مکمل اسید فولیک در کاهش افسردگی در زنان موثرتر از مردان است

سلامانه : دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: افسردگی از جمله اختلالات خلقی و شایع‌ترین اختلال روانی است، بنابراین مکمل اسید فولیک در کاهش افسردگی در زنان موثرتر از مردان است.
 
به گزارش تسنیم، مرتضی صفوی درباره تأثیر مکمل اسید فولیک بر سطح هموسیستئین پلاسما در بیماران مبتلا به افسردگی حاد، اظهار داشت: افسردگی از جمله اختلالات خلقی و شایع‌ترین اختلال روانی است.
وی ادامه داد: سطوح پلاسمایی کم فولات و افزایش غلظت هموسیستئین به عنوان یکی از یافته‌های شایع در افسردگی اساسی مطرح است و تاکنون نیز مطالعه‌ای در ایران در زمینه بررسی تأثیر مصرف اسید فولیک بر سطوح هموسیستئین در بیماران افسرده انجام نگرفته است.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عنوان کرد: مطالعه حاضر به منظور تعیین اثر مکمل فولات بر سطوح هموسیستئین در بیماران افسرده اساسی طراحی شده است.
صفوی افزود: در این کارآزمایی بالینی 70 بیمار مبتلا به افسردگی حاد بالای 18 سال انتخاب و بیماران به 2 گروه دریافت کننده 20 میلی گرم فلوکستین همراه با یک میلی گرم اسید فولیک یا دارو نما در شبانه روز به مدت 8 هفته، تقسیم شدند.
وی ادامه داد: بیماران افسردگی حاد بر اساس معیاری تشخیص داده شد و دارای نمره شاخص افسردگی 20 یا بالاتر بودند. سطوح پلاسمای فولات و هموسیستئین به ترتیب با استفاده از روش رادیوایمنواسی و روش آنزیمی ایمنو اسی در ابتدا و پس از 8 هفته مکمل یاری اندازه گیری شد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بر اساس نتایج در زنان گروه مورد بعد از 8 هفته هموسیستئین پلاسما به طور معنی داری 32 درصد کاهش داشت اما تغییر معنی داری در مردان مشاهده نشد.
صفوی خاطرنشان کرد: بر اساس نتایج، مصرف مکمل یک میلی گرمی فولات در بیماران افسرده منجر به کاهش سطوح هموسیستئین پلاسما شد که کاهش تنها در زنان از نظر آماری معنی دار بود. بنابراین به نظر می‌رسد مقدار فولات تجویز شده برای افزایش سطوح فولات و کاهش سطوح پالاسمایی هموسیستئین در مردان کافی نبوده است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.