خونریزی و درد از علایم جدا شدن زودرس جفت

خونریزی و درد از علایم جدا شدن زودرس جفت

یک فوق تخصص زنان و زایمان با بیان این که جدا شدن‌ جفت‌ از دیواره‌ رحم‌ در سه‌ ماهه آخر بارداری‌ شایع است، گفت: فشار خون‌ و سن‌ بالاتر از 35 سال‌ از مهمترین عوامل افزایش خطر جدا شدن زودرس جفت محسوب می‌شود.

 

دکتر محبوبه شیرازی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان این که جدا شدن‌ جفت‌ از دیواره‌ رحم‌ در سه‌ ماهه آخر بارداری‌ شایع است، افزود: خونریزی، درد مختصر یا تنها احساس‌ ناراحتی‌، درد شدید در پایین‌ شکم‌ یا پایین‌ کمر از مهمترین علائم جدا شدن جفت قبل از زایمان است.

 

وی زیاد بودن‌ فشار خون‌ و سن‌ بالاتر از 35 سال‌ را از مهمترین عوامل افزایش خطر در جداشدن جفت عنوان کرد و گفت: سیگار کشیدن‌، زیاد بودن‌ تعداد بارداری‌های‌ قبلی‌، وارد آمدن‌ ضربه‌ مستقیم‌ به‌ رحم‌، سابقه جدا شدن زودرس جفت در بارداری قبلی‌، چندقلویی و مصرف‌ مواد مخدر (به‌ خصوص‌ کوکایین‌) از دیگر عوامل افزایش خطر محسوب می شوند.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این مطلب که اگر جدا شدگی و خونریزی شدید باشد بستری‌ شدن بیمار در بیمارستان‌ ضروری‌ است‌، گفت: اگر جدا شدگی‌ جفت‌ خفیف‌ باشد، امکان‌ دارد که‌ پس‌ از بررسی و‌ مراقبت‌ دقیق‌ بتوان تا رسیدن بارداری به سن طبیعی (39 هفتگی) صبر کرد ولی‌ تولد نوزاد باید به‌ روش‌ سزارین‌ انجام شود.

 

این فوق تخصص زنان و زایمان با تاکید بر اینکه زنانی که سابقه جدا شدن از جفت را در بارداری‌های قبلی دارند و قصد باردار شدن دارند، باید تحت نظر پزشک باشند، افزود: خونریزی در بارداری (هر مقدار که‌ بیش‌ از لکه‌ بینی مختصر باشد) از علایم خطر است و علت مشکل باید توسط پزشک معالج مورد بررسی قرار گیرد.

سه شنبه 04/04/92   11:28

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.