چطور از بروز سرطان پروستات پیشگیری کنید؟

سلامانه : ایجاد تغییرات ساده در برنامه غذایی از جمله مصرف غذاهای غنی از غلات، ماهی و سبزی های برگ سبز می تواند به طور چشمگیری خطر بروز سرطان پروستات را کاهش دهد.

به گزارش روزنامه خراسان،این نوع سرطان، یکی از شایع ترین سرطان ها در آقایان است. این بیماری با سابقه خانوادگی و سن فرد ارتباط دارد. به گفته پزشکان، برنامه غذایی غنی از گوشت قرمز، خطر بروز سرطان پروستات را در مردان افزایش می دهد. مجرای ادراری از طریق پروستات عبور می کند. مجرای ادراری لوله ای است که ادرار را به خارج از بدن هدایت می کند. غده پروستات در کنترل ادرار نقش دارد.

مراقب علایم باشید:
علایم اولیه این بیماری در افراد متفاوت است. علایم آن عبارت است از: تکرر ادرار، احساس درد یا سختی هنگام ادرار کردن، ناتوانی در دفع ادرار، مشاهده خون در ادرار، انزال دردناک یا دردهای مکرر یا درد در قسمت تحتانی کمر، لگن یا قسمت بالای ران. در صورت مشاهده یکی یا چند علامت ذکر شده به مدت ۲هفته بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

تغییر چند عادت برای پیشگیری از سرطان:

از مصرف زیاد گوشت قرمز پرهیز کنید
مردانی که از فرآورده های چرب به میزان زیاد استفاده می کنند، مستعد به سرطان پروستات هستند. بنابراین بهتر است به مصرف موادغذایی کم چرب روی آورده و از مصرف گوشت قرمز، روغن و لبنیات بپرهیزند.

چای سبز فراموش نشود
مصرف چای سبز خطر بروز سرطان را کاهش می دهد.

در برنامه غذایی خود تغییراتی به وجود آورید
اگرچه سن عاملی است که قابل کنترل نیست، اما ایجاد برخی تغییرات در برنامه غذایی در طول زندگی می تواند از ابتلا به این بیماری پیشگیری کند.

اتخاذ یک برنامه غذایی سالم در کاهش خطر بروز این بیماری موثر است. مصرف غلات، افزودن ماهی، اسفناج و سبزیجات سبز به برنامه غذایی هفتگی می تواند خطر بروز سرطان پروستات را کاهش دهد.

چربی های گیاهی نسبت به چربی های حیوانی سالم تر است. به جای کره برای پخت و پز از روغن زیتون استفاده کنید.

به جای پنیر چرب از مغز میوه و تخمه استفاده کنید. میوه ها و سبزی های متعدد که سرشار از ویتامین و ماده معدنی است، می تواند برای سلامت مفید واقع شود.

از مصرف قند و نشاسته بپرهیزید
نوشابه، نوشیدنی های شیرین، شکلات، نشاسته مانند نان، برنج و پاستای سفید دارای گلایسمی بالا است و باعث بروز التهاب در بدن می شود.

نتایج بررسی های اخیر نشان می دهد، مردانی که مصرف زیاد شکلات و نشاسته دارند نسبت به دیگران، ۶۴درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند.


 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.