رئیس جمهور: پزشک عاشق کار نباشد، به هیچ جا نمی‌رسیم

سلامانه : رئیس جمهور با اشاره به اینکه تصمیم دولت برای تحول نظام سلامت است و باید دامنه بیمه‌ها افزایش یابد،گفت: تجهیزات و آزمایشگاه‌ها درست نباشد آن پزشک که بوعلی‌سینا نیست که با نبض تشخیص دهد،همچنین، پزشک عاشق کار نباشد،به هیچ جا نمی‌رسیم.
 
به گزارش تسنیم، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز یکشنبه طی سخنانی در همایش بیمه سلامت همگانی اظهار داشت: ما در کشور به محض اینکه انتخابات تمام می شود، روز بعد از آن شروع می‌کنیم کاری کنیم تا آن فردی که در انتخابات پیروز شده، اولا برای انتخابات بعدی موفق نشود. چرا نباید موفق شود؟ به هر حال آنها نیز دلسوز کشور هستند و نمی‌خواهند وضع کشور بد شود. می‌گویند فرد پیروز انتخابات موفق نشود تا کاندیدای ما برای 4 سال دیگر پیروز شود. خب این را می‌توانید بگذارید برای یک سال قبل انتخابات. به هر حال ما مشکلاتی در قواعد بازی داریم که باید آن را حل کنیم. البته مقصود من بحث سیاست داخلی و یا خارجی نیست. مقصودم نظام سلامت است. در نظام سلامت باید به مردم از لحاظ روحی آرامش دهیم و از لحاظ جسمی نیز مردم را تقویت کنیم تا عوامل آلودگی و معضلات در نظام بهداشتی را کاهش دهیم، چرا که همه ما می‌دانیم اصل بهداشت است.
رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر بهداشت کاملاً موفق باشد درمان محدود می‌شود، کما اینکه به زندگی قدیمی‌ها نگاه می‌کنیم هر چند با وجود اینکه امید به زندگی افزایش پیدا کرده همه سالم و سرحال بودند و کمتر به پزشک مراجعه می‌کردند و به خاطر شرایط محیطی کمتر مریض می‌شدند.
وی با بیان اینکه قدم اول بهداشت و قدم دوم باید درمان باشد، افزود: اگر به دنبال توسعه هستیم باید جامعه‌مان جامعه سالمی باشد. پولی که برای سلامت خرج می‌کنیم به یک معنا هزینه نیست مثل آموزش و پرورش که پولی که برای آنها خرج می‌کنیم به یک معنا هزینه نیست. چرا که توسعه انسانی را می‌سازیم؛ مهمترین پایه توسعه، توسعه انسانی است.  یعنی استعداد جوان باید شکوفا شود و مهارت‌های لازم را پیدا کند تا بتواند به صحنه بیاید و این همان پایه توسعه است و الی نه نفت پایه توسعه است و نه گاز و صنایع، پایه اصلی توسعه تولید علم و فناوری است، توسعه تکنولوژیکی است.
رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر بهداشت کاملاً موفق باشد، درمان محدود می‌شود. کما اینکه به زندگی قدیمی‌ها نگاه می‌کنیم که هرچند با وجود اینکه امید به زندگی افزایش پیدا کرده همه سالم و سرحال بودند و کمتر به پزشک مراجعه می‌کردند و به خاطر شرایط محیطی کمتر مریض می‌شدند.
وی با بیان اینکه قدم اول بهداشت و قدم دوم باید درمان باشد، افزود: اگر به دنبال توسعه هستیم، باید جامعه‌مان جامعه سالمی باشد. پولی که برای سلامت خرج می‌کنیم به یک معنا هزینه نیست. مثل آموزش و پرورش که پولی که برای آنها خرج می‌کنیم به یک معنا هزینه نیست. چرا که توسعه انسانی را می‌سازیم؛ مهمترین پایه توسعه، توسعه انسانی است.  یعنی استعداد جوان باید شکوفا شود و مهارت‌های لازم را پیدا کند تا بتواند به صحنه بیاید و این همان پایه توسعه است و الا نه نفت پایه توسعه است و نه گاز و صنایع، پایه اصلی توسعه تولید علم و فناوری است، توسعه تکنولوژیکی است.
به گفته روحانی، تصمیم دولت بر این است که نظام سلامت را متحول کند و آن را به سمت نقطه مطلوب ببرد که البته تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیاد است و باید قدم به قدم جلو رفت تا به نقطه مطلوب برسند.
