۳ عامل مؤثر که باعث می‌شود قد بلند شوید

سلامانه : توانبخشی قد، مجموعه‌ی عواملی است که در بهبود روند رشد قدی فرد تأثیر مثبت دارد.

دکتر علی ترکمان متخصص ارتوپد و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: به طور معمول دخترها تا سن 16 سالگی و پسرها تا سن 18 سالگی رشد قدی دارند و به اصطلاح قد می‌کشند. ولی بیشترین رشد قدی که قد بطور ناگهانی بلند می‌شود در دخترها حدود 14-10 سالگی و در پسرها 16-12 سالگی است که این، دوران نوجوانی فرد است. 

وی ادامه داد: بطور طبیعی و معمول، بعد از این سنین، صفحات رشد استخوانی در فرد بسته می‌شود و افزایش قد اتفاق نمی‌افتد، بنابراین هر اقدامی برای بهبود فرآیند افزایش قد، باید در سن رشد قدی باشد و خارج از این سنین، هرگونه تبلیغاتی، تنها جنبه‌ی تجاری دارد.  در سال‌های اخیر تبلیغات زیادی برای داروها، چسب‌ها و کفش‌های افزایش‌دهنده‌ی قد صورت گرفته که فقط تبلیغات محض است و صحت ندارد. 

دکتر ترکمان افزود: هر فردی یک ذخیره‌ی ژنتیکی برای قد دارد که از پدر و مادر و اجدادش به ارث می‌برد. اگر فرد در کنار این ذخیره‌ی ژنتیکی، تغذیه‌ی درست و ورزش مناسب هم داشته باشد، می‌تواند به حداکثر رشدی قدی که در ژنتیک وی تعریف شده، برسد. مصرف به اندازه از گروه‌های مختلف غذایی نظیر پروتئین‌ها، کلسیم، آهن و روی و همچنین انجام ورزش‌های کششی و پرشی نظیر والیبال و بستکبال و ... در بهبود رشد قدی در سنین رشد و پیش از بسته‌شدن صفحات رشد استخوانی، بی‌تأثیر نیست. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.