صدمات شدید کلیوی به دنبال مصرف مواد مخدر

سلامانه :آثار مضر افزایش مصرف فرآورده‌ای عامه‌پسند از کانابیس موسوم به Spice یا K2، سال‌ها است دانشمندان را مبهوت و متحیر ساخته است ولی اکنون یک گروه از پژوهشگران فرانسوی پیشرفت در درک علت توکسیک بودن بیش ‌از‌حد این فرآورده‌ را گزارش کرده‌اند.

به گزارش ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، این بررسی به شرح ایجاد یک روش می‌پردازد که روزی ممکن است در تشخیص و درمان هزاران بزرگسال جوان و نوجوانی منتهی شود که پس از مصرف این ماده در اورژانس‌ها قالب جان خود را از دست می‌دهند.

به نقل از سایت Medical News Today، ماری‌ جوانای صناعی که در بازار به نام‌های n ،natural incense ،Potpourri Spice or K2 یافت می‌شود نگرانی‌ قابل‌توجهی برای سلامت عامه به ‌وجود آورده‌ است و به تازگی از هر 9 دانش‌آموز دبیرستانی در یک نفر مصرف آن گزارش شده است. این فرآورده‌ها در سراسر امریکا‌ و اروپا به ‌فراوانی وجود دارد و پس‌ از ماری‌جوانای حقیقی برای بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان جوان آمریکا، دومین داروی عامه‌پسند است.

به گفته محققان، این مواد سبب نشئه‌ی فراوان شده و نیز گستره‌ وسیعی از عوارض جانبی خطرناک از جمله تشنج، توهم، صدمه‌ وخیم کلیه، رفتار سایکوتیک و حمله‌های قلب را سبب می‌شوند.

دانشمندان دست به کار شده‌اند تا نحوه‌ تأثیر این فرآورده‌ها را روشن‌کنند و وجودشان را در ادرار مصرف‌کننده تشخیص داده و آثار ناتوان‌کننده‌ این مواد را بر سلامت درمان کنند زیرا در بعضی موارد، ماه‌ها پس از مصرف آغازین آن اختلال وضعیتی دیده می‌شود.

برای رسیدن به بینش آثار فرآورده‌های ماری‌جوانا، طراح گروه پژوهش یک روش جدید به‌وجود آورده و از آن در بررسی نحوه‌ پردازش دو شکل معروف در اسپایس و K2 موسوم به JWH-012 و AM2201 استفاده کردند.

نمونه‌های ادرار 15 ‌نفری که از ‌نظر مصرف، تست مثبت داشتند از نظر نحوه‌ پردازش داروها توسط بدن اختلافات قابل توجهی دیده شد. این یافته‌ به توجیه علت این امر کمک می‌کند که چرا بعضی افراد نسبت به دیگران پس ‌از مصرف آثار شدیدتری تجربه می‌کنند.

این بررسی در ACS Journal of Analytical Chemistry 2014 انتشار یافته است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.