همه چیز درباره مصرف ویتامین پیش از زایمان

همه چیز درباره مصرف ویتامین پیش از زایمان

سلامانه :چرا زنان بارداری که از رژیم غذایی سالم پیروی می کنند، باید در طول دوران بارداری مکمل ویتامین و ماده معدنی مصرف کنند؟

به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از وب مد، دکتر بریجت اسوینی، متخصص زنان و زایمان بیمارستان دانشگاه نیویورک و نویسنده کتاب " در انتظار مصرف مواد غذایی " گفت:" حتی زنانی که از رژیم غذایی بسیار سالم پیروی می کنند نیز نمی توانند مواد مغذی - اسید فولیک، آهن و ... - مورد نیاز بدن شان را در طول دوران بارداری، تنها از طریق مواد غذایی تامین کنند. زنانی نیز که سبزیجات مصرف نمی کنند، باید مکمل های مواد معدنی و ویتامین ها را در طول دوران بارداری مصرف کنند. "


به عنوان مثال، شما به مقادیر بسیار زیادی ماده معدنی آهن احتیاج دارید، چون خون بدن تان در طول دوران بارداری به شدت به آن نیاز دارد.


ماده معدنی آهن جز لاینفک هموگلوبین خون است که وظیفه حمل و نقل اکسیژن را به نقاط مختلف بدن بر عهده دارد. 


اگر رژیم غذایی که از آن پیروی می کنید حاوی مواد غذایی سرشار از ماده معدنی آهن - گوشت قرمز، سبزیجات برگ سبز، زرده تخم مرغ و ... - نیست، بدن تان، نیازش به این ماده معدنی را از طریق مغز استخوان تامین خواهد کرد. 


دکتر روی پیتکین، رئیس آکادمی مطالعات بارداری آمریکا گفت، وجود ماده معدنی آهن، به ویژه در ماه های آخر بارداری، که نیازهای جنین افزایش قابل توجه‌ای می یابد بسیار اهمیت دارد.  


اسید فولیک نیز نقش اساسی در تقسیم سلول ها ایفا می کند و از بروز نقص سیستم اعصاب مرکزی بدن جلوگیری می کند.

بهترین زمان برای مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی، دو سه ماه پیش از بارداری یا ماه نخست بارداری است. 


کارشناسان بهداشت توصیه می کنند، کلیه زنانی که در سن باروری قرار دارند باید روزانه 400 میکروگرم مکمل مولتی ویتامین و اسید فولیک مصرف کنند، چون تعداد بسیار زیادی از بارداری ها برنامه ریزی شده نیستند. 

چرا نباید تنها مکمل مولتی ویتامین مصرف کنید؟
دکتر بریجت اسوینی گفت:" میزان مصرف ویتامین ها و مواد معدنی در دوران بارداری بسیار بیشتر از شرایط عادی است. "


او افزود:" برخی از مکمل های مولتی ویتامین فاقد مقادیر کافی ویتامین ها و مواد معدنی - اسید های چرب امگا 3 (DHA  )، کولین و ... - هستند که نقش اساسی در رشد مغز جنین ایفا می کنند. " 


باید ویتامین های تجویز شده توسط پزشک را خریداری کرد؟
مکمل های ویتامین و مواد معدنی را به صورت آزاد یا با ارائه نسخه پزشک می توان از داروخانه خریداری کرد. کارشناسان معتقدند، مکمل های ویتامین و مواد معدنی که از طریق نسخه پزشک برای زنان باردار خریداری می شوند، حاوی مقادیر بیشتری ماده معدنی آهن، اسید فولیک، ید، کولین، منیزیم و ... هستند.


مکمل های ویتامین و مواد معدنی که برای زنان باردار تجویز می شوند ایمن هستند؟
به طور کلی، مکمل های ویتامین و مواد معدنی که برای زنان باردار تجویز می شوند ایمن هستند. تعداد زیادی از مکمل های ویتامین و مواد معدنی حاوی ویتامین ب و ث محلول در آب هستند، به معنای دیگر، در صورت مصرف بیش از اندازه این مکمل ها، بدن، ویتامین ها و مواد معدنی را دفع خواهد کرد. 
مصرف بیش از اندازه مکمل های ویتامین و مواد معدنی محلول در چربی - ویتامین های آ، دی، ای و ک - به علت این که در بدن ذخیره می شوند برای زنان باردار مضر است.  


مصرف بیش از اندازه مکمل های این ویتامین ها و مواد معدنی توصیه نمی شود. بهتر است مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی را کاهش داده و میوه، سبزیجات، گوشت سفید، فیبر و ... را به رژیم غذایی بیفزایید و دست کم چهار بار در هفته آنها را مصرف کنید. 


میزان مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی را به پزشک تان اطلاع دهید تا میزان مصرف را تنظیم کند.


مصرف ویتامین هایی که برای زنان باردار تجویز می شوند ممکن است عوارض جانبی - یبوست و حالت تهوع – داشته باشد.


دکتر اسوینی گفت:" اگر حالت تهوع تان، صبح گاه، هنگام برخاستن از خواب تشدید می شود، پس از خوردن صبحانه ویتامین را مصرف کنید. "


چرا مصرف مکمل های ویتامینی که برای زنان باردار تجویز می شوند کافی نیست


مکمل های ویتامین که برای زنان باردار تجویز می شوند را نمی توان جایگزین سه وعده غذای سالم کرد.  


مکمل ها، فاقد پروتئین، کالری و سایر مواد مغذی هستند که شما و نوزادتان به آنها نیاز دارید. 

 

در جدول زیر با علل و میزان مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی در دوران بارداری آشنا خواهید شد: 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.