كنترل خشم

سلامانه : 1-خشم پدیده ای طبیعی بوده ومانند سایر احساسات نشانه سلامتی ، تندرستی و عواطف انسانی است.
2- هنگامی كه خشم از كنترل خارج شود می تواند پیامد های ناگوار در روابط شخصی و تمامی عرصه های زندگی به وجود آورد .
3-ببینید چه چیزهایی باعث خشم تان می شود.وقتی فهمیدید علت خش تان چیست، درصدد جلوگیری از بروز چنین موقعیت هایی برآئید.
4- كمی قدم بزنید تا خشم تان فروكش كند.خودرااز محل خشم دور كنید تا بتوانید عصبانیت تان را فراموش كنید . از این طریق دوباره می توانید كنترل احساسات تان را بدست آورید.
5- در هنگام عصبانیت از روش خود آرام سازی استفاده كنید.پیش از آن كه پاسخ دهید، تاده بشمارید .همچنین می توانید با تنفس آرام وعمیق ودر مدتی كوتاه خودرا آرام كرده ودروضعیت بهتری راه حل های خودرا بررسی كنید.
6- با كسی كه می تواند در شماآرامش ایجاد كند حرف بزنید.درست نیست كه همه احساسات را در حود جمع كنید. درد دل كردن با چنین فردی قطعا شما را آرامخواهد كرد.
7- اطرافیانتان رابشناسید.با شناخت عادات، خلقیات وشخصیت اطرافیانتان بهتر می توانید رفتار وبرخورد آنها را در موقیت های مختلف پیش بینی نموده، بنابرین باقدرت و آمادگی بهتری می توانید با انتقادهای آنان كنار آمده وخشم خود را كنترل كنید.
8- احترام خود را همواره درنظر داشته باشید.هیچگاه وتحت هیچ شرایطی به دیگران بی احترامی نكنید ، حتی اگر حق باشما باشد.
9-در پایان هرروز خشم تان را دور بیندازید .با خود تمرین كنید كه با ترك موقعیت، خشم خودرا نیز دور بریزید و بعد به كارهای مورد علاق و لذتبخش نظیر بیرون رفتن با دوستان ویا تماشای برنامه دلخواه خود از تلویزیون بپردازید.
10- کنترل بد عصبانیت نه تنها موجب ناراحتی اطرافیان‌تان می‌شود بلکه می‌تواند سلامت شما و روابط کاری‌تان و ارتباطات‌تان را هم به خطر بیندازد.
11- فعالیت جسمی به شما کمک می‌کند که عصبانیت شما طول ‌مدت کوتاه‌تری داشته باشد. با افزایش توان جسمی قدرت غلبه شما بر عصبانیت بیشتر می‌شود.
12- کلماتی که موقع عصبانیت بیان می‌کنید را روی کاغذ بنویسید و سعی کنید دیگر هنگام مشاجره و عصبانیت آنها را تکرار نکنید.
13- در مراحل شدید عصبانیت بهتر است از مواجهه با فردی که از دست او عصبانی هستید دور شوید و در مقابل او قرار نگیرید. به جای این چند لحظه به خود فرصت بدهید تا آرام شده و در مورد روش‌های ابراز عصبانیت کمی فکر کنید.
14- این یک باور غلط اجتماعی است که می‌گویند بیرون ریختن غضب و خشم و عصبانیت همیشه بهترین راه احساس راحتی است. خالی کردن خود با فریاد و عصبانیت می‌تواند باعث بروز مشکلات بیشتر شود به جای اینکه آنها را حل کند. این کار می‌تواند روابط بین افراد را بدتر کرده و شیوه خوبی برای الگو بودن برای کودکان نیست.
15- در مورد چیزی که دارید می‌گویید کمی فکر کنید و صدای‌تان را بلند نکنید. در مورد چیزی که شما را عصبانی کرده با آرامی توضیح دهید. سعی کنید قبل از اینکه پاسخ بدهید به آنچه فرد مقابل‌تان هم می‌گوید گوش کنید.
