نکاتی در مورد روش دادن دارو به کودکان

سلامانه : دادن دارو به كودك به خصوص در سنین زیر یكسال مشكل است، چون در این سنین رفلكس بلع قوی است و حتی با مقادیر كمی از قطره یا شربت هم ممكن است كودك تمام دارو و حتی شیری كه خورده را بالا بیاورد.

به گزارش وب‌دا به همین علت ممكن است نتوان برآورد صحیحی از اینکه چه مقداری از دارو را کودک تف كرده و چه مقداری را قورت داده، انجام داد. علاوه بر این مایع بودن دارو سبب می‌شود كه هنگام ریختن دارو در پیمانه نتوان بادقت زیادی میزان دارو را اندازه‌گیری نمود. یكی از عوارض شایع مصرف شکل مایع دارو  داروها مصرف میزان بیش از حد دارو است.

همه این عوامل باعث می‌شود كه داروهای كودكان به شكل مناسبی مصرف نشود. لذا توجه شما را به موارد ذیل جلب مینمائیم :
لطفاً قبل از دادن دارو به كودك دستورالعمل داخل جعبه را به دقت بخوانید.
دارو را به همان اندازه كه پزشك تجویز كرده به كودك بدهید، نه كمتر و نه بیشتر.
اگر كودكی دارید كه همزمان باید چند داروی مختلف مصرف كند، از مراقبین بهداشتی و پزشكتان درباره تداخل داروهایی كه مصرف می‌كند سوال كنید.
هنگام دادن دارو به دستور نوشته شده و تفاوت بین قاشق چایخوری و مربا خوری و غذا خوری توجه كنید. حجم یك قاشق چایخوری یك سی سی، قاشق مربا خوری 5/2 سی‌سی و قاشق غذاخوری 5 سی‌سی است.
بهتر است از وسیله توصیه شده و یا همراه با دارو (مثل قطره چكان یا پیمانه) استفاده كنید. مثلا اگر توصیه پزشك یك پیمانه است، شما هم از همان پیمانه همراه دارو استفاده كنید.
اگر میزان مصرف با پیمانه قابل اندازه گیری نیست بهتر است برای اندازه گیری از سرنگ‌های مناسب استفاده كنید.مثلا برای اندازه گیری 3 سی سی می‌توانید از سرنگ 5 سی سی استفاده كنید.
هنگام دادن دارو به خصوص داروهای بدون نسخه به وزن كودك توجه داشته باشید تا داروی زیادی به كودك ندهید. معمولا در دستورالعمل دارو میزان دوز توصیه شده بر اساس وزن كودك نوشته شده است.
 داروها را دور از دسترس كودكان نگهدارید تا سر خود به سراغ آنها نروند.
قبل از دادن دارو به كودك 3 بار نوع دارو ومیزان آن را با نسخه كنترل كنید چون گاهی داروخانه‌ها هم اشتباه می‌كنند. در صورت امكان بد نیست داروها را نزد پزشك ببرید تا از صحت آن مطمئن شوید
هنگام اضافه كردن آب به داروهایی كه به شكل سوسپانسیون هستند دقت كنید كه كمتر یا بیشتر از حد نشانه آب نریزید و در چند مرحله آب را اضافه كنید تا كاملا پودر را در خود حل كند.

دیدگاه‌ها

افزودن دیدگاه جدید

600x300.gif