کم خونی و فقر آهن در کودکان کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی را به همراه دارد

سلامانه :کم خونی و فقر آهن در کودکان موجب کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی می شود و ضریب هوشی کودکان کم خون سه تا 5 امتیاز نسبت به کودکان همسن و طبیعی خود کمتر است.
به گزارش وب دا؛ مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد:‌ آهن از ریز مغذی های مهم به ویژه در گروه سنی شیرخواران و کودکان زیر شش سال، نوجوانان، و زنان باردار و شیرده به شمار می رود و ‌وجود مناسب این عنصر در حفظ سلامت، رشد مطلوب و افزایش توان یادگیری ضروری است.
دکتر زهرا اباصلتی احساس ضعف و خستگی، رنگ پریدگی دائمی زبان و مخاط ،داخل پلک چشم و لب ها، کم رنگ شدن خطوط کف دست،سیاهی رفتن چشم، سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دستها و پاها، کاهش مقاومت بدن در برابر بیماریها و افزایش احتمال ابتلا به بیماریهای عفونی، بی حوصلگی و  گریزان بودن از فعالیتهای بدنی و ورزشی را از دیگر عوارض و علائم کمبود آهن در کودکان و نوجوانان برشمرد .
وی با اشاره به اینکه کمبود آهن در گروههای سنی مختلف یکی از مشکلات اصلی تغذیه ای در کشور به شمار می رود، خاطر نشان کرد: شایعترین علت بروز کمبود آهن مصرف کم انواع گوشت به ویژه گوشت قرمز است و یکی از مهمترین اقدامات برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن آموزش تغذیه به منظور ایجاد تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه است.
مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد:‌ آهن اساسی ترین ماده اولیه برای ساختن گلبول های قرمز خون است، علاوه برآهن،موادمغذی دیگرهم مثل اسید فولیک،ویتامین B6، ویتامین B12، ویتامین C وپروتئین برای خونسازی لازم است که باید از طریق رژیم غذایی روزانه تامین شود.
وی تصریح کرد:‌ در دوران بلوغ به دلیل جهش رشد نیاز دختران وپسران نوجوان به آهن بیش از دیگر دورانهای زندگی است و در صورتی که از منابع غذایی حاوی آهن در برنامه غذایی روزانه به اندازه کافی استفاده نشود نوجوان به سرعت در معرض خطرکمبودآهن و کم خونی ناشی از آن قرار می گیرد.
دکتر زهرا اباصلتی تصریح کرد:‌ عادات و رفتارهای غذایی خاص در دوران مدرسه و بلوغ اغلب موجب می شود که بجای مصرف غذاهای خانگی از غذاهای غیرخانگی مانند انواع ساندویج های سوسیس وکالباس، پیتزا و تنقلات غذایی کم ارزش مانند چیپس، نوشابه، شکلات و پفک استفاده شودو به این دلیل نوجوان در معرض خطر کمبود آهن قرار می گیرد زیرا این غذاها اغلب از نظرآهن فقیرند.
وی در خصوص راهکارهای پیگیری کم خونی ناشی از فقر آهن اظهار داشت:‌ مکمل یاری ، آموزش تغذیه مناسب ، غنی سازی مواد غذایی به ریزمغذی ها و کنترل بیماریهای عفونی و انگلی از جمله راهکارهای پیشگیری از فقر آهن به شمار می رود

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.