دستورات طب سنتی باید سهل‌الوصول باشد

سلامانه : معاون فرهنگی‌ دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: دستورات و ابزار طب سنتی باید به صورت سهل‌الوصول در اختیار مردم قرار گیرد.

  
به گزارش فارس حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی ابراهیمی ظهر امروز در چهارمین همایش علمی‌ پژوهشی طب‌الرضا (ع) که همزمان با افتتاح جشنواره‌های دانشگاهیان از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین‌المللی امام رضا (ع) در تالار ابن سینا مشهد برگزار شد، اظهار کرد: مکانی بهتر از شهر مقدس مشهد برای سخن گفتن در خصوص طب‌الرضا (ع) وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه هنگامی که سخن از طب‌الرضا (ع) به میان می‌آید، مقصود طبی است که منصوب به امام هشتم (ع) است، افزود: در طب‌الرضا (ع) توان تحلیل و تجربه برای انسان وجود دارد؛ این در حالی است که در فقه‌الرضا (ع) به عنوان حیطه‌ای تعبدی در احکام شرعی این توانایی وجود ندارد.

ابراهیمی با بیان اینکه جایگاه برگزاری این همایش‌ها طرح تحلیل و تبادل تجارب است، اضافه کرد: یکی از پیش‌فرض‌هایی که در طب‌الرضا (ع) نهفته بوده برقرار کردن رابطه میان دین و علم است.

وی ادامه داد: در دین گزاره‌های پزشکی فراوانی وجود دارد که یکی از آنها رساله منصوب به امام هشتم (ع) است.

معاون فرهنگی ‌دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: دیدگاه‌های فراوانی نیز در رساله مزبور موجود است که می‌توان در خصوص آن‌ها بحث و بررسی انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری چنین همایش‌هایی باید به سمت مبناشناسی فلسفی حرکت کند چرا که علم طب تجربی بوده و باید ابتدا محتوای تجربی آن مورد بررسی قرار گیرد.

ابراهیمی با اشاره به اینکه هنگامی که از طب‌الرضا (ع) سخن به میان می‌آید در کنار آن طب سنتی نیز مطرح می‌شود، تصریح کرد: اگر طب سنتی بخواهد در کنار طب جدید جایگاهی برای خود بیابد باید از ابزار طب نوین استفاده کند.

وی ادامه داد: دستورات طب سنتی نیز باید سهل‌الوصول باشند تا بتوانند در جامعه بشری جایگاهی برای خود بیابد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: متصدیان طب سنتی باید ابزار و محتواهای این طب را به صورت آسان در خدمت مردم قرار دهند.

وی گفت: فلسفه پزشکی باید در همایش‌های این چنینی مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم به بررسی چگونگی پایه‌ریزی مبنای فلسفی طب بپردازیم.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.