۲۵ درصد کودکان کردستانی علائم بیماری آسم دارند

سلامانه : فوق‌تخصص بیماری آسم و آلرژی کردستانی گفت: طبق بررسی‌های انجام شده در حال حاضر 20 تا 25 درصد کودکان کردستانی علائم بیماری آسم دارند.

 به گزارش فارس ٬ رسول نصیری ظهر امروز در جمع خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان کردستان در سنندج اظهار کرد: با همکاری اداره کل آموزش و پرورش کردستان و معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان تحقیق در مورد بیماری آسم بین کودکان 6 تا 7 سال و 13 تا 14 سال انجام گرفت.

وی به بررسی‌های سال 1995 که از 90 کشور دنیا درصد بیماری آسم گرفته شد، اشاره کرد و افزود: طبق این بررسی‌ها تا سال 2005 ٬ 13 درصد از مردم کشورمان به بیماری آسم مبتلا شده‌اند.

این فوق‌تخصص بیماری آسم و آلرژی کردستانی به مبتلا بودن 30 درصد از کودکان تهران به بیماری آسم اشاره کرد و ادامه داد: این روند روبه افزایشی آسم ریشه در تغییر سبک زندگی مردم دارد.

فوق‌تخصص بیماری آسم و آلرژی کردستانی گفت: طبق بررسی‌های انجام شده در حال حاضر 20 تا 25 درصد کودکان کردستانی علائم بیماری آسم دارند.

نصیری تغییر الگوی تغذیه٬ تغییر سبک زندگی٬ کم تحرکی و افزایش آلرژی‌های محیط٬ را از جمله عوامل تاثیرگذار بر افزایش بیماران آسمی دانست و تصریح کرد: کنترل این بیماری نیازمند همکاری تمام آحاد مردم جامعه دارد.

وی شعار جهانی امسال سازمان بهداشت جهانی را "شما می‌توانید آسم خود را کنترل کنید" عنوان کرد و افزود: این شعار برای چندمین سال پیاپی شعار سال روز جهانی آسم شده و این بدان دلیل است که بحث کنترل در مورد بیماری آسم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

این فوق تخصص بیماری آسم و آلرژی کردستانی با بیان اینکه آسم در گروه بیماری‌های مزمن ریوی قرار گرفته و از جایگاه بالایی در میزان ابتلا و شیوع آن در بین افراد برخوردار است٬ ادامه داد: سالانه هزینه‌های بسیار زیادی هم توسط افراد و هم توسط جامعه در زمینه پیشگیری و درمان این بیماری متقبل می‌شود.

نصیری با بیان اینکه در حال حاضر 250 میلیون نفر در جهان به بیماری آسم مبتلا هستند٬ تصریح کرد: طبق پیش‌بینی‌های انجام شده ممکن است آمار بیماران مبتلا به این بیماری در سال 2025 به 400 میلیون نفر برسد.

وی بیماری آسم را بیماری انسداد راه‌های تنفس عنوان و اضافه کرد: تنگی نفس٬ سرفه‌های طولانی و خس‌خس سینه از جمله علائم نشان‌دهنده بیماری آسم هستند.

ایم پزشک کردستانی با بیان اینکه بیماری آسم در سنین مختلف به شکل‌های مختلف به بدن سرایت می‌کند٬ گفت: در سنین کودکی بیشتراین بیماری خود را به وسیله سرماخوردگی‌های مکرر٬ سرفه‌های زیاد به هنگام خندیدن یا گریه کردن و هنگام فعالیت نشان می‌دهد.

نصیری در پایان با اشاره به وجود آسم شغلی در بین یک سری از اقشار جامعه افزود: بیشتر افرادی که کار آنها با الیاف٬ پارچه و نخ در تماس است٬ کسانی که در نانوایی‌ها کار می‌کنند بیشتر در معرض آسم شغلی هستند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.