استرس از مهمترین عوامل ابتلا به سندروم روده تحریك پذیر است

استرس از مهمترین عوامل ابتلا به سندروم روده تحریك پذیر است

دكتر 'محمدرضا قدیر' روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار علمی افزود: سندروم روده تحریك پذیر، بیماری رو به افزایش است و اپیدمیولوژی نشان می دهد كه میزان شیوع این بیماری در جهان و در ایران سیر صعودی دارد.
به گفته وی، سندرم روده تحریك پذیر، نوعی اختلال در عملكرد روده است كه با درد مزمن در ناحیه شكم، احساس ناراحتی، نفخ و تغییرات در عادات روده‌ای و بدون هرگونه علت ارگانیك دیگری، مشخص می‌شود.
قدیر خاطر نشان كرد: اسهال یا یبوست می‌تواند علامت غالب این بیماری باشد كه ممكن است گاهی به هر دو شكل در فرد بیمار بروز كند.
وی با بیان اینكه این بیماری نوعی اختلال در گوارش محسوب می شود، گفت: ویژگی اصلی این بیماری، تغییر در اجابت مزاج و درد شكمی است كه فرد را گرفتار می كند و خود باعث مشكلات اجتماعی شده و موجب افزایش بار هزینه درمانی در كشور و همچنین كیفیت زندگی فرد مبتلا را كاهش می دهد.
این فوق تخصص كبد و گوارش خاطرنشان كرد: سندروم روده تحریك پذیر، همان چیزی است كه عوام از آن به عنوان كولیت عصبی یاد می كنند و با دل درد و اختلالات اجابت مزاج همراه است. نفخ شكم در بیشتر این افراد دیده شده است و ریشه اصلی این بیماری استرس و فشارهای عصبی و افسردگی است.
قدیر ادامه داد: افرادی كه دچار بیماری افسردگی، استرس و یا فشار های عصبی هستند، مشكلات دستگاه گوارش آنان با كوچكترین ناراحتی، فشارهای روحی و عصبی تشدید می شود و این بیماری می تواند در فرد بروز می كند.
وی با اشاره به روش های درمان سندروم روده تحریك پذیر گفت: در مرحله اول پزشكان باید مطمئن شوند كه بیمار مشكل ارگانیكی ندارد و با آزمایش های موجود و انواع تست ها از عدم وجود سرطان روده و كولون و همچنین بیماری كولیت اولسروز در وجود فرد اطمینان حاصل كنند.
دانشیار دانشگاه علوم پزشكی قم افزود: یكی از روش های درمانی موفق، ایجاد اعتماد به نفس در بیمار و دادن اطلاعات دقیق و درستی در خصوص نوع بیماری است. بیمار باید بداند كه بیماری او سخت، بد خیم و سرطانی نیست و می تواند به صورت نسبی درمان شود.
فوق تخصص گوارش و كبد ادامه داد: سندروم روده تحریك پذیر با افرادی كه سابقه خانوادگی این بیماری را دارند و یا مبتلا به سرطان روده بوده اند شایع تر است و این افراد به عنوان افراد پر خطر محسوب می شوند.
وی گفت: اكنون با پیشرفت های پزشكی و درمانی در كشور، استفاده از درمان دارویی ضد اسپاسم و ضد افسردگی با دوز پایین تر در این بیماران جواب می دهد و با همكاری روان درمانی و مشاوره می توان این مشكل را تا حد زیادی برطرف كرد.

 

شنبه  25/03/92    9:39

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.