16- اگر می‌بینید که ترافیک و شلوغی خیابان‌ها شما را عصبانی می‌کند، از وسیله دیگری به غیر از اتومبیل خود برای رفت و آمد استفاده کنید یا اگر امکان دارد مکان شغل خود را نزدیک محل زندگی‌تان انتخاب کنید.
17- بعد از اینکه عصبانیت‌تان فروکش کرد با خود فکر کنید این عصبانیت چه فوایدی برای من و فرد مقابل داشت؟ آسیب‌ها و اثرات منفی آن روی من و دیگری چه‌قدر بود؟ آیا مشکل را برطرف کرد؟
18- با خود فکر کنید و راه‌حل‌های دیگری را به غیر از عصبانیت برای حل مشکل پیدا کنید.
19- برخی چیزها را نمی‌توان تغییر داد. گاهی باید به جای عصبانی شدن وضعیت کنونی را پذیرفت و با آن سازگاری پیدا کرد. در این صورت لازم است شیوه‌های مقابله با مشکلات را یاد گرفته و یا آنها سازگار شوید.
20- عصبانیت موجب افزایش هورمون استرس و عصبانیت در بدن شما می‌شود که این خود موجب افزایش فشار خود شما می‌شود. پس بگذارید با آرامش مشکلات برطرف شود، چرا که عصبانیت‌های طولانی مدت و شدید سلامت قلب شما را هم به خطر می‌اندازد
21- نباید اجازه بدهم خشم دیگران بر من اثر بگذارد و باید خویشتندار باشم.
22- افراد بیشتر تفاوت بین خودخواهی و احقاق حقوق خود را نمی دانند. رفتار پرخاشگرانه عملی خودخواهانه است ، چون هدف آن برآورده ساختن نیاز خود بدون توجه به خواسته های دیگران است ؛ ولی جرات ورزی نشان می دهد که ما انعطاف پذیر و اهل گفتگو هستیم ، همچنین نشان دهنده آن است که ما نسبت به مراقبت از خود متعهدیم.
23- در حقیقت گذشت به معنای از یاد بردن خطای افراد نیست. بلکه هنگامی که کسی خطای کس دیگری را نادیده می گیرد و می بخشد در واقع خود را از خشمگین شدن می رهاند و به امور روزمره خود می پردازد.
24- بخشش و گذشت باعث می شود که در کشمکش ها برگ برنده همیشه در دست ما باشد چون از موضع قدرت و با اعتماد به نفس از خطای افراد چشمپوشی می کنیم.
25- آیا می‌دانید وقتی شما با خودتان دوست نباشید، چقدر مشکل است فرد دیگری دوست شما باشد؟ وقتی یک یا هر دو نفر با مشکل عزت نفس دست به گریبان هستند، یک بن بست بزرگ در رابطه وجود دارد. اگر خودتان نمی‌توانید کاری کنید که خودتان را دوست داشته باشید، دوست شما هم نمی‌تواند چنین کاری را انجام دهد.
26- اگر در یک رابطه احساس بدی دارید یا  با شما بد رفتار می شود، باید مراقب خود باشید حفظ رابطه‌ای که شامل هر نوع رفتارتوهین آمیز باشد، کار صحیحی نیست.
27- رابطه ای ناسالم است که شامل رفتارهایی با منظورخاص، همراه با بی احترامی، کنترل یا توهین  باشد. بعضی افراد در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که والدین مشاجره زیادی دارند  یا با یکدیگر به گونه‌ای توهین آمیز ( توهین احساسی، زبانی یا جسمانی) رفتار می‌کنند. برای کسانی که در چنین محیط‌هایی بزرگ شده‌اند، ممکن است چنین رفتارهایی کاملاً طبیعی یا صحیح به نظر برسد. اما این رفتارها درست نیست!
