کاهش احتمال ابتلا به سرطان در مبتلایان به بیماری کلیوی

کاهش احتمال ابتلا به سرطان در مبتلایان به بیماری کلیوی

سلامانه :یافته های تازه نشان می دهند، خطر ابتلا به سرطان در افرادی که پیوند کلیه انجام داده اند در مقایسه با اشخاصی که از بیماری پلی کیستیک کلیوی رنج می برند، بسیار زیاد است.


به گزارش پایگاه خبری سلامانه، در بیماری کلیه پلی کیستیک، کیست های درون کلیه ها سبب بزرگ شدن این اندام ها می شوند. از هر هزار فرد آمریکایی یک نفر از این بیماری رنج می برند. 


پژوهشگران، اطلاعات پزشکی بیش از صد و هفده هزار شهروند آمریکایی که پس از پیوند کلیه به بیماری کلیه پلی کیستیک و سایر نارسایی های کلیه مبتلا شدند را مطالعه کردند.  


محققان پس از تجزیه و تحلیل اطلاعات اعلام کردند، افرادی که به بیماری کلیه پلی کیستیک مبتلا هستند 16 درصد کمتر از اشخاصی که از سایر بیماری های کلیوی رنج می برند در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. 


در مقایسه با کل جمعیت، خطر ابتلا به سرطان در میان مبتلایان به بیماری کلیه پلی کیستیک 48 درصد و افراد مبتلا به سایر بیماری های کلیوی 84 درصد بود.


دکتر جیمز وتمور، استاد مدرسه پزشکی دانشگاه تگزاس و سرپرست این مطالعه گفت:" مشخص نیست چرا افرادی که از بیماری کلیه پلی کیستیک رنج می برند، کمتر از اشخاصی که به انواع دیگر بیماری های کلیوی مبتلا هستند در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند. اما به نظر می رسد، مبتلایان به بیماری پلی کیستیک کلیوی، خود را با شرایط موجود وفق داده و عادات غذایی و سبک زندگی را تغییر می دهند که نقش بسیار زیادی در کاهش خطر ابتلا به سرطان ایفا می کنند."   

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.