بی‌خوابی نتیجه این حساسیت در فصل بهار است!

سلامانه : کسانی که زمینه آلرژی دارند در بهار دچار گرفتگی بینی می‌شوند سرماخوردگی هم این علامت را دارد اما با تب و کوفتگی بدن نیز همراه است و معمولا تا 5 روز طول می‌کشد.

صبا عرشی فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: تب یونجه یک اصطلاح قدیمی است که برای آلرژی بهاره یا آلرژی فصلی استفاده می‌شود. علت این بیماری حساسیت نسبت به گیاهان است که در بهار گرده افشانی می‌کنند و معمولا علائم بالینی آن به صورت عطسه‌های شدید پشت سرهم صبحگاهی، گرفتگی و آبریزش بینی و بعضی اوقات مشکلات تنفسی می‌باشد. 

وی افزود: این بیماری درکسانی که زمینه ارثی آلرژی در یکی از افراد خانواده خود دارند بیشتر دیده می‌شود این حساسیت می‌تواند خفیف یا خیلی شدید باشد در مواردی که خفیف است بیمار عمدتا خارش، گرفتگی و آبریزش بینی دارد اما ممکن است بیماری آنقدر شدید شود که کیفیت زندگی بیمار را به هم بزند و شخص به علت گرفتگی شدید بینی با دهان نفس بکشد که این امر می‌تواند خرخر شبانه ایجاد کند و ممکن است به بی‌خوابی فرد هم منجر شود. 

عرشی تصریح کرد: کسانی که زمینه آلرژی دارند در بهار خیلی خواب آلود هستند و گرفتگی بینی دارند سرماخوردگی هم گرفتگی بینی و آبریزش ایجاد می‌کند اما سرماخوردگی با تب و کوفتگی بدن نیز همراه است و معمولا تا 5 روز طول می‌کشد. 

وی اظهار داشت: تب یونجه از روز اول بهار آغاز می‌شود و به تدریج شدت پیدا می‌کند و هرچه به تابستان نزدیک می‌شویم آهسته آهسته کاهش می‌یابد. 

عرشی بیان کرد: افرادی که آلرژی بهاره دارند احتمال اینکه آسم آلرژی بگیرند زیاد است. این اشخاص می‌توانند با گذشت چندسال به گیاهان تابستان و چند سال بعد به گیاهان پاییز هم آلرژی پیدا کنند. 

این متخصص در پایان خاطر نشان کرد: توصیه می‌شود در هنگام فصل بهار پنجره‌ها بسته شود و از درزگیر برای پنجره‌ها استفاده گردد. به دلیل اینکه گرده افشانی گیاهان از ساعت 4 صبح آغاز می‌شود افرادی که به این آلرژی مبتلا هستند سعی کنند در این زمان از خانه خارج نشوند و اگر مجبور به بیرون رفتن از خانه شدند از ماسک استفاده نمایند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.