گفتگوی سلامانه با دکتر شهرام علمداری، فوق تخصص غدد و متابولیسم/

رژیم غذایی مناسب برای مبتلایان به دیابت بارداری

رژیم غذایی مناسب برای مبتلایان به دیابت بارداری

سلامانه :یک فوق تخصص غدد و متابولیسم با بیان این که در مورد مبتلایان به دیابت بارداری، تزریق انسولین هیچ خطری ندارد، می‌گوید:«البته انسولین های قدیمی و سنتی این خاصیت را دارند ولی در مورد انسولین های جدید کمی بحث است  که عارضه دارند یا نه. »


دکتر شهرام علمداری در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، توضیح می‌دهد:«بیمار باید قند خونش را به وسیله دستگاه های تست قند خون، در این فاصله در خانه چک کند و به پزشک آن را  اطلاع دهد. اصولا بستری خانم های بارداری که مبتلا به دیابت شده اند، توصیه نمی شود چون اضطراب بستری شدن، غذای بیمارستان، بیمار بدحال تخت کناری، بی تحرکی و .. قند بیمار را به هم می ریزد به طوری که این بیماران با مرخص شدن و آمدن به خانه، افت قندهای شدید و ناگهانی پیدا می کنند. پس تا جایی که امکان دارد اگر بیماران عارضه خاصی ندارند، برایشان تجویز انسولین به طور سرپایی تجویز شود.»

 
وی با بیان این که بیمار باید دو ساعت قبل صبحانه، دو ساعت قبل ناهار و دو ساعت قبل شام، قندش را چک کند، می افزاید:«در مورد تغذیه این بیماران توصیه می شود صبحانه به اندازه یک کف دست نان سنگک با پنیر و گردو یا گوجه و خیار استفاده شود. بعضی اوقات بیماران به جای پنیر می توانند از شیر و یا به جای نان سنگک از نان جو استفاده کنند. یک میان وعده ساعت 10 صبح توصیه می شود. این میان وعده یا یک لیوان شیر است و یا یک استکان چای با دو بیسکوئیت ساقه طلایی یا یک میوه با پوست.»

 
دکتر علمداری خاطرنشان می کند:«ناهار ابتلا با سالاد باید شروع شود البته بدون سس. برنج به اندازه یک کفگیر البته با حذف کامل ته دیگ. دو ران مرغ را می توان برای ناهار در نظر گرفت و یا یک تکه ماهی. باید گوشت سفید را بیشتر از گوشت قرمز مصرف کرد و مصرف گوشت قرمز دو بار در هفته مانعی ندارد. یک میان وعده دیگر شبیه میان وعده اول برای ساعت 4 بعد از ظهر توصیه می شود. شام را باید با سالاد شروع کرد و برنج و گوشت را حذف کرد. ساعت 10 شب هم باید یک میان وعده شبیه میان وعده های قبل مصرف کرد.»

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.