گفتگوی سلامانه با دکتر محمدعلی شهرکی، روانپزشک:

نقش قابل توجه خنده درمانی در بهبود بیماری های جسمی و روانی

نقش قابل توجه خنده درمانی در بهبود بیماری های جسمی و روانی

سلامانه : بر اساس یافته‌های علمی پژوهشگران در سالهای اخیر، خنده درمانی می تواند در مورد خیلی از ناخوشی های روانی و جسمی موثر باشد و در واقع بهبود را در برخی از بیماران تسریع کند. 

 

دکتر محمدعلی شهرکی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، با بیان اینکه «هنوز بعد علمی اثر مستقیم خنده درمانی در درمان بیماری ها ثابت نشده است ولی در کنار بقیه درمان‌ها، این روش می تواند نقش موثری در فرایند درمان داشته باشد»؟ می‌گوید:« خنده دقیقا شبیه داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب عمل می کند. ما با تجویز داروهای ضد افسردگی قصد داریم تراکم سروتونین و نور اپی نفرین را در پایانه های عصبی بالا ببریم در حالیکه فرایند خنده این کار را به طور طبیعی انجام می دهد.»


وی تصریح می‌کند:« همچنین کاهش اضطراب و ترس یکی از موارد مهمی است که از اثرات خنده می توانیم داشته باشیم. یکی از مشکلات ما  در مواجه با برخی بیماران اشکال و اختلال در کنترل برخی از تکانه ها است. یعنی تکانه های هیجانی مثل خشم، تکانه های جنسی و .. ممکن است گاهی به صورت نابجا بروز کرده و کنترل نشود. از طریق خنده این هیجان ها تخلیه شده و در واقع کسی که میزان خنده در او زیادتر باشد، میزان کنترل تکانه های منفی در او افزایش می یابد.»

 
دکتر شهرکی همچنین توضیح می‌دهد:«از اثرات غیر مستقیم خنده می توان به بهبود روابط اجتماعی اشاره کرد. همچنین خنده یک احساس سلامت جسمی را در فرد ایجاد می کند که این احساس یکی از مولفه های تاثیرگذار در سلامت روان است. »


وی می‌گوید:« بخصوص در افراد سالمند که تصور می کنند به زودی خواهند مرد و مستعد ابتلا به افسردگی و اضطراب هستند، خنده در لحظه اسحسا سلامت جسمی را در آنها به وجود می آورد. »


این روانپزشک در پایان خاطرنشان می‌کند:« علاوه بر افسردگی و اضطراب، خندیدن در سندروم پیش از قاعدگی زنان می تواند موثر باشد. حتی تحقیقات نشان می دهد که در کودکان مبتلا به اوتیسم، خنده تاثیرات مثبتی دارد. در مورد بهبود یک سری از مشکلات جسمی نیز اثر خنده ثابت شده است. مشکلات دستگاه گوارش در راس این بیماری ها قرار دارد.»

 

shiderstore
ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.