28- بسیاری از ما با نگاه کردن یا تقلید از خانواده و آشنایان، رفتارهایی را یاد می‌گیریم. بنابراین فردی که در محیطی با رفتارهای خشونت آمیز و بی احترامی زندگی می‌کند، شاید یاد نگیرد چگونه با دیگران با محبت و احترام رفتار کند و این که چگونه انتظار رفتار متقابل داشته باشد.
29- بسیاری از ما با نگاه کردن یا تقلید از خانواده و آشنایان، رفتارهایی را یاد می‌گیریم. بنابراین فردی که در محیطی با رفتارهای خشونت آمیز و بی احترامی زندگی می‌کند، شاید یاد نگیرد چگونه با دیگران با محبت و احترام رفتار کند و این که چگونه انتظار رفتار متقابل داشته باشد.
30- ارتباط خوب ، برقراری ارتباط محور اصلی زندگی انسان را تشكیل می‌دهد یک رابطه خوب  می تواند به حل بسیاری از مسایل کمک کند.  اگر چه برقراری ارتباط به نظر ساده می‌آید ولی مستلزم به کار گرفتن نکاتی است که بدون توجه به آنها ارتباط موثری پدید نمی آید.
31- اگر یک رابطه تبدیل به جنگ قدرت شود و یکی از طرفین ناچار باشد تمام مدت برای عملی شدن نظر خود بجنگد، این رابطه دوام چندانی نخواهد داشت.
32- حمایت به میزان برخورداری از محبت، همراهی و توجه دو جانبه در رابطه دوستانه تعریف شده است.
33- حمایت  باید در کلیه شرایط و موقعیت ها وجود داشته باشد. برخی افراد تنها در شرایطی عادی می‌توانند حامی مناسبی باشند، اما در زمان های بحرانی و هنگامی که دوستشان دچار مشکل  شده است  ، نمی‌توانند حمایت خاصی انجام دهند .
34- صداقت با اعتماد رابطه تنگاتنگی دارد. چرا که اگر یکی از دو طرف صادق نباشد، اعتماد کردن به یکدیگر دشوار می‌شود.
35- اعتماد احساس آرامش دو جانبه است که با  پذیرش کلام، تعهدات و رفتار یکدیگر همراه است.
صداقت ، صداقت با اعتماد رابطه تنگاتنگی دارد. چرا که اگر یکی از دو طرف صادق نباشد، اعتماد کردن به یکدیگر دشوار می‌شود.
36- احترام متقابل ،"احترام" در یک رابطه بدین معناست که هر فرد برای طرف مقابل خود ارزش قائل است  و هرگز از حد و مرزهای طرف مقابل پا فراتر نمی‌گذارد.
37- بسیاری از ما با نگاه کردن یا تقلید از خانواده و آشنایان، رفتارهایی را یاد می‌گیریم. بنابراین فردی که در محیطی با رفتارهای خشونت آمیز و بی احترامی زندگی می‌کند، شاید یاد نگیرد چگونه با دیگران با محبت و احترام رفتار کند و این که چگونه انتظار رفتار متقابل داشته باشد.
38- خشم پدیده‌ای طبیعی بوده و مانند سایر احساسات نشانه سلامت، تندرستی و عواطف انسانی است. اما هنگامی كه از كنترل خارج شود می‌تواند به حسی مخرب و ویرانگر تبدیل شده و پیامدهای ناگواری در روابط شخصی و در تمامی عرصه‌های زندگی به وجود آورد.
39- ببینید چه چیز باعث خشم‌تان می‌شود: آگاه باشید كه در چه موقعیت‌هایی كنترل خود را از دست داده و خشمگین می‌شوید. وقتی فهمیدید كه چه چیزی منجر به خشم‌تان می‌شود درصدد جلوگیری از ایجاد چنین موقعیت‌هایی برآمده یا یاد بگیرید كه چطور با این موقعیت‌ها كنار بیایید.
40- واكنش افراد دیگر را پیش‌بینی كنید: زمانی كه می‌خواهید كار جدیدی را انجام دهید واكنش و عكس العمل اطرافیانتان را پیش بینی كنید. با این كار می‌توانید بهتر با انتقادها و ایرادهای آن‌ها پس از انجام كار كنار بیایید.
