دو زانو، بد‌ترین نوع نشستن است

سلامانه : نحوه نشستن تأثیر بسزایی در سلامت زانو‌ها، کمر و گردن دارد. بنابراین با اصلاح سبک زندگی و الگوی نشستن می‌توان سلامت این قسمت‌های بدن را تضمین کرد.

دکتر کورش منصوری، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: دو نوع الگوی نشستن روی صندلی و نشستن روی زمین وجود دارد. 

در حالتی که افراد روی زمین می‌نشینند، بهتر است پا‌ها دراز باشد و حتماً تکیه‌گاه داشته باشند. درحالتی که افراد چهار زانو یا دو زانو می‌نشینند، فشار زیادی بر مفصل زانو و قوس کمر وارد می‌شود و البته حالت دو زانو با توجه به اینکه علاوه بر موارد ذکر شده، وزن بدن هم روی زانو‌ها می‌افتد بد‌ترین نوع نشستن است. 

وی افزود: درحالتی که افراد روی صندلی می‌نشینند، انتخاب صندلی مناسب و نشستن درست روی صندلی حائز اهمیت است. 
صندلی مناسب باید طوری باشد که ارتفاع پاشنه پا تا زانو، همچنین اندازه نشیمن‌گاه مناسب فرد باشد و این در افراد با قد مختلف متفاوت است. 

دکتر منصوری ادامه داد: قرار دادن یک مثلث زیر پنچه پا‌ها با زاویه ۴۵-۳۰ درجه بسیار مطلوب است. همچنین داشتن دسته صندلی برای قرارگرفتن آرنج‌ها بطور قائم و تکیه‌گاه پشت صندلی که با قسمت استخوانهای کتف را پوشش دهد توصیه می‌شود. 

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی گفت: نشستن کودکان به فرم دبلیو (W) یا قورباغه‌ای بسیار بد است چرا که در کودکان باعث تغییر فرم زانو‌ها به حالت ضربدری می‌شود. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.