خطرناک‌ترین نوع طلاق در بین زوج های ایرانی

سلامانه : یک آسیب‌شناس گفت:‌ 80 درصد از طلاق‌ها در دوران میانسالی به علت لبریز شدن صبر زوجین روی می‌دهد. طلاق بیشتر در زندگی جوانان به چشم می‌خورد به گونه‌ای که حدود 80 درصد از طلاق‌ها مربوط به پنج سال اول زندگی زوجین است؛ اما متاسفانه در گروهی از خانواده‌ها در دوران میانسالی و حتی سالمندی دیده می‌شود.

به گزارش ایسنا، یک آسیب‌شناس گفت:‌ 80 درصد از طلاق‌ها در دوران میانسالی به علت لبریز شدن صبر زوجین روی می‌دهد. طلاق بیشتر در زندگی جوانان به چشم می‌خورد به گونه‌ای که حدود 80 درصد از طلاق‌ها مربوط به پنج سال اول زندگی زوجین است؛ اما متاسفانه در گروهی از خانواده‌ها در دوران میانسالی و حتی سالمندی دیده می‌شود.

دکتر مجید ابهری، درباره علل طلاق در دوران میانسالی، اظهارکرد: گاهی اوقات زن و شوهر با وجود اختلافات شدید تا بزرگ شدن فرزندان صبر می‌کنند سپس از یکدیگر جدا می‌شوند؛ اما دسته‌ای دیگر از همسران پس از مدتی تحمل خود را به دلایلی مانند اعتیاد، نبود تفاهم، ضعف روابط زناشویی، مشکلات اقتصادی و طلاق عاطفی و روانی به طلاق در دوران میانسالی گرایش پیدا می‌کنند.

این رفتار شناس اجتماعی در ادامه گفت: در دوران میانسالی ضعف جسمانی، مشکلات عصبی و روحی نمود بیشتری می‌یابد و مشکلات اقتصادی به طور مضاعف دیده می‌شود. این در حالی است که گاهی اوقات میانسالان توقعات بیشتری نسبت به دوران جوانی دارند و الگوهای رفتاری آنها تغییرکرده است و این عوامل از ارکان طلاق در دوران میانسالی است.

وی با بیان اینکه طلاق‌های دوران میانسالی یکی از خطرناک‌ترین انواع جدایی‌هاست، اظهار کرد: فرزندان در این شرایط یا طرفدار یکی از والدین یا نسبت به هردوی آنها دلزده می‌شوند. فرار از خانه، افت تحصیلی و حتی ترک تحصیل، ازدواج‌های اجباری و اعتیاد از عوارض اصلی طلاق در دوران میانسالی بر فرزندان است.

ابهری در پایان تاکید کرد: برای پیشگیری از جدایی در دوران میانسالی از همان ابتدا لازم است زوجین با شناخت مناسب یکدیگر را انتخاب کنند. در مرحله دوم از انباشت نارضایتی‌ها جلوگیری و اقدام به حل و فصل مشکلات خود کنند و این هدف با مراجعه به مشاوران باتجربه و کارآمد امکان‌پذیر است.


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • ارمان شنبه, 27 اردیبهشت 1393 - ساعت : 22:23:25
  هه دارین از چی صحبت میکنید، من الان 25 سالمه روزی و ندیدم پدر و مادرم کنار هم باشند و درگیر نباشند هر کدومم ماشالا یه دنیا ادعا دارند.
  مادرم که همش منت میذاره سرم می گه من به پای شما نشستم و پدرم بی خیالتر هر آدمی نسبت نه ما فقط گرفتاریاش مال ماست....
  آقا نخواستم والا بخدا خدا هم راضی نیست اینجوری همدیگرو دیوونه کنید جدا شید تمومش کنید بره...
 • حسین م جمعه, 26 اردیبهشت 1393 - ساعت : 11:44:30
  در تعجب هستم اگر دونفر همدیکر را نمیخواهند چرا بچه دار میشن اولین بچه هیچ دومی چرا که به خاطر اونا یک عمر بسوزند و بسازند در میانسالی سطح توقعات طرفین بالاست از کوچکترین مسئله کوهی میسازند که ....
 • محمود پنجشنبه, 25 اردیبهشت 1393 - ساعت : 13:42:35
  فرزند طلاق به از فرزند اختلافات است
  • مریم جمعه, 26 اردیبهشت 1393 - ساعت : 13:36:18
   اصلا این حرف را نزن! من خودم فرزند طلاق میانسالی هستم و همه ی مشکلاتی که تو مقاله گفته شده را برای این بچه ها تایید میکنم. اختلافات را میشه حل کرد اگر پدر و مادر خودخواهی را کنار بگذارند و به امانتهایی که خدا به اونها سپرده و اونها مسئولیتش را قبول کردند، باشند. الان بعد از گذشت 20 سال از طلاق پدر و مادرم میبینم که اونها چقدر خودخواهند. حتی همین حالا که 4 تا بچه رو بدبخت و بی آینده کردند!