وحشت پایتخت از دستگاه های استانداردی كه قربانی می گیرند!

سلامانه :  موش دیوانه جزو دستگاههای جدید مجموعه ارم بود و مدیران آن تاكید بر استاندارد آن دارند. اما این دستگاه استاندارد سه دختر را راهی بیمارستان كرده است .

دستگاه موش دیوانه مجموعه پارك ارم جمعه شب از ریل خود خارج شد و سه دختر جوان مصدوم شدند. مدیران شهری تهران معتقدند این مجموعه فرسوده است و از دادستانی درخواست پلمب آن را كرده اند اما مدیران پارك ارم می گویند تمام دستگاه ها استاندار است .

به گزارش مهر، مدت زیادی از ترك وسایل بازی غول‌پیكر شهربازی تهران می‌گذرد. در این سال‌ها پارك قدیمی ارم كه تاریخی 40 ساله دارد، نزدیك‌ترین شهربازی پایتخت بوده است. كودكانی كه زمانی با ترن هوایی این مجموعه كه ویژه‌ترین وسیله بازی این پارك است، بازی می‌كردند حالا پا به میانسالی گذاشته‌اند و كودكان 5، 6 ساله‌شان را برای بازی به این مجموعه می‌آورند، اما هنوز بخشهای قدیمی پارك دست نخورده باقی مانده است .

مجموعه ارم این روزها بی رقیب پر مخاطب است، اما جمعه شب صدای فریادهای شادی به ناله های پردردی بدل شد. دستگاه موش دیوانه از ریل خارج شد و سه دختر جوان دچار مصدومیت شدند .

موش دیوانه جزو دستگاههای جدید مجموعه ارم بود و مدیران آن تاكید بر استاندارد آن دارند. اما این دستگاه استاندارد سه دختر را راهی بیمارستان كرده است .

از همان ابتدا شورای شهر تهران نسبت به این حادثه واكنش نشان داد و معصومه آباد، رییس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای اسلامی شهر تهران گفت : شهربازی ارم كه تنها شهربازی پایتخت است تجهیزات فرسوده ای دارد و با توجه به حوادثی كه دراین پارك رخ می دهد، شورا می تواند درخواست متوقف شدن فعالیت این شهربازی را بكند.

او ادامه داد: مسئولیت شهربازی ارم با شهرداری تهران نیست اما این موضوع باعث نمی‌شود ما نسبت به حادثه ای كه جان سه تن از شهروندان دختر تهران را به خطر انداخته و سبب ضایع نخاعی آنها شده است بی تفاوت باشیم.

اما محسن پیرهادی عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران سهم خطای نیروی انسانی در بروز این نوع حوادث را بیش از عدم رعایت استانداردها دانست و گفت: برخی در مسائلی كه با جان مردم مرتبط است، بی دقت و بی تعهد رفتار می كنند و سبب بروز اتفاقات بزرگ كه خسارت جانی نیز در پی دارد می شوند .

اعتراض های اعضای شورای شهر تهران به اینجا ختم نشد و در اولین جلسه پس از این اتفاق در نامه ای از دادستانی تهران درخواست توقف فعالیت این مجموعه را كردند.

احمد حکیمی‌پور عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز گفت: امنیت مردم از دغدغه‌های اصلی شورای شهر تهران است و به همین دلیل می‌توانیم در حادثه رخ داده‌شده ورود کنیم.

نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با بیان اینکه مسئول مستقیم پارک ارم باید در این زمینه پاسخگو باشد و نسبت به مسئله ورود کند، در مورد ورود شهرداری تهران نیز به این رخداد اظهار کرد: شهرداری تهران نیز باید در مورد استانداردهای لازم درخصوص محلهای بازی که عموم مردم از آن استفاده می‌کنند ورود کند.

این عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر با بیان اینکه تا زمانی که اتفاق ناگواری نیفتد به آن ورود نمی‌کنیم عنوان کرد: متاسفانه باید خدای نکرده اتفاقی بیفتد تا در این زمینه ورود کنیم بنابراین باید در این زمینه شهرداری و دستگاه‌های مربوطه به صورت جدی به مساله ورود کنند.

