بازی‌های کامپیوتری کودکان را منزوی کرده است/ بی‌توجهی والدین نسل آینده را مشتری دائمی پزشکان می‌کند

سلامانه :متخصص کودکان و نوجوانان گفت: تغذیه نامناسب و بازی‌های کامپیوتری نسل امروز را چاق و منزوی کرده است. اگر والدین به سلامت فرزندانشان از دوران کودکی توجه نکنند، در آینده این بچه‌ها مشتری دائمی پزشکان خواهند بود.

 
به گزارش فارس، عبدالمجید حمیصی گفت: در گذشته کودکان بازی هایی می کردند که بسیار پر تحرک و برای آنان مفید بود اما اکنون با سبک ‏زندگی جدیدی فعالیت بدنی کودکان بسیار کاهش پیدا کرده و این مسئله باعث به وجود آمدن خطرات جبران ناپذیری در نسل آینده می ‏شود.

 

وی افزود: البته در زمینه بیماری های کودکان ایران بعد از انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی از جمله کاهش چشمگیر بیماری فلج اطفال و ‏کزاز به دست آورده است‏.

 

 عضو بسیج جامعه پزشکی ارومیه گفت: سلامتی کودکان بی گناه و معصوم در سبک زندگی نوین به خطر افتاده است. ما پزشکان کودک، امروزه شاهد ‏بیماری هایی هستیم که در گذشته وجود نداشت. برای داشتن نسلی سالم و شاداب باید در سبک زندگی خود تغییراتی را ایجاد کنیم. ‏

 

بازی های کامپیوتری به چه قیمتی

 

 حمیصی گفت: سبک زندگی مدرن باعث شده است بیماری هایی که قبلاً نبوده است بروز کند کودک مدتها جلوی بازی کامپیوتری ‏یا تلویزویون می نشیند و هیچ تحرکی ندارد در صورتی که در گذشته کودکان بسیار فعال بودند و بازی هایشان بسیار پرتحرک بود.

 

وی ادامه داد: این ‏مسئله باعث شده است. چاقی در کودکان افزایش پیدا کند.زمانی که فرد در بزرگسالی چاق می شود سلول ها افزایش پیدا ‏نکرده و فقط حجمشان زیاد می شود که با استفاده از رژیم این حجم را دوباره می شود برگرداند.

 

وی گفت: اما زمانی که فرد از کودکی چاق می ‏شود علاوه بر حجم سلول تعداد سلول ها افزایش پیدا می کند که دیگر به سختی می شود آنها را کاهش داد و کودک با سختی فراوان ‏می تواند به وزن نرمال برگردد.

 

این متخصص کودکان ادامه داد: کودک در این دوره باید تغذیه بسیار مناسب و تحرک فراوان داشته باشد تا بتواند به رشد خوبی برسد ‏اما پدران و مادران با این شیوه های جدید که کودکان را پرورش می دهند نه تنها کودک منزوی و درون گرا تربیت می کنند بلکه رشد ‏جسمی او در حد زیادی تحت الشعاع قرار می گیرد.‏

 

تغذیه امروزی و بیماری هایی که در راه است ‏

 

وی اضافه کرد: اگر ما سبک تغذیه ایرانیان را تغییر دهیم به نتایج خیلی خوبی دست پیدا می کنیم به طور مثال همانگونه که چندین سال پیش استفاده از ‏نمک ید دار فراگیر شد و همه نمک ها حاوی ید شدند، استفاده از مواد مفید دیگر مثل کربوهیدرات ها و روی و ... در موادغذایی را ‏باید اجباری کنیم.

 

حمیصی گفت: مثلًا در نان که خوراکی فراگیری است و  همه چه فقیر و چه غنی از آن استفاده می کنند باید ماده روی را قرار ‏بدهیم. این کار سختی نیست، تغییر کوچکی است اما نتایج بسیار بزرگی دارد. روی برای بدن بسیار مفید است و باعث رشد خوب قد و ‏موها و...می شود چیزی که کودکان ما بسیار در آن ضعف دارند.

 

وی تأکید کرد: این نوع تغذیه ای که اکنون برای کودکان رایج است باعث می شود ‏در آینده علاوه بر بیماری های جدید شاهد نسلی چاق با مشکلات فراوان باشیم.‏

 

دولت و مناطق محروم

 

به گفته حمیصی شیر باید در مدارس مناطق محروم توزیع شود چون خیلی از دانش آموزان مناطق محروم به آن دسترسی ندارند. این مسئله باعث  می ‏شود دانش آموزان رشد خیلی بهتری داشته باشند.

 

وی افزود: حتی در شهرها هم باید توزیع شود چون الگوی خوردن شیر را ترویج می کند. ‏بسیاری از بچه ها به خوردن شیر تمایلی نشان نمی دهند. کودک که تنها باشد به اصرار والدین شیر را می خورد در صورتی که اگر ‏در جمع باشد آن را به شوق بچه ها خورده و تشویق به خوردن آن می شود.‏

 

دستاوردهای مهم پزشکی کودکان بعد از انقلاب اسلامی

 

این متخصص کودکان ادامه داد: در زمینه بیماری های کودکان ایران بعد از انقلاب اسلامی دستاوردهای مهمی از جمله کاهش چشمگیر بیماری فلج اطفال و کزاز است ‏این در حالی است که بیماری های کودکان قبل از انقلاب شیوع چشمگیری داشت و بسیاری از کودکان از آن رنج می بردند. ‏

 

سهل انگاری و بی توجهی والدین نسبت به بیماری های کودک

 

وی گفت: با وجود توصیه های فراوان برای کنترل رشد و سلامتی کودک، متأسفانه باز هم والدین سهل انگاری می کنند و به پیشگیری از بیماری ‏نمی پردازند.

 

وی افزود: نوزاد از اولین روزهای تولد باید زیر نظر پزشک باشد. اگر پزشک متخصص کودک بود بهتر است اما این دلیلی نمی ‏شود که اگر متخصص در دسترس نبود سلامتی کودک خود را کنترل نکنیم.کنترل سلامت کودک توسط یک پزشک عمومی هم انجام ‏می گیرد.

 

حمیصی اضافه کرد: متأسفانه ما در شهرستان ها و روستاها بی توجهی والدین را بیشتر می بینیم. تعدادی از والدین تا کودکشان به معنای واقعی ‏بیمار نشود یا حتی کارش به جاهای باریک نکشد اقدام به درمان او نمی کنند. در صورتی که اگر بیماری های کودکان در همان ‏کودکی پیشگیری و یا درمان شود با درمان آن در بزرگسالی بسیار متفاوت است. این بیماری ها اگر در کودکی درمان نشود باعث ‏می‌شود فرد یک عمر مشتری پزشکان باشد و مدام باید به پزشک مراجعه کند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.