مصرف ۵ نوبت میوه و سبزی تازه

سلامانه :آیا می دانید:

88 درصد مردم در روز کمتر از پنچ واحد میوه و سبزی مصرف می کنند (میانگین میوه یا سبزی مصرفی یک و نیم واحد).یعنی 17میلیون و 700 هزار ایرانی دچار این مشكل هستند و سالانه 6803 نفر به این علت فوت می كنند.

به عبارت دیگر:

از هر 10 نفر مردم كشورمان فقط یک نفر در طول روز به اندازه کافی میوه و سبزی مصرف می کند

شما در برابر سلامت خود، خانواده و جامعه چه مسوولیتی دارید؟

با رعایت این توصیه ها از سلامت خود و اعضای خانواده تان، مراقبت كنید:

·         حتما در روز 5 نوبت میوه‌ها و سبزی‌های خام را در برنامه‌ غذایی خود قرار دهید. 

·         میوه های تازه را انتخاب کنید.

·         در هر وعده غذایی حتما در کنار غذا از سبزی ها استفاده کنید.

·         میوه های تازه یا آبمیوه را به عنوان میان وعده در طول روز مصرف کنید.

·         بیشتر سعی کنید سالاد را با آبلیمو، آبغوره و یا سس های کم چرب میل کنید.

·         با  صرف سبزیجات همراه وعده‌های غذایی یك الگوی خوب برای کودکان باشید.

·     همواره یك ظرف بزرگ میوه روی میز، كابینت یا در داخل یخچال بگذارید تا با دیدن آن شما و خانواده تان تشویق به مصرف میوه شوید.

·         هنگام نهار و شام یک ظرف بزرگ سالاد بخورید البته با سس های بدون چربی

·     سعی کنید میوه‌های خرد شده و قطعه قطعه شده را سریع مصرف و تا زمان مصرف در یخچال نگهداری کنید. زیرا با پوست کندن و قطعه قطعه کردن و با آسیب به بافت آنها به مرور محتوای ویتامین ها در آن کم خواهد شد.

·     برای تشویق کودکان به مصرف میوه همواره به عنوان میان وعده مدرسه میوه را در نظر بگیرید و فراموش نکنید که ذائقه کودکان از دوران کودکی شکل می گیرد.

·     بیشتر از میوه‌های كامل (با پوست) یا قطعه قطعه  بجای آب میوه استفاده كنید، تا بتوانید از فیبرهای رژیمی آنها استفاده كنید.

·     تنوع را در مصرف میوه ها رعایت کنید. زیرا ترکیب میوه ها نیز با هم متفاوت    می باشد. بدین ترتیب ویتامین ها و ترکیبات مختلف را دریافت می کنید. گیلاس و آلبالو و توت با سرطان می جنگند. سیب دارای مقدار زیادی فیبر می باشد. پرتقال و کیوی محتوی مقدار زیادی ویتامینC  می باشند.

·     اگر  پوست میوه را جدا کردید از قرار دادن آن در مجاورت هوا خودداری کنید زیرا ویتامین‌های آن به خصوص ویتامین C از بین می‌رود.

·     آب میوه های طبیعی بخورید و از خوردن آب میوه های مصنوعی پرهیز کنید، زیرا یک لیوان آبمیوه مصنوعی، دارای 10 قاشق چایخوری شکر است و بعضی از آن ها به وسیله آب رقیق شده اند.

·     میوه های خشک بخورید، زیرا با وجودی که قند زیادی دارند، اما به همان نسبت دارای مقدار فوق العاده زیادی فیبر نیز هستند.

·     از خوردن میوه هایی که روی دسرها یا شیرینی ها موجودند و به وسیله کرم یا خامه پوشیده شده اند، پرهیز کنید، زیرا با خوردن این میوه ها علاوه بر ویتامین، مقدار زیادی چربی مضر و کالری را وارد بدن خود می کنید.

·     تا جای ممکن سعی کنید از سبزیجات به صورت خام استفاده کنید . در صورتی که سبزی می بایستی پخته شود آن را به مقدار جزئی و با روغن کم تفت دهید. به خاطر بسپارید که پخت طولانی مدت سبزی از ارزش غذایی آن و ویتامین های موجود در آن می کاهد.

·     به جای آبپز کردن از دستگاه های بخار پز برای پخت سبزیجات استفاده کنید . زیرا در صورت آبپز کردن سبزیجات، مقدار زیادی از ویتامین های آن از بین رفته و از طریق دور ریز آب پخت از دست می روند. در حالیکه بخارپز کردن به حفظ رنگ، بافت و ارزش غذایی سبزی کمک می کند.

·         سبزی ها را به مدت زیاد حرارت ندهید و به هنگام پختن در ظرف را ببندید.

·     کودکان  اغلب، غذاهایی را ترجیح می دهند که به صورت جداگانه سرو شود و مخلوط نباشد بنابراین، به جای مخلوط سبزیجات، سبزی ها  را بطور جداگانه سرو كنید و از سبزیجاتی که رنگ های قرمز و نارنجی دارند مانند هویج بیشتر استفاده کنید.

·         قبل از مصرف سبزی ها و میوه ها آنها را به دقت بشویید و ضد عفونی کنید.

·     میوه هایی را که پوست آنها خوردنی است را با پوست بخورید البته لازم است پوست این میوه ها کاملا شسته شود.

·         برای پختن سبزی ها از آب کم استفاده کنید، آب حاصل از پختن سبزی ها را در غذا استفاده کنید.

·     بهتر است سعی کنید سبزی ها را به صورت خام مصرف کنید چون ویتامین های آن بیشتر حفظ می شود.

منبع:وب‌دا


ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.