۱۰ ایراد سازمان نظام پزشکی به نسخه ۰۲ پزشک خانواده

 

مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص نسخه شهری طرح پزشک خانواده و چالشهای پیش روی اجرای آن بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش  مهر، در این بیانیه که توسط دکتر بیژن گودرزی رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی اعلام شده، آمده است: دستورالعمل برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در مناطق شهری ، تحت عنوان نسخه 02 از سوی دو وزارتخانه "بهداشت و درمان و آموزش پزشکی" و "تعاون، کار و رفاه اجتماعی" تدوین گردیده است. مطابق اختیارات صریح مقامات مسئول وزارت بهداشت ، اجرای عن قریب آن در بسیاری از مناطق شهری با شتابزدگی آغاز خواهد شد.

جامعه پزشکی طی بیانیه ها، مقالات و سخنرانیها و کارشناسیهای متعدد، به منظور استقرار سیستم ارجاع کارآمد و ارتقای سطح سلامت آحاد جامعه ، نقطه نظرات اصلاحی خویش را درباره دستورالعملهای دولتی صادره در این رابطه ابراز نموده است.

به دنبال واکنش سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با اجرای طرح پزشک خانواده شهری، بیانیه های متعددی از سوی انجمنهای پزشکان عمومی سراسر کشور، سازمانهای نظام پزشکی شهرستانها ، شوراهای هماهنگی نظام پزشکی استانهای مختلف صادر شده است.

در اسفند 1390، مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی موضوع اجرای طرح پزشک خانواده شهری (نسخه 02) را در دستور کار خود قرار داد. خلاصه نظرات اعضای مجمع عمومی سازمان طی بیانیه ای در اسفند 1390 منتشر شده و اعضای مجمع بر ضرورت اجرای صحیح طرح بر اساس بند الف ماده 35 قانون برنامه پنجم توسعه و ضرورت سعی و تلاش همگانی و اعمال اراده ای ملی جهت رسیدن به نتایج مثبت این طرح تاکید داشتند. اعضای مجمع عمومی بعنوان نمایندگان جامعه پزشکی سراسر کشور به رغم نگرانیهای موجود آمادگی خود را جهت کارشناسی موثر و مشارکت فعال در استقرار نظام ارجاع و پزشک خانواده ابراز نمودند.

ایرادات وارد بر نسخه 02 طرح پزشک خانواده شهری و عمده نگرانیهای جامعه پزشکی از نحوه اجرای این طرح را بطور کلی می توان به ترتیب زیر بر شمرد:
1- ابهام در تامین منافع مالی طرح
2- سیستم پرداخت غیرعادلانه
3- عدم تناسب در تعداد افراد تحت پوشش (سرانه)
4- سیاست گذاریهای عجولانه و شتابزده
5- ضعف فرهنگی و عدم فرهنگ سازی مناسب
6- ضعف مدیریت برای اجرای یک طرح ملی
7- اشکالات در نحوه انتخاب پزشک خانواده ، پوشش بیمه ای و نگرانیها در نحوه پرداخت.
8- حذف حرفه مامائی در نسخه 02 در نظر گرفتن حق الزحمه ماما در سرانه ناعادلانه پزشک عمومی و مخدوش شدن طرح وظایف خدمات پرستاری و مامائی
9- ابهامات طرح در فراگیری گروههای پاراکلینیک و داروخانه ها
10- عدم چاره اندیشی برای پزشکانی که به هردلیل در طرح جا نگرفته و سیاست بر این است که قرارداد سازمانهای بیمه گر نیز با آنها لغو گردد.

آنچه مسلم است استقرار یک نظام ارجاع پیشرفته و کارآمد، بسیار بیش از اجرای شتابزده طرح حاضر، به نفع ارتقای سطح سلامت مردم عزیز میهن امان خواهد بود.

نقایص فوق مایه نگرانی عمیق جامعه پزشکی بوده، لذا از مسئولین طراحی و اجرای طرح پزشک خانواده نسخه 02 انتظار دارد با بررسی بیشتر، رفع نواقص و پرهیز از شتابزدگی و نیز توجه و عنایت ویژه به نظرات کارشناسی شده و دلسوزانه نمایندگان جامعه پزشکی در بخش خصوصی زمینه استقرار یک نظام کارآمد و موفق را فراهم آورند.

از اعضای جامعه پزشکی به خصوص پزشکان عمومی و انجمنهای علمی  نیز دعوت می کنیم ضمن مشارکت فعال در کارشناسی ابعاد گوناگون طرح، تا رفع نقایص فوق و انجام  اصلاحات ضروری در طراحی برنامه پزشک خانواده شهری از شتاب در عقد قرارداد پرهیز کرده و تمامی سعی خود را در فراروی یک طرح ملی و کارآمد بکار گیرند.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.