مصرف قلیان ریسك ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می‌دهد

یك متخصص كلیه و مجاری ادراری با بیان اینکه مصرف سیگار مهمترین عامل بروز سرطان مثانه است و موجب افزایش 2 تا 6 برابری پیشرفت سرطان‌ می‌شود، گفت: مصرف كنندگان قلیان و دخانیات در معرض خطر ابتلا به تومور و سرطان مثانه قرار دارند.

دكتر سیمین وحیدی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینكه تومورهای مثانه 7 درصد سرطان‌ها را تشكیل می‌دهند، گفت: سرطان مثانه نهمین سرطان شایع در جهان است و حدود 5 درصد مرگ و میرهای ناشی از تومور مثانه را تشكیل می دهند.

وی با بیان اینكه خون ادراری بدون درد خطرناكترین علامت ابتلا به سرطان مثانه است، گفت: افراد در هر گروه سنی باید با مشاهده این زنگ خطر بلافاصله به پزشك مراجعه كنند تا با انجام آزمایشات لازم و سونوگرافی و تكرار سونوگرافی 2 تا 3 ماه بعد، پیگیری‌های لازم توسط پزشك انجام شود.

وی با بیان اینكه سرطان مثانه ناشی از تكثیر سلول‌های سطحی مثانه ایجاد می‌شود، گفت: میزان شیوع سرطان مثانه در مردان 3 تا 4 برابر زنان است این تومور در افراد كمتر از 40 سال نادر است ولی در صورت ابتلای این افراد روند بیماری غیرتهاجمی تر است.

دكتر وحیدی با تاكید براینكه مصرف سیگار مهمترین عامل بروز سرطان مثانه است، خاطرنشان كرد: مصرف سیگار موجب افزایش 2 تا 6 برابری پیشرفت سرطان‌ها می شود و مصرف كنندگان قلیان و دخانیات نیز در ریسك بسیار بالایی برای ابتلا به تومور و سرطان مثانه هستند.

این متخصص كلیه و مجاری ادراری با تاكید بر اهمیت نقش پیشگیری در ابتلا به تومورهای مثانه گفت: 30 درصد مرگ و میرهای ناشی از تومورهای مثانه با درمان های پزشكی قابل پیشگیری است و 90 درصد این سرطان‌ها در صورتی كه در مراحل اولیه تشخیص داده شوند قابل درمان هستند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.