رئیس‌جمهور افزود: اگر موفق شویم نظام سلامت را در کشور به نقطه مطلوب برسانیم، به معنایی همان فتح خرمشهر است. ما باید هر سال حماسه بیافرینیم. در سال گذشته یعنی در سال 92 ملت ایران طبق تدبیر رهبر معظم انقلاب 24 خرداد یک حماسه آفریدند که حماسه‌ای بسیار مهم، سیاسی و عظیم بود. مردم راه اعتدال را برگزیدند و اعلام کردند ما از افراط و تفریط و خشونت رویگردانیم. مسیری را که برگزیده شد مسیر اعتدال، میانه‌روی، عدالت و اخلاق بود.
وی با بیان اینکه فریاد مردم در 24 خرداد شعار اعتدال بود، تصریح کرد: گفته می‌شود که روزهای تاریخی ما در خرداد آفریده شده است، 15 خرداد هم در همین ماه خرداد بود، به هر حال خرداد ماه مهم و سرنوشت‌سازی برای ما بود و اگر اینچنین است باید در نظام سلامت هم تحول بزرگی بیافتد و اگر دغدغه مردم در نظام سلامت صفر نمی‌شود، حداقل به حد معمول برسد. وضعیت خوب است، اما امروز بیش از حد معمول است و برای رسیدن به آن از یک طرف باید نظام سلامت ما متحول شود و از طرف دیگر نظام بیمه متحول شود.
روحانی با بیان اینکه سیاست با برنامه‌ریزی ما باید برای رسیدن به تحول در نظام سلامت خوب و جامع باشد، اظهار داشت: علاوه بر آن در زمینه آمادگی نیروی انسانی کافی، باید کوشا باشیم. اگر پزشک عاشق کار نباشد، با سواد نباشد و تشخیص درست و اخلاق حرفه‌ای نداشته باشد، نمی‌تواند به جایی برسد. خدای نکرده اگر وارد بیمارستان شویم و آن پزشک عاشق کار و متعهد نباشد، به هیچ جا نمی‌رسیم.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: باید نیروی انسانی ما و برنامه‌ریزی‌هایمان و همه مراکز درمانی و بهداشتی، دست به دست هم دهند تا تحول عظیم در نظام سلامت به وجود آوریم البته باید امکانات فیزیکی نیز باید مهیا باشد. تجهیزات و آزمایشگاه‌های ما درست نباشد آن پزشک که بوعلی‌سینا نیست که با نبض تشخیص دهد بلکه با عکس تشخیص می‌دهد، همه چیز خراب می‌شود.
وی با بیان اینکه نیازمند مد نظرقرار دادن همه ابعاد و داشتن یک بیمارستان مجهز هستیم، گفت: تا منابع مالی درست نباشد هیچکدام از این نیازها درست نمی‌شود. امروز برای من به عنوان مسئول دستگاه اجرایی کشور و برای وزرای محترم ما هم وزیر تعاون، کار و رفاه و هم وزیر بهداشت و همه بخش‌های مختلف روز افتخارآمیزی است که کاری که بیش از 20 سال در قانون از سال 70 و  73 گفته و شعار داده شده است امروز می‌توانیم اعلام کنیم که آن را عملیاتی کردیم و تمام مردم ایران را تحت پوشش بیمه قرار داده‌ایم.
روحانی عنوان کرد: این پایان کار نبوده و قدم اول است، بیمه باید ارزشمند شود و دفترچه‌های بیمه ما ارزش پیدا کند، در دارو بیش از 2300 تحت پوشش بیمه است و باید در همه بخش‌ها بتوانیم دامنه بیمه‌ها را افزایش دهیم تا بتواند مشکلات مردم را تامین کند و انشاءالله همه ارگان‌های مسئول و سازمان‌های مردم‌نهاد بتوانند وظایف خود را انجام دهند.
رئیس جمهور با بیان اینکه در 10 سال اول چشم‌انداز 20 ساله متاسفانه شرایط ما مناسب نبوده است، اظهار داشت: در سال‌های اولیه حدود 4 و 4.5 درصد رشد داشته‌ایم و در مجموع در پایان در 2-3 سال اخیر وضع‌مان به گونه‌ای بود که رشد‌مان منفی شد. یعنی 5.8- درصد.
