بارداری‌هایی که منجر به بروز سنگ کیسه صفرا می‌شود

سلامانه : سنگ‌های صفراوی، از جنس کلسترول است که بعلت افزایش غلظت و رسیدن به حد فوق اشباع کلسترول و اسیدهای صفراوی تشکیل می‌شود.

دکتر شاهین شهبازی، فوق تخصص بیماری‌های گوارش و کبد و مجاری صفراوی، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: در دوران بارداری، بعلت تغییرات هورمونی، افزایش ترشح هورمون‌های جفت و افزایش کلسترول و همچنین کاهش جریان صفرا در مجاری صفراوی، تخلیه صفرا به کندی انجام می‌شود و سنگ کیسه صفرا تشکیل می‌شود. 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه خانم‌ها در دوران بارداری باید از تمام گروه‌های غذایی استفاده کنند، نمی‌توان رژیم غذایی خاصی برای جلوگیری از تشکیل سنگ صفرا توصیه کرد: ولی مصرف غذاهای کم چرب و کم کلسترول و کاهش وزن خانم‌های چاق قبل از باردار شدن، در پیشگیری از تشکیل سنگ صفرا بسیار موثر است. 

دکتر شهبازی گفت: بیشتر سنگ‌های صفرا با سایز کمتر از یک سانتی‌متر بعد از زایمان حل شده و دفع می‌شود. در مواردی هم با ۶ماه دارو درمانی، بهبودی حاصل می‌شود ولی در مواقعی که سنگ بزرگ است انسداد مجاری صفراوی و عفونت کیسه صفرا را به همراه دارد، با روش جراحی لاپاراسکوپی، کیسه صفرا را برمی‌دارند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
  • تهرانی جمعه, 11 مهر 1393 - ساعت : 10:02:55
    شاید اگر کسی مدعی باشه که سنگ کلیه بدترين درده، یقينا هنوز درد سنگ کیسه صفرا را تجربه نکرده.
    متاسفانه تمام دکترا حتی با لاپاراسکوپی کل کیسه را در ميارن در حالی که وقتی با مریضا صحبت میکردم ميگفتن بعد از خارج کردن کیسه صفراشون خیلی به دردسر افتادن و حتی یکیشون ميگفت بیست ساله مشکلات گوارشی سختی گرفته که دکتر میگه خوب یه عضوی از بدنتو خارج کردی و اینا عوارضشه در حالی که قبل از عمل بهش گفته بوده با در آوردن کیسه صفرا هیچ اتفاقی نمی افته و میتونه به زندگی عادی برگرده.
    من کلی گشتم تا بالاخره یه مرکز جراحی پیدا کردم که به صورت پيشرفته فقط سنگو در ميارن .آدرس ایميلشون gallstonesimpleremoval@gmail.com هست خودتون باهاشون مکاتبه کنید چون باید مدارک پزشکیتونو براشون بفرستید.
    فقط با یک شکاف 3 سانتی رو شکمم سه تا سنگ در آوردن که بزرگترينش 26 میلیمتر بود و خدا رو شکر خیلی راحتم و بدون دردسر غذا میخورم ولی جراح بهم گفت الان که سنگو درآورديم انگار تازه متولد شدی ولی اگر مثل قبل چربی بخوری بازم ممکنه سنگ ساخته بشه واسه همين یه قرصهایی بهم داد که بعد که حتی اگر رژیم هم نگرفتم دیگه کیسه صفرام سنگ نسازه.