کاهش ۳۰ درصدی اشعه در مراکز رادیولوژی دیجیتال/فقط نیمی از مراکز رادیولوژی، دیجیتال شدند

سلامانه : دبیر اجرایی سی امین کنگره رادیولوژی ایران گفت: با گذشت 7 سال از ابلاغ آیین نامه وزارت بهداشت، کمتر از نیمی از مراکز رادیولوژی سنتی دیجیتالی شده‌اند.

 
به گزارش فارس، کورش عبدالهی فرد در آستانه برپایی سی امین کنگره رادیولوژی ایران که از روز 23 اردیبهشت در هتل المپیک تهران برپا می شود با اعلام این مطلب گفت: مراکز رادیولوژی برای تبدیل از آنالوگ به دیجیتال نیازمند هزینه‌ای بالغ بر 200 میلیون تومان هستند و با تعرفه های جدید تعیین شده نمی توان مراکز رادیولوژی سنتی ( آنالوگ) را به سیستم دیجیتال تبدیل کرد.

وی ادامه داد: موسسات تصویربرداری که با سیستم آنالوگ تجهیز شده اند، همگی آمادگی تبدیل شدن به رادیولوژی دیجیتال را دارند تا بتوانند، تصاویر خود را در بستر دیجیتالی به دیگر مراکز منتقل کنند، اما به دلیل هزینه‌بر بودن این فرایند و نبود حمایت های دولتی از این جریان،فقط مراکز تصویربرداری پر مریض توانسته‌اند، نسبت به تغییر تکنولوژی تصویر برداری خود اقدام کنند.

عبدالهی فرد تصریح کرد: افزایش کیفیت تصاویر و دقت در تشخیص بیماری ها،امکان انتقال تصاویر به صورت بسته های نرم افزاری به دیگر مطب ها و حتی خارج از کشور از عمده مزایای رادیولوژی دیجیتال است.

وی گفت: یافته های پژوهشی نشان می دهد در رادیولوژی دیجیتال، میزان اشعه به  بیمار تا 30 درصد کاهش می‌یابد که با توجه به مضرات تابش اشعه بر اندام ها و ارگان های بدن، ضرورت تبدیل سیستم های آنالوگ  به دیجیتال با هدف کمک به سلامت جامعه به شدت احساس می شود.

 دبیر اجرایی سی امین کنگره رادیولوژی ایران اضافه کرد: کاهش وابستگی به دیگر کشورها به ویژه در شرایط تحریم و کاهش آلودگی های زیست محیطی از دیگر ضرورت های دیجیتالی شدن مراکز تصویر برداری است.

وی با اشاره به اینکه  ابزار کار رادیولوژی وابسته به مواد مصرفی وارداتی است که در حال حاضر با ارز آزاد تهیه می شود، خاطر نشان ساخت: وزارت بهداشت با افزایش ناکافی تعرفه های مراکز رادیولوژی در تبدیل این مراکز به مراکز تصویربرداری دیجیتال تأخیر ایجاد کرده، این درحالی است که با تخصیص ارز مبادله ای از سوی دولت به این مراکز می توان توسعه و تجهیز این مراکز را تسهیل کرد.

عبدالهی فرد ادامه داد: همچنین پیشنهاد می‌شود، دولت با استفاده از صندوق های خاص حمایتی، تسهیلات لازم را برای خرید تجهیزات پزشکی فراهم آورد. از طرف دیگر با  اعمال معافیت های مالیاتی، معافیت سهم کارفرما از بیمه کارکنان و تخفیف در بخش انرژی، برای مراکز تصویربرداری شرایطی را مهیا سازد تا هم مردم از پایین بودن تعرفه ها بهره ببرند و هم موسسات تصویر برداری قادر به ادامه فعالیت باشند.

وی گفت: سی امین کنگره رادیولوژی ایران با حضور بیش از 2 هزار پزشک متخصص و کارشناس پرتونگاری و نیز جمعی از استادان و میهمانان خارجی 23 تا 26 اردیبهشت ماه در هتل المپیک تهران برگزار می شود.

دبیر اجرایی سی امین کنگره رادیولوژی ایران افزود: در این کنگره به غیر از تازه های تشخیصی به ویژه در حوزه سرطان ها، بیماری های زنان، سونوگرافی جنین و مداخلات تشخیصی درمانی در بیماری های سرطانی در رشته رادیولوژی، مسائل صنفی مربوط به موسسات تصویربرداری نیز از سوی متخصصان مورد بحث قرار می گیرد.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.