ماجرا به این نامه ختم نشود و معصومه آباد رئیس کمیته ایمنی و مدیریت شورا در بازدید از مجموعه ارم، در جریان جزییات حادثه پیش آمده برای سه دختر جوان قرار گرفت و افزود: اولین نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که متاسفانه بیش از 40 سال از عمر شهر بازی ارم می گذرد و ما تنها 3 سال است که شاخصه های استاندارد و ایمنی را در این مجموعه احصا می کنیم. سال ها بدون اینکه شاخص ایمنی و استانداردی برای چنین مجموعه هایی تعریف کنیم شهروندان می آمدند از آنها استفاده می کردند.

وی ادامه داد: این در شرایطی است که مجموعه های تفریحی که احتمال خطر پذیری آنها بسیار بالا است باید به مرتب مورد بازبینی به همراه ارتقای شاخصه های ایمنی قرار گیرند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: در بررسی ها و با توجه به اسناد مدیر عامل مجموعه ارم دستگاه (کریزی موس) سر جمع دو ماه بیشتر کار نکرده است.

رئیس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران خاطر نشان کرد: در این جا دو فرضیه مطرح است یا این دستگاه به واسطه عدم استفاده از مواد اولیه مناسب استاندارد نبوده که سازنده باید پاسخگو باشد و یا اینکه شاخصه های استاندارد را رعایت کرده که در این صورت باید گفت شاخصه های استاندارد ما احصا کننده ی ایمنی نیستند.

وی افزود: در حال حاضر آزمایشها بر روی کابین مورد نظر در حال انجام است.
حادثه پارک ارم

 

اما ایرج جهانگیر مدیرعامل شرکت ارم سبز اعتقادی به هیچ كدام از این انتقادها و گلایه ها ندارد و ظهر روز ولادت حضرت علی (ع) در نشست خبری اعلام كرد: در جلسه روز دوشنبه که با مدیران شرکت استاندارد داشتیم این صحبت مطرح شد که پارک ارم مقصر شناخته نشده ولی درباره اینکه بالاخره مقصر اصلی چه کسی است، باید سازمان استاندارد آن را اعلام کند.

او در واکنش به اظهارنظر اعضای شورای شهر تهران درباره شرکت ارم سبز و تعطیل شدن آن گفت: دوستان اظهارنظرهایی کرده بودند. پس از آن درخواست کردیم که به اینجا بیایند و مدارک را نشانشان بدهیم. در نهایت خانم معصومه آباد از آنجا که رئیس کمیته ایمنی هستند و حساسیت های ایشان بسیار زیاد است در جلسه ای به مدت سه ساعت تمام مستندات و شواهد ما را بررسی کردند.

مدیرعامل شرکت ارم سبز همچنین اعلام کرد: درباره اینکه گفته می شود تمام دستگاههای ارم فرسوده است من این اظهارنظر را نیز کذب محض می دانم. جالب است که در همه رسانه ها اعلام شده بود ترن هوایی دچار مشکل بوده در حالیکه این ترن با وجود قدیمی بودن تا به حال هیچ حادثه ای نداشته و دستگاه موش دیوانه (کریزی موس) بوده که مشکل پیدا کرده است.

این دختران جوان کمربندهای خود را بسته بودند و در زمان وقوع حادثه کمربندها باز نشده بود منتهی شفتی که روی این ارابه نصب بوده با وجود 9 سانتیمتر قطر بریده شده بود. 

به گفته جهانگیری چرایی بریده شدن "شفت" باید توسط سازنده و اداره استاندارد بررسی و پاسخ داده شود. سازنده این دستگاه (کریزی موس) ایرانی بوده و سالهاست که در زمینه ساخت این وسایل تجربه دارد. قطعات اصلی این دستگاه در بلژیک ساخته شده اما تمام کارهای آن در ایران انجام شده است بنابراین بلژیک نقش زیادی ندارد. اداره استاندارد نیز درباره این اتفاق اظهار تعجب کرده بود.

شرکت کنترل کیفیت ایران به جای شرکت "پنتا" موظف است از روز چهارشنبه تمام دستگاههای بازی شهر بازی ارم را دوباره نظارت کند و ما قول می دهیم که اگر دستگاهی استاندارد لازم را نداشت مورد استفاده قرار نگیرد. حتی اگر امکان خطر داشته باشند کنار گذاشته شوند. من تایید می کنم دستگاههایی که اکنون روشن هستند مشکلی ندارند.

مجموعه ارم همچنان فعال است بدون آنكه منتظر اعلام نتیجه شركت كنترل كیفیت شود. مشخص نیست در یكی از این شبها كدام دستگاه استاندارد دیگر از میان شهروندان تهرانی، قربانی بگیرد.


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.