افزایش میزان کالری دریافتی ارتباط مستقیم با ابتلا به سرطان روده بزرگ دارد

سلامانه :مدیرعلمی پروژه سرطان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه عدم تحرک و استرس زیاد از عوامل مستعد کننده ابتلا به سرطان روده بزرگ است، گفت: میزان مرگ ومیر در این سرطان ارتباط مستقیمی با مصرف سرانه کالری، پروتئین گوشت و چربی‌های غذایی دارد.

دکتر رضا ملایری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در مردان و دومین سرطان شایع در زنان است، گفت: این سرطان‌ها اغلب در سنین 50 سال به بالا رخ می‌دهد.

وی سرطان روده بزرگ را دومین علت مرگ ناشی از سرطان عنوان کرد و گفت: سبک زندگی، رژیم غذایی و ارث از عواملی تاثیرگذار در ایجاد این سرطان هستند.

این فوق تخصص مدیکال آنکولوژی با تاکید بر اینکه عدم تحرک و استرس زیاد، خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد، خاطرنشان کرد: میزان مرگ و میر ارتباط مستقیمی با مصرف سرانه کالری، پروتئین گوشت، چربی‌های غذایی و همچنین افزایش غلظت کلسترول و مرگ و میر ناشی از بیماری عروق کرونر دارد.

ملایری با اشاره به فرضیه‌هایی که در ارتباط غذا با سرطان کولون مطرح شده است، گفت: مصرف چربی‌های حیوانی منجر به افزایش نسبت بی‌هوازی‌ها در فلور میکروبی روده و در نتیجه تبدیل اسیدهای صفراوی طبیعی به مواد سرطان زا می‌شود.

کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ با مصرف فیبر
وی افزود: شیوع بیشتر سرطان کولورکتال در جوامع غربی ناشی از کمبود فیبر در رژیم غذایی است. فیبر با تسریع زمان تخلیه روده باعث کاهش زمان تماس مخاط کولون با سرطان زاهای بالقوه و کاهش غلظت این مواد به دلیل افزایش حجم مدفوع می‌شود.

مدیر علمی پروژه سرطان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در 25 درصد مبتلایان به سرطان روده بزرگ، یک سابقه خانوادگی وجود دارد که مطرح کننده استعداد ارثی است.

ملایری گفت: مصرف تنباکو با تشکیل آدنوم‌های کولورکتال مرتبط است، به ویژه اگر فرد بیش از 35 سال تنباکو مصرف کرده باشد.

وی در خصوص راهکار پیشگیری از این سرطان گفت: مصرف آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی با مهار سنتز پروستاگلاندین‌ها، تکثیر سلولی را سرکوب می‌کنند. در مطالعات کنترل شده مکمل اسید فولیک و کلسیم خوراکی باعث کاهش خطر پولیپ‌های آدنوماتو و سرطان‌های کولورکتال شده‌اند.

ملایری با بیان اینکه نشانه‌های بیماری به محل آناتومیک تومور بستگی دارند، گفت: اکثر ضایعات کولون راست زخمی شده، باعث از دست دادن مزمن و تدریجی خون بدون تغییر ظاهری مدفوع می‌شوند، در نتیجه بیماران مبتلا به تومورهای کولون صعودی اغلب با نشانه‌های نظیر ضعف، تپش قلب و حتی آنژین صدری به پزشک مراجعه می‌کنند و به کم خونی هیپوکروم میکروسیتیک به دلیل خونریزی و فقر آهن دچار می‌شوند. تومورهای کولون عرضی و نزولی باعث اشکال در عبور مدفوع و در نتیجه، کرامپ شکمی، گاه انسداد و حتی سوراخ شدگی می‌شوند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.