41- قبل از مواجه شدن با رویداد خشم بر انگیز با خودتان بگویید: این مسئله مرا ناراحت می كند اما می دانم چگونه از عهده اش برآیم، یامثل اینكه مسئله جدی است باید خود را آماده كنم یامی توانم از مهارتهای خودم برای حفظ كنترل فردی استفاده كنم.
42-یك روش ساده و موثر كنترل عصبانیت شاد نگه داشتن چهره موقع ایجاد شدن عصبانیت هست.
43-اساس روابط بین فردی خود را بر مذاكره و گفتگو بنا نهید.به شیوه سازنده و مفید مذاكره كننده خوبی باشید.
44-لزومی نداردبا خواسته های دیگران مخالفت یا موافقت كنید اما باید به آنها بفهمانید كه خواسته هایشان را درك می كنید.در مصالحه برنده یا بازنده وجود ندارد لذا باید انقدر انعطاف پذیر باشیدكه دیگران را خشنود و راضی كنید.هر دو طرف از بخشی خواسته های خود چشم پوشی كنند
45- وقتی انسان كسی راكه به او بی حرمتی كرده می بخشداو را از كاری كه كرده تبرئه نمی كند. گذشت به معنای ازیاد بردن خطای افراد نیست.بلكه در واقع رهانیدن خود از خشمگین شدن است تابه امور روزانه خود بپردازد.بخشش باعث می شود برگ برنده همیشه در دست شما باشد.و حس خود كارامدی و حس كنترل شما را بالا میبرد.
46-خشم پدیده‌ای طبیعی بوده و مانند سایر احساسات نشانه سلامت، تندرستی و عواطف انسانی است. اما هنگامی كه از كنترل خارج شود می‌تواند به حسی مخرب و ویرانگر تبدیل شده و پیامدهای ناگواری در روابط شخصی و در تمامی عرصه‌های زندگی به وجود آورد.
47- برای طغیان‌های عصبی خود عذرخواهی كنید: اگر عصبانیتتان باعث شده كه كه به كسی بی‌احترامی كنید، از او معذرت‌ بخواهید. لزومی ندارد كه برای عصبانیت خود توضیحی بیاورید فقط گفتن «من رفتار بدی داشته‌ام و عذر می‌خواهم» كافی است تا همه سوء رفتارها را از بین ببرد.
48-نصیحت پذیر باشید: اگر احساس می کنید اغلب اوقات عصبی هستید، به افرادی که نگران شما هستند مثل اعضای خانواده یا دوستان اعتماد کنید و از آنها بخواهید تا شما را در یافتن راه حلی مناسب برای برخورد با این مقوله یاری کنند یا با یک روان شناس مشورت کنید.
49-زمانی را به آرام سازی اختصاص دهید: قبل از مقابله با شخص یا وضعیتی که شما را عصبانی ساخته است راهی پیدا کنید تا کمی از انرژی احساسی و هیجانی خود را تخلیه کنید. مثلا بروید کمی قدم بزنید. خانه را تمیز کنید یا اگر پشت کامپیوتر نشسته اید از فشار دادن تکمه ارسال برای ارسال نامه الکترونیکی  غضب آلوده خود دست نگه دارید و کمی به آن بیندیشید.
50-در دستورات دینی و فرهنگ ایرانی اسلامی و سنتی ما همواره به خونسردی و جلوگیری از بروز خشم توصیه شده است؛ شاید بارها این جمله را در هنگام دعواهای لفظی یا فیزیکی افراد از دهان بزرگترها شنیده ایم که ˈصلوات بفرستˈ، ˈیک لیوان آب بخورˈ و یا این که ˈبرو بیرون دوباره برگردˈ این ها جملاتی است که آمیخته با دین و فرهنگ ما است و در بسیاری موارد توانسته از پیش آمدن بسیاری مسایل جدی پیشگیری کند.

منبع:وب‌دا

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.