اختلالات خواب

سلامانه :اختلالات خواب گروهی از سندرم ها است كه با علائمی چون اختلال در مقدار خواب، ‌كیفیت یا مدت خواب،‌ و یا رفتارهای فیزیولو‍ژیكی كه با خواب در ارتباط است مشخص می شود. هفتاد نوع اختلال خواب وجود دارد. اختلال خواب باعث اختلالات شدید روحی می شود و در روابط اجتماعی،‌حرفه ای و عملكردی بیمار تاثیر می گذارد.

به گزارش وب‌دا خواب یك رفتار اولیه برای انسان محسوب می شود،‌اما دانشمندان تاكنون نتوانسته اند تمام اثرات  آن را بر سلامت فرد شناسایی كنند. در طی سی سال اخیر محققین در مورد انواع خواب،‌الگوهای خواب و رابطه آن با تنفس،‌ضربان قلب،‌امواج مغزی و سایر عملكردهای بدنی به اطلاعات جالبی دست یافته اند.

 

خواب انسان 5 مرحله دارد كه در 4 مرحله نخست،‌حركات غیر سریع چشم همراه با موج مغز با الگوی واحد وجود دارد و تغییرات فیزیكی ایجاد می شود. در مرحله پنجم فرد خواب می بینید و در این مرحله حركات چشم سریع است.

اختلالات خواب بر اساس علت آنها دسته بندی می شوند. اختلالات اولیه خواب از سایر اختلالات خوابی كه علت آنها اختلالات ذهنی ،‌مصرف دارو،‌سوء مصرف مواد و یا وضعیت نیست،‌تشخیص داده می شود.

علل اختلالات خواب شامل سوء مصرف مواد و یا سایر اختلالات ذهنی و جسمی،‌افسردگی،‌اضطراب،‌ اختلالات روانی،‌بیماری های عصبی مزمن ،‌پاركینسون،‌هانگتینگتون،‌انسفالیت ویروسی،‌بیماری مغزی،‌هایپوتیروئیدیسم و هیپوتیروئیدیسم می باشد. از سوی دیگر مصرف بی رویه داروها،‌الكل و كافئین در الگوی خواب تداخل ایجاد می كند. داروهایی چون آنتی هیستامین ها،‌كورتیكواستروئید ها ،‌ داروهای ضد آسم و داروهایی كه سیستم عصبی مركزی را تحت تاثیر قرار می دهند،‌منجر به بروز اختلالات خواب می شوند. در بعضی موارد با تغییر فصول به خصوص در فصول پاییز و زمستان،‌اختلالات خواب شیوع می یابد.

اختلالاتی چون راه رفتن در خواب،‌ كابوس در شب و یا سندروم آپنه در خواب ( مكثهای 10 تا 60 ثانیه ای در بین خرخرهای فرد كه در واقع نشانگر قطع تنفس است.) در بچه ها مشاهده می شود.

علائمی چون بی خوابی و خواب آلودگی در طول روز،‌عدم توانایی در به خواب رفتن‌، بیدار شدن در طول شب و عدم توانایی در به خواب رفتن مجدد پس از این بیدار شدن ها در این بیماران مشاهده می شود. درمان این اختلالات به علل ایجاد كننده آن ها بستگی دارد. به عنوان مثال اگر افسردگی منجر به اختلالات خواب شود،‌داروهای ضد افسردگی این اختلال را نیز برطرف می كند.

در صورت ابتلا به این اختلالات حتما به پزشك مراجعه نمایید. روان درمانی برای بیمارانی كه علاوه بر اختلالات خواب به سایر اختلالات روانی نیز مبتلا هستند پیشنهاد می شود.

 

"بهداشت خواب " یا آموزش خواب، متدهایی را برای افزایش خواب به بیماران آموزش می دهد كه شامل موارد ذیل است :

1         تا زمانی كه كاملا خواب آلود نشده اید به تخت خواب نروید.

2         از كار،‌مطالعه و تماشای تلویزیون در اتاق خواب خودداری كنید.

3         هر صبح در ساعت مشخص از خواب بیدار شوید.

4         از مصرف سیگار و مایعات حاوی كافئین خودداری كنید.

5         تمرینات بدنی و نرمش را هر روز در صبح زود انجام دهید. زیرا با خستگی فیزیكی و جسمی، شروع خواب خوبی خواهید داشت.

6         مصرف مایعات را پس از شام كم نمایید.

7         روش های آرام سازی و تفكر را بیاموزید.

8         قبل از خواب به موسیقی های ملایم گوش فرا دهید، مطالعه نمایید، دوش با آب گرم بگیرید و یا یوگا تمرین كنید.

9         محیط خواب خود را از لحاظ نور،‌صدا و دما كنترل نمایید.

10     مكان خواب شما باید در جایی باشد كه شما در آنجا احساس آرامش كنید. بنابراین یك اتاق ساكت و‌تاریك برای خود فراهم نمایید.

11     اگر در عرض 15 تا 20 دقیقه پس از رفتن به تختخواب،‌به خواب نرفته و بیدار ماندید از رختخواب خارج شده و یك فعالیت سبك و آرام بخش انجام دهید و پس از اینكه احساس خواب آلودگی كردید به رختخواب باز گردید.

12     از خوابیدن در طول روز خودداری نمایید.

13     افرادی كه از خرخر و آپنه خواب رنج می برند،‌بهتر است وزن خود را كاهش دهند. از خوابیدن به پشت خودداری نموده و در زمان خوابیدن سر خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهند.

 

 

 

 

 

تغییر روش زندگی

بیماران مبتلا به اختلالات خواب به ترك سیگار،‌الكل و یا سوء مصرف داروها ،‌كاهش وزن برای بهبود وضعیت راه هوایی فوقانی تشویق می شوند. بهتر است تماشای فیلم و تلویزیون در كودكانی كه در نیمه شب دچار كابوس می شوند كاهش یابد.

افرادی كه از اختلالات خواب رنج می برند و همچنین به اضطراب و یا استرس های روانی مبتلا هستند باید تحت درمان متناوب قرار بگیرند. تمرینات آرام سازی،‌حركات تنفسی و یوگا می تواند سیكل بدخوابی را بهبود بخشد. یوگا به افراد كمك می كند تا كشش عضلات راحت شود. تمرینات تنفسی و آرام سازی بدخوابی را از فرد دور می سازد.

حذف غذاهای محرك مانند قهوه،‌كولا و شكلات و عدم مصرف غذا در آخر شب درمان اختلالات خواب را میسر می سازد.

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.