از هر ۱۰ نفر بالای ۲۵ سال در جهان ۴ نفر مبتلا به فشارخون بالا هستند

سلامانه : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از هر 10 نفر بالای 25 سال در جهان 4 نفر مبتلا به فشارخون بالا هستند.

 حمیدرضا بهرامی امروز در گفت‌وگو با فارس در خصوص روز جهانی فشارخون بالا اظهار کرد: 17 ماه می و به عبارتی 27 اردیبهشت‌ماه سال جاری به منظور افزایش آگاهی مردم به عنوان روز جهانی فشارخون بالا نامیده شده است.

وی با اشاره به اینکه این روز فرصتی را برای تأکید بر بهبود پیشگیری و کنترل این بیماری فراهم می‌کند، افزود: شعار سال جاری در خصوص فشار خون بالا "از مقدار فشار خون خود مطلع باشید" است، گفت: در این خصوص از رؤسای مراکز بهداشت در سراسر استان نیز خواسته شده است تا طی سال هماهنگ با شعار هفته سلامت "یک عمر سلامتی با خودمراقبتی" برنامه‌هایی برای بهبود پیشگیری و کنترل فشار خون بالا تهیه کرده و عملیاتی کنند.

بهرامی با بیان اینکه فشار خون نیرویی است که به علت پمپ خون در سراسر بدن توسط قلب بر دیواره شریان‌ها ایجاد می‌شود، افزود: در افرادی که فشار خون طبیعی دارند نیز اگر اعداد فشار خون در اکثر اوقات بالای مقدار فشار خون طبیعی باشد، احتمال در معرض خطر بودن احساس می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: هر فرد می‌تواند در راستای آگاهی از وضعیت فشار خون خود، در منزل با یک دستگاه فشارسنج خودکار دیجیتالی از نوع بازوبندی، فشار خون خود را اندازه‌گیری کند.

وی در ادامه با بیان اینکه در زمان گرفتن اندازه فشار خون باید حدود نیم‌ساعت قبل از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند چای، قهوه و نوشابه‌های انرژی‌زا و کولاها و انجام فعالیت بدنی شدید خودداری کرد، گفت: با توجه به اینکه فشار خون در طول روز متغیر است، ترجیحا در دو نوبت صبح و عصر به اندازه‌گیری فشار خون خود اقدام کنید.

بهرامی در ادامه از جمله مواردی که منجر به فشار خون بالا می‌شوند، به مصرف دخانیات، الکل، غذاهای فرآوری شده و اضافه وزن اشاره کرد و خاطرنشان کرد: مصرف 3 وعده غذایی خوب در روز و توجه به اندازه سهم غذا در هر وعده و افزایش مصرف میوه، سبزی و آجیل روزانه نیز موجب کنترل فشار خون بالا در فرد می‌شود.

وی همچنین به کاهش مصرف نمک و استفاده از آبلیمو، گیاهان تازه و یا سرکه‌ها به عنوان چاشنی غذاها در راستای پیشگیری از فشارخون بالا اشاره کرد و گفت: استفاده کردن از پله در محل کار، پارک کردن خودور کمی دورتر از محل کار برای پیاده‌روی بیشتر نیز در این رابطه مؤثر خواهد بود.

این مسئول با اشاره به اینکه فشار خون بالا عامل خطر عمده مرگ‌های جنینی و مادری در دوران بارداری و نارسایی کلیه نیز می‌شود، افزود: تقریبا 4 نفر از هر 10 نفر بزرگسال بالای 25 سال در جهان مبتلا به فشار خون بالا هستند و در بسیاری از کشورها یک نفر از هر 5 نفر مبتلا به پیش‌فشارخون بالا است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود در افرادی که تا سن 80 سال زندگی می‌کنند، از هر 10 نفر 9 نفر مبتلا به فشارخون شوند.

بهرامی با بیان اینکه فشارخون بالا به طور متناسب در جوامعی با درآمد کم و متوسط بیشترین تأثیر خود را می‌گذارد، گفت: دوسوم افرادی که فشارخون بالا دارند در کشورهای در حال توسعه اقتصادی زندگی می‌کنند.

وی افزود: بیماری قلبی و سکته مغزی در کشورهای در حال توسعه اقتصادی در افراد جوان‌تر رخ می‌دهد و پیش‌بینی می‌شود 10 درصد هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی به طور مستقیم به افزایش فشار خون و عوارض آن مربوط باشد.

وی با اشاره به اینکه در راستای پیشگیری و درمان فشارخون بالا در جامعه، نیازمند سرمایه‌گذاری و تلاش‌هایی مستمر در این زمینه هستیم، گفت: اگر چه فشارخون بالا اغلب ممکن است قابل پیشگیری باشد، اما به عنوان یک تهدید دائمی برای رفاه باقی می‌ماند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.