ویتامین D و نارسائی کلیه

ویتامین D و نارسائی کلیه

ویتامین D و نارسایی کلیه

 

مطالعات حاکی از آن است که کمبود ویتامین D  در بیماران دچار مشکلات کلیوی که در حال دیالیز هستند شیوع زیادی دارد. این کمبود تقریبا در سرتاسر جهان در بین بیماران همودیالیزی مزمن بویژه در بیماران  End-stage renal disease (ESRD)  وجود دارد.

علل کمبود ویتامین D در این بیماران عدم مواجهه با نور، کاهش دریافت مواد غذایی حاوی ویتامین D و افزایش سن است، علاوه بر این در این بیماران بویژه در بیماران ESRD توانایی کلیه در تبدیل ویتامین D  به شکل فعال آن یعنی 1,25-(OH)2D3 کاهش یافته است.

ویتامین D باعث کاهش پروتئینوری شده و تاثیرات مثبتی بر عملکرد کلیوی دارد همچنین مشخص شده است این ویتامین با افزایش جذب کلسیم، تعادل بین کلسیم و فسفر را حفظ کرده و در ترشح هورمون پاراتیروئید (PTH) و جلوگیری از هیپرپاراتیروئیدیسم موثر است.

در نتیجه در بیماران دچار مشکلات کلیوی می توان با استفاده از مکمل های ویتامین D از عوارض ناشی از کمبود آن جلوگیری کرد اما باید میزان کلسیم خون جهت جلوگیری از افزایش کلسیم خون (هیپرکلسمی) بررسی شود.

 

منابع:

1.Nutritional vitamin D in dialysis patients: what to D-iscernی Sagar U. Nigwekar, Ishir Bhan and Ravi Thadhani. Nephrol Dial Transplant (2011) 0: 1–2.

2.Impact of Vitamin D on Chronic Kidney Diseases in Non-Dialysis Patients: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Lijuan Xu, Xuesi Wan, Zhimin Huang, Fangfang Zeng,Guohong Wei,Donghong Fang, Wanping Deng,and Yanbing Li, PLoS One. 2013; 8(4): e61387

 

گروه علمی شرکت پورا طب شنبه 1392.3.25

        

                                                                                                                           

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.