بیماری‌هایی که با خوردن چای داغ به سراغ شما می‌آیند

سلامانه : غذاهای داغ به مخاط دهان و حلق و حنجره آسیب می‌زند.

دکتر سیامک خالقی متخصص گوارش و کبد در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: سیستم گوارش بدن از سیستم گوارش فوقانی که شامل دهان، حلق، مری و معده است.

وی ادامه داد: سیستم گوارش فوقانی با نوع غذا ارتباط مستقیم دارد و واکنش نشان می‌دهد، بنابراین مواد غذایی مصرفی باید تازه باشند و مانند ادویه، مواد افزودنی، ترشی و چربی بیش از حد باشند.

دکتر خالقی اظهار کرد: به علت وجود آنتی اکسیدان‌ها در میوه و سبزیجات تازه و افزایش حرکات دستگاه گوارش نباید از این گروه غذایی غافل شد.

وی با بیان اینکه غذاهای دارای مواد افزودنی، چرب و پر ادویه برای کبد و مجاری صفراوی و لوزالمعده مضر است، افزود: غذاهای داغ به مخاط دهان و حلق و حنجره آسیب می‌زند.

همچنین چای داغ در ایجاد سرطان‌های مری، دهان و حنجره ارتباط مستقیم دارد.

وی در ادامه افزود: از دیگر عواملی که به دستگاه گوارش آسیب جدی وارد می‌کند، نیکوتین موجود در سیگار است که منجر به ایجاد سرطان شده و به مخاطهای گوارشی و ریوی آسیب وارد کرده و منجر به زخم‌های گوارش در معده و "اثنی عشر" می‌شود.

دکتر خالقی در پایان توصیه کرد: هر علامت گوارشی که در فرد مزمن شود و زمان زیادی برطرف نشود، باید جدی گرفته شود، مخصوصا اگر این علائم در افراد بالای 50 سال باشد. از جمله این علائم، می‌توان به کاهش وزن، استفراغ‌های مکرر، کم خونی و خونریزی دستگاه گوارش اشاره کرد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.