بررسی تغذیه صحیح، قبل، بعد و حین مسابقه برای ورزشكاران حرفه‌ای

دكتر شهرزاد محمدیان، اصول تغذیه ورزشكاران حرفه‌ای را قبل، بعد و حین انجام فعالیت‌های ورزشی مثل انجام مسابقه یا تمرین تشریح كرد.

متخصص تغذیه در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با تغذیه ورزشكاران مطرح كرد: تغذیه یك ورزشكار بستگی به رشته او دارد، اما وعده‌های اصلی در ورزشكاران شباهت زیادی با هم دارد و چهار ساعت قبل از مسابقه هم باید مصرف شوند.

این متخصص در ادامه درباره مصرف میان وعده‌ها قبل از مسابقه، توضیح داد: بهترین زمان برای مصرف میان وعده‌ها دو ساعت قبل از تمرین یا مسابقه است. در این زمان باید از میان وعده‌هایی كه كربوهیدرات پیچیده دارد و سیمپلكس است، مثل نان سبوس دار، میوه و بیسكویتی كه شیرین نباشد استفاده كنند. همچنین مواد غذایی خیلی شیرین برای این مدت توصیه نمی‌شود، چون باعث می‌شود ورزشكار در حین انجام فعالیت ورزشی دچار كاهش انرژی شود. در ضمن مقدار انرژی مورد نیاز هم 300 تا 400 كیلو كالری باید باشد، به خصوص از موادی كه در میوه‌ها حالت قلیایی دارند و از تشكیل اسید لاكتیك پیشگیری و قند خون را تنظیم كنند. مركبات و خوردن یك لیوان شیر هم توصیه می‌شود.

وی همچنین با بیان این كه نسبت به كربوهیدارت و پروتئین باید قبل از مسابقه رعایت شود، افزود: به هیچ وجه نباید از غذاهای پرچرب، كیك‌های شكلاتی و نوشابه‌ها دو ساعت قبل از مسابقه مصرف شود، چون باعث افت قند خون و تحلیل انرژی می‌شود.

دكتر محمدیان در ادامه با اشاره به اهمیت مصرف مایعات قبل از مسابقه بیان كرد: یك ورزشكار حرفه‌ای حتما باید از شب قبل مسابقه برای آب خوردن‌اش برنامه‌ریزی داشته باشد و مایعات را به طور قطع مصرف كند و هر نیم ساعت قبل از آغاز فعالیت یك لیوان مایعات را بخورد تا دچار افت نشود.

وی همچنین درباره تغذیه حین انجام فعالیت ورزشی نیز توضیح داد: اگر مسابقه یا هر فعالیت ورزشی زمان كوتاهی داشته باشد، نیازی به مصرف مواد غذایی نیست، اما حواسشان به مایعات باشد. اما اگر تایم این فعالیت طولانی باشد و مثل رشته‌های فوتبال و بسكتبال چند نیمه‌ای باشد، باید یكسری میان وعده‌های كوچك مثل خرمای خشك، توت، كشمش یا نوشیدنی‌های ورزشی كه غلظت قندشان زیر هشت درصد است را مصرف كنند. یا اگر از آب میوه‌های معمولی می‌‌خواهند استفاده كنند باید آن را رقیق كنند. مصرف ساندیس، نوشابه و نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز اصلا برای مصرف حین مسابقه مناسب نیست. همچنین ورزشكارانی كه فعالیتشان بیش از یك ساعت طول می‌كشد، حتما باید میان وعده داشته باشند، ولی نباید این میان وعده شیرین باشد و كربوهیدرات‌های ساده‌ای مثل نان لواش مصرف شود. برای بازسازی عضلات تا 24 ساعت زمان داریم كه 6 ساعت اول از اهمیت بیشتری برخوردار است. در این زمان باید كربوهیدرات درست استفاده شوند و اگر وعده اصلی را هم استفاده می‌كنند، خوب است از موادی كه شاخص قندی بالاتری دارند مثل پوره سیب زمینی و برنج استفاده شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.