ارتباط افسردگی با بیماری «کرون»

سلامانه :پزشکان هشدار دادند افسردگی ممکن است خطر شروع بیماری روده‌ای «کرون» را در مبتلایان به اختلال روده ملتهب افزایش دهد.

به گزارش (ایسنا)، در این بررسی حدود 3150 بیمار مبتلا به کرون پرسش‌هایی را در مورد بیماری‌شان، درمان آن و تاثیر بیماری بر زندگی‌شان پاسخ دادند. همچنین از آنان اطلاعاتی درباره اینکه چه زمان‌هایی احساس ناامیدی، ناراحتی و بی‌ارزش‌بودن دارند، پرسیده شد.

«لاورینس گاینس» از دانشگاه واندربیلت در ایالت تنسی آمریکا و محقق ارشد این مطالعه گفت:‌ بیمارانی که بیشترین میزان افسردگی را داشتند 50 درصد بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به بیماری کرون بودند. به این ترتیب که در بیماران افسرده‌تر احتمال بروز علائم کرون طی 12 ماه آینده بیشتر بود.

همچنین پزشکان پس از آنکه فاکتورهای خطرزای دیگر را بررسی کردند دریافتند ارتباط بین افسردگی و شروع بیماری کرون به میزان قابل‌توجهی وجود دارد. در حالی‌ که در این مطالعه ارتباط بین علائم افسردگی و خطر فزاینده بیماری کرون مشخص شده رابطه علت - معلولی آن هنوز آشکار نشده است.

لاورنس گاینس همچنین گفت:‌ مطالعات ما نشان می‌دهد احساس ناراحتی، تنها بودن و بی‌ارزش بودن می‌تواند بر افزایش خطر ابتلا به بیماری کرون در مبتلایان اختلال روده ملتهب تاثیر بگذارد.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث‌دی‌نیوز، با توجه به این یافته‌ها پزشکان باید در مورد افسردگی بیمارانشان و چگونگی تاثیرگذاری آن بر زندگی آنان توجه بیشتری داشته باشند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.