وی افزود: هنوز آمار و ارقام جدیدی به ما ندادند، اما علی‌القاعده در سال 92 نیز منفی خواهیم بود. امسال که سال 93 است انشاءالله و به حول و قوه الهی و با حمایت و کمک همه مردم یکی از اهداف دولت این است که رشد مثبت شود تا بتوانیم در سال‌های بعد این رشد را افزایش دهیم و در طول مجموعه 10 سال آینده اگر حرکتی ملی براساس فرموده رهبری یعنی عزم ملی و مدیریت جهادی صورت گیرد و کار را پیش ببریم، بخش بزرگی از آن عقب‌ماندگی 10 سال قبل را در 10 سال بعد بتوانیم جبران کنیم.
روحانی با بیان اینکه این کار در صورت داشتن اراده لازم شدنی است، گفت: همه باید دست به دست هم دهیم و غم‌مان یک چیز باشد و یک سوال از همدیگر داشته باشیم؛ چرا توسعه‌یافته نیستیم؟ و اگر این سوال ملی ما باشد کارمان درست می‌شود.
رئیس‌جمهور با اشاره به همدلی و اتحاد بوجود آمده بین آحاد مردم در فتح خرمشهر گفت: فتح خرمشهر پشت قباله هیچ فرد و هیچ نهادی نیست. فتح خرمشهر پشت قباله ملت ایران است و تمام مردم به صحنه آمدند. در جنگ همه آمدند، از یک راننده بولدوزر تا یک کارگر ساده، همه در صحنه بودند.
به گفته رئیس‌جمهور، دغدغه امروز جامعه باید موضوع توسعه باشد و اگر همه مردم یک صدا شدند و براساس چشم‌انداز به دنبال ایران توسعه‌یافته باشند، به هدف خواهیم رسید.
وی با اشاره به تعبیری از رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه بعد از قانون اساسی باید چشم‌انداز مورد توجه باشد، گفت: اگر ما می‌خواهیم به توسعه برسیم، بدون توسعه در نظام سلامت امکان پذیر نیست و اگر مردم در بحث سلامت، چه روحی و چه جسمی مشکل داشته باشند، نمی‌توان به هدف رسید. از یک طرف که گرد و غبار و یا بنزین غیراستاندارد می‌آید، همه نگران می‌شویم. اما وقتی که عده‌ای از مردم بی‌جهت دچار دغدغه می‌شوند همان گردو خاک و یا بنزین آلوده است.
«ما مردم را سر مسائل کوچک و جزئی بی‌خود و بی‌جهت و یا به بهانه‌های واهی دچار دغدغه نکنیم، بگذاریم مردم راحت باشند. بگذاریم در سلامت روحی باشند و اینقدر در زندگی مردم هر روز مداخله نکنیم. ولو به خاطر دلسوزی، بگذاریم مردم خودشان راه بهشت را پیدا کنند و به زور و با شلاق نمی‌شود به مردم راه بهشت را گفت. پیغمبر هم بشیر و هم نذیر بود. مردم را بشارت و امید می‌داد و راه حق را به مردم معرفی می‌کرد و مردم را در واقع انذار می‌کرد و می‌گفت که این راه ناصحیح است و تبعاتش این است.»
رئیس‌جمهور با بیان اینکه بیاییم همه ما بشیر و نذیر باشیم و کاری کنیم که آرامش در جامعه باشد، گفت: تا حدی از دعواهای گروهی، جناحی و حزبی بد نیست. اگر بخواهیم تعبیر فلفل را بکنیم باید بگویم کمی از فلفل اشکال ندارد، اما اگر همه غذا را پر فلفل کنیم نمی‌شود آن را خورد و تا ذره‌ای از آن را بخوری صدایت در می‌آید و زبان و روده و دل‌درد می‌گیرید. لذا هر چیزی اندازه‌ای دارد، دعواها و رقابت‌ها تا حدی معمول است، اما اگر بنا باشد همه چیز دعواهای جناحی و حزبی شود خوب نیست.
وی افزود: اگر 6 ماه از انتخابات دعوا کنیم، اشکال ندارد. اما به محض اینکه انتخابات تمام می‌شود دعواها برای انتخابات بعد شروع می‌شود. خب اینکه نمی‌شود که همیشه دعوا باشد. در دنیا هم معمولا اگر انتخابات مهم باشد، از یک سال قبل مقدمات آن شروع می‌شود و از 6 ماه قبل نیز بحث انتخابات داغ‌تر می‌شود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.