ارائه خدمات نوین بهداشتی- درمانی برای ۲۳ میلیون روستایی

سلامانه : معاون بهداشت از اجرای برنامه خود مراقبتی به منظور توانمندسازی مردم ایران در صیانت و مراقبت از سلامت خودشان و ارائه خدمات نوین بهداشتی- درمانی برای ۲۳ میلیون روستایی خبر داد.

 
به گزارش فارس به نقل از وزارت بهداشت، علی اکبر سیاری در نشست رئیس جمهوری با وزیر بهداشت، معاونان و مشاوران این وزارتخانه ضمن اعلام این خبر گفت: برنامه خود مراقبتی برای توانمندسازی مردم با استفاده از تکنولوژی ارتباطات روز برای 12.5 میلیون دانش آموز و 4 میلیون دانشجو و میلیونها خانوار با تربیت سفیران سلامت و رابطان بهداشت و ساختار جدید شبکه بهداشتی درمانی کشور اجرا می شود.

 

وی ارائه خدمات نوین بهداشتی درمانی برای 23 میلیون نفر جمعیت روستایی و شهرهای زیر 20 هزار نفر و عشایر را مورد اشاره قرار داد و گفت: این برنامه با تأمین پزشک عمومی خانواده به تعداد لازم، فراهم کردن دارو، تجهیزات و ملزومات لازم در مراکز بهداشتی درمانی و بازسازی و نوسازی شبکه بهداشتی درمانی کشور از طریق برقراری نظام ارجاع و ساخت 1960 خانه بهداشت به منظور ارتقاء سلامت روستاییان و پیشگیری از وقوع مرگهای نابهنگام و نیز جلوگیری از ابتلا به بیماری ها و آسیب های اجتماعی اجرا می شود.

 

معاون بهداشت وزیر بهداشت فراهم کردن زمینه دسترسی و بهره مندی حاشیه نشینان شهرهای بزرگ که جمعیتی حدود 8.5 میلیون نفر را تشکیل می دهند را یکی دیگر از مهمترین برنامه های وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: این گروه از آسیب‌پذیر ترین و محروم ترین گروه های جمعیتی در کشور هستند و ارائه خدمات بهداشتی درمانی با رویکرد پاسخگویی به 3 مشکل بیماری های واگیر، بیماری های غیرواگیر و آسیبهای اجتماعی در این مناطق صورت می گیرد.

 

سیاری خاطر نشان کرد: در شهرها نیز شبکه جامع و همگانی سلامت با محوریت پزشک خانواده، مشارکت و توانمندسازی مردم برای پاسخگویی به بیماری واگیر و غیرواگیر که مربوط به رفتارهای مردم و سبک زندگی است، با همکاری بخش های مختلف میسر خواهد شد.

 

وی ادامه داد: دستاورد این اقدامات، دسترسی و بهره مندی همه مردم به خدمات، بهبود کیفیت خدمات و رضایت مردم، کاهش بار مالی پرداخت شده از جیب مردم، کنترل منطقی مصرف دارو، کنترل و اصلاح رفتار مردم و پزشکان، افزایش امید به زندگی یعنی جلوگیری از مرگهای نابهنگام و ارتقاء سلامت مردم در پیشگیری از ابتلا به بیماری ها و بهبود سبک و کیفیت زندگی مردم را به دنبال خواهد داشت.

 

وی یادآور شد: بازسازی، نوسازی و بهبود استانداردهای شبکه های بهداشتی درمانی کشور نیز همزمان با اجرای برنامه های معاونت بهداشت تحقق خواهد یافت.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.