دانستنی های مفید و توصیه های مراقبتی طی دوران بارداری

سلامانه : * تغییرات و سازگاری‌های بدن در بارداری
در دوران بارداری در بدن، تغییراتی روی می‌دهد كه به منظور سازگاری با وضعیت جدید است. این تغییرات پس از جایگزینی تخم در رحم شروع شده و در طول بارداری ادامه می‌یابد. این تغییرات به علت ترشح هورمون‌ها و فشار رحم بر روی سایر اعضای بدن است كه گاهی موجب ناراحتی زن باردار می‌شود. باید بدانید این تغییرات طبیعی است و بسیاری از آنها، پس از زایمان و شیردهی به حالت اولیه باز می‌گردد.
 
-پوست:
تقریباً در اكثر زنان باردار در نیمه دوم بارداری در اثر تغییرات هورمونی، ترك‌هایی بر روی پوست شكم، پستان‌ها و ران‌ها ایجاد می‌شود. وجود این ترك‌ها معمولاً ارثی است و پس از زایمان كمتر می‌شود ولی هرگز از بین نمی‌رود. گاهی نیز لكه‌های قهوه‌ای رنگ بر روی پوست صورت و گردن ظاهر می‌شود كه به آن «ماسك حاملگی» می‌گویند. برای این تغییرات، درمان خاصی وجود ندارد ولی استفاده از كرم‌های ضد آفتاب برای لكه‌های صورت و كرم‌های چرب كننده برای ترك‌های پوست می‌تواند كمك كننده باشد. توصیه می‌شود ضریب حفاظتی كرم ضد آفتاب بیشتر از 30 نباشد.
-مو:
 معمولاً ریزش مو در بارداری كاهش می‌یابد و خانم‌ها اظهار می‌كنند كه در طول بارداری، موهایشان پرپشت‌تر می‌شود. ولی در واقع تعداد موها اضافه نمی‌شود بلكه كمتر از دوران غیربارداری می‌ریزد. بهتر است در سه ماه اول بارداری، از رنگ و داروهای شیمیایی برای موها استفاده نشود. احتمال ریزش مو پس از زایمان، طبیعی و ناشی از تغییرات هورمونی است و با گذشت زمان به حالت قبل بر می‌گردد.
-وزن:
 در صورتی كه تغذیه در دوران بارداری كافی و مناسب باشد، افزایش وزن مطلوبی خواهد داشت. این افزایش وزن مربوط به رشد جنین، جفت، اندازه پستان‌ها و رحم و افزایش حجم خون و ذخایر چربی است. زن باردار در هر شرایطی (لاغر، طبیعی، چاق) باید افزایش وزن داشته باشد ولی میزان افزایش وزن متفاوت است، به طوری كه زن لاغر به افزایش وزن بیشتر و زن چاق به افزایش وزن كمتری نیاز دارد. اگر افزایش وزن زن باردار متناسب باشد از تولد نوزادان كم وزن كاسته می‌شود. بنابراین استفاده صحیح از مواد غذایی قابل دسترس می‌تواند بسیار ارزشمند باشد. میزان افزایش وزن مطلوب در دوران بارداری برای همه زنان باردار یكسان نیست  و براساس شاخص توده بدنی مربوط به قبل از بارداری محاسبه می‌شود.
-دستگاه تنفس:
به علت بزرگ شدن رحم و افزایش فشار آن به قسمت پایین ریه‌ها و تأثیر هورمون‌های مربوط به بارداری ممكن است تنفس سطحی و تند شود. در صورت تنگی نفس، گذاشتن چند بالش در زیر سر و شانه‌ها و قرار گرفتن به حالت نیمه نشسته، پرهیز از پرخوری، فاصله دادن بین زمان خوردن و خوابیدن و صاف نگهداشتن عضلات پشت بدن در هنگام نشستن كمك كننده است. الگوی صحیح تنفس در كلاس‌های آمادگی برای زایمان آموزش داده می‌شود.
*نكته:  در صورت تنفس دردناك، خس خس سینه، سرفه‌های خلط‌دار و یا عدم بهبود تنگی نفس با توصیه‌های فوق بایستی حتماً با پزشك مشورت شود.
-دستگاه ادراری:  
در اوایل بارداری به علت تغییرات هورمونی و اواخر بارداری به علت بزرگ شدن رحم و فشار آن بر روی مثانه، دفعات ادرار كردن بیشتر می‌شود. اینعلامت در صورتی كه با درد و سوزش هنگام ادرار كردن همراه نباشد، طبیعی است. كم كردن مصرف مایعات قبل از خواب شبانه به بهبود این وضعیت كمك می‌كند. به منظور تخلیه كامل مثانه در هنگام ادرار كردن، خم شدن به طرف جلو توصیه می‌شود.
*نكته:  اگر علاوه بر تكرر ادرار، سوزش و درد در هنگام ادرار كردن پیدا شود، بایستی با پزشك یا ماما مشورت شود.
-تهوع و استفراغ صبحگاهی:
 تقریباً در اكثر زنان در هفته 4 تا 6 بارداری حالت تهوع با یا بدون استفراغ ایجاد می‌شود كه ممكن است چند بار در طول روز اتفاق افتد. این حالت معمولاً تا هفته 12 بارداری ادامه دارد. خوردن تكه نان برشته و بیسكویت قبل از برخاستن از رختخواب، مصرف غذا در وعده‌های بیشتر اما با حجم كمتر در هر وعده، پرهیز از خوردن غذاهای چرب و سرخ كرده، مصرف زنجبیل (به اشكال مختلف به جز قرص) و انجام تمرین‌های مناسب توصیه می‌شود.
*نكته: در صورت داشتن استفراغ حتماً دهان با آب شستشو داده شود.
-خستگی:
در اوایل بارداری، اكثر زنان از خستگی و تمایل به خواب زیاد شكایت می‌كنند. این حالت معمولاً تا چهارماهگی خود به خود برطرف می‌شود و اهمیت خاصی ندارد.
ورم:
 به طور معمول قوزك پای زن باردار ورم می‌كند. این حالت با استراحت و نگهداشتن پاها كمی بالاتر از سطح بدن برطرف می‌شود. اگر ورم در صورت و دست‌ها یا تمام بدن ظاهر شد، بایستی با پزشك یا ماما مشورت شود.
ویار:  
برخی زنان در بارداری به خوردن خوراكی‌های غیر عادی (برفك یخچال، نشاسته و ...) مواد غیر غذایی (گچ، خاك، مهر و ....) تمایل پیدا می‌كنند و از بعضی بوها مانند بوی صابون، گل و یا بوی افراد ناراحت می‌شوند. این وضعیت با پیشرفت حاملگی به تدریج كاهش می‌یابد.
*نكته:  تمایل به خوردن گچ، خاك و .. می‌تواند نشانه كمبود آهن بدن باشد. بهتر است در این صورت با پزشك یا ماما مشورت شود.

منبع:وب‌دا

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.