پوست و کاروتنوئید ها

پوست و کاروتنوئید ها

کارتنوئیدها و سلامت پوست

پوست یکی از ارگان های مهم بدن است که نقش محافظتی در مقابل عوامل بیماری زا داشته و درحفظ درجه حرات پوست و احتباس آب موثر است.

 با افزایش سن پوست نازک تر شده و علاوه بر خشکی قابلیت انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و در نهایت دچار چین و چروک می شود. یکی از عوامل موثر در ایجاد این تغییرات مواجهه با نور و اشعه UV خورشید است که اطلاحا به آن Photoaging (Premature skin aging ) می گویند.

پوست برای مقابله با این تغییرات دارای سیستم دفاع انتی اکسیدانی مانند ترکیبی از آنزیم ها، ویتامین ها و دیگر انتی اکسیدان ها است.

یکی از ترکیبات آنتی اکسیدان مهم جهت سلامت و شادابی پوست کارتنوئیدها از جمله لوتئین و لیکوپن هستند. مکانیسم محافظتی آن ها  جمع آوری رادیکالف های آزاد اکسیژن است.

مطالعات نشان می دهد که استفاده از مکمل های خوراکی حاوی کارتنوئید مانند لوتئین و لیکوپن باعث بهبود سلامت پوست شده و از عوارض مخرب نور بر پوست جلوگیری می کنند.

 

منابع:

 

    1. Roberts RL. Lutein, Zeaxanthin, and Skin Health. Am J Lifestyle Med. 2013;7(3):182-5.

       2.W S, H S. β-Carotene and other carotenoids in protection from sunlight. Am J Clin Nutr. 2012 96(5):1179S-84S.

        3.M R, I R-B, A H, MA B-M, RE W, LE R. Tomato paste rich in lycopene protects against cutaneous photodamage in humans in vivo: a randomized controlled trial. Br J Dermatol. 2011;164(1):154-6

 

واحد علمی سرکت پورا طب شنبه 92.4.1.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.