دکتر محمدحسین انتظاری، متخصص تغذیه در گفتگو با سلامانه:

در مصرف پروتئین، زیاده‌روی نکنید

در مصرف پروتئین، زیاده‌روی نکنید

سلامانه :آیا می‌دانید که بدن ما به دریافت چه مقدار پروتئین در طول روز نیاز دارد؟

دکتر محمدحسین انتظاری، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی در پاسخ به این سوال به خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» می‌گوید: «بیشترین میزان پروتئینی که بدن ما می‌تواند دریافت و در امر ماهیچه‌سازی از آن استفاده بکند، حدود 2 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن کل بدن است. یعنی یک فرد 70 کیلوگرمی می‌تواند حدود 140 گرم پروتئین از راه مصرف مواد غذایی و مکمل‌های حاوی این درشت‌مغذی، در طول روز دریافت بکند».

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می‌افزاید: «معمولا در غذای روزانه ما ایرانی‌ها، به‌طور متوسط حدود 100 گرم پروتئین وجود دارد. با این حساب، بیشتر ما ایرانی‌ها،‌ پروتئین مورد نیاز روزانه‌مان را از طریق غذاهایی که می‌خوریم، دریافت می‌کنیم و نیازی به مصرف خودسرانه مکمل نداریم».

وی درباره عوارض زیاده‌روی در دریافت پروتئین از طریق مصرف مکمل‌های آن هم می‌گوید: «زمانی که ما بیش از اندازه، پروتئین به بدنمان می‌رسانیم، باعث دفع آب بیشتر از بدن می‌شویم، عدم تعادل در سطح سایر ریزمغذی‌های بدن را به‌وجود می‌آوریم، بار اضافه بر دوش کبد و کلیه‌ها می‌اندازیم و سودی هم به بدن نمی‌رسانیم».

با این حساب و به عقیده دکتر انتظاری، افرادی که یک رژیم غذایی معمولی دارند، نیازی به مصرف مکمل‌های پروتئینی نخواهند داشت. «اگر میزان دریافت پروتئین روزانه شما، کمتر از حجم مورد نیاز بدنتان باشد، می‌توانید به‌جای استفاده از مکمل‌های پروتئینی، یک تخم‌مرغ، حدود 3 قاشق غذاخوری حبوبات یا 2 تا 3 تکه گوشت به برنامه غذایی‌تان اضافه کنید».  

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۱ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.