علائم اسکیزوفرنی پنهان است

سلامانه : مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا با بیان اینکه این بیماری شدیدترین اختلال اعصاب و روان است، گفت: این بیماری ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و فرد مبتلا به اسکیزوفرنی با یک فرد گوشه گیر اشتباه گرفته شود.

 «طیبه دهباشی» در گفت و گوی با ایرنا به مناسبت روز جهانی اسکیزوفرنی (سوم خرداد) افزود: بسیاری از افراد ممکن است به این بیماری مبتلا باشند اما حتی تا سن 45 سالگی علائم آن بروز پیدا نکند.

وی با اشاره به اینکه اسکیزوفرنی اختلال در تفکر بیمار است، خاطر نشان کرد: فرد مبتلا به این بیماری تا پایان عمر نیاز به حمایت و درمان دارویی دارد.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا گفت: سن ابتلا به این بیماری از 15 تا 35 سالگی بوده و اگر بیماری در سنین پایین بروز کند، فرد قبل از ورود به جامعه با مشکلات این بیماری درگیر شده و مهارت های لازم را فرا نمی گیرد بنابراین اثر مخربی روی آینده فرد دارد.

دهباشی با بیان اینکه یک درصد جمعیت جامعه به این بیماری مبتلا می شوند، گفت: ابتلا به اسکیزوفرنی عوامل ناشناخته ای دارد اما عوامل ژنتیکی و صدمات زایمانی در بروز این بیماری تاثیرگذار است و امکان بروز آن در شرایط ناامنی و بدخانوادگی و محیطی بیشتر است.

وی افزود: توهم، شنیدن صداهای غیرواقعی و پرخاشگری از علائم مثبت این بیماری است اما ممکن است بیمار دچار علائم منفی شود یعنی بیماری علامت خاصی نداشته باشد و فرد فقط با افت عملکرد ، گوشه گیری، روابط اجتماعی کم و مهارت های زندگی پایین مواجه شود که اطرافیان متوجه بیماری او نشده و فکر می کنند این علائم ناشی از کمرویی بوده و فرد معاشرتی نیست.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا ادامه داد: همچنین یکی از علائم دیگر اسکیزوفرنی این است که فرد زود به زود کارش را تغییر می دهد و نمی تواند در یک محیط کاری باقی بماند و اطرافیان نیز به دلیل عدم شناخت اسکیزوفرنی متوجه بیماری او نمی شوند.

دهباشی گفت: چون بیمار مشکل حادی را مطرح نمی کند به عنوان بیمار تلقی نمی شود و درمان نشده باقی می مانند و خودش و اطرافیانش رنج می بینند.

 

**انگ مشکل بیماران اسکیزوفرنی

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا گفت: تمام بیماری های اعصاب و روان از افسردگی های خیلی ساده تا افسردگی های عمیق، اختلال دو قطبی و اسکیزوفرنی دارای انگ (برچسب) اجتماعی بوده و این مساله زندگی و روند درمان را برای فرد بیمار و اطرافیان او سخت می کند.

دهباشی افزود: فرد مبتلا به اسکیزوفرنی به خاطر انگ ممکن است به پزشک مراجعه نکند یا اگر هم مراجعه کند به اطرافیان خود چیزی در این باره نگوید.

وی تاکید کرد: نیاز است انگ بیماری های روان در جامعه از بین برود و باید بپذیریم که این بیماری نیز مانند دیگر بیماری های صعب العلاج یا دیابت و فشارخون نیازمند درمان های مادام العمر است.

مدیر عامل انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا اضافه کرد: کسی بیماری را خودش انتخاب نمی کند و شانس ابتلا به اسکیزوفرنی برای همه افراد جامعه یکسان است پس مردم باید تصور کنند که اگر خودشان یا فرزندشان به این بیماری مبتلا بود، دوست داشتند چه برخوردی با آنان شود.

دهباشی گفت: همانگونه که سرماخوردگی ساده نیاز به مشورت پزشک دارد ، برای درمان بیماری های روان نیز باید از متخصصان بهره ببریم.

 

**نبود امکانات و پوشش بیمه ای برای بیماران اسکیزوفرنی

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا با اشاره به اینکه تاکنون دو هزار و 500 مبتلا به اسکیزوفرنی در تهران به این انجمن مراجعه کرده اند، گفت: علاوه بر بیماران ، خانواده های آنان نیز به مشاوره نیاز دارند چرا که آنان درگیر بار نگهداری و هزینه های درمانی بیماران می شوند.

دهباشی گفت: متاسفانه هیچگونه خدمات اجتماعی و امکانات برای بیماران و خانواده های آنان وجود ندارد.

وی افزود: بیمه تکمیلی که اصلا شامل حال بیماران اسکیزوفرنی نمی شود و نه تنها داروهای بیماران روان تحت پوشش کامل بیمه نیست بلکه حتی این بیماران بیش از 56 روز نمی توانند در بیمارستان بستری شوند زیرا پول بستری پس از این مدت را بیمه نمی پردازد.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنیا خاطر نشان کرد: بیماران اسکیزوفرنی بشدت نیازمند دارو بوده و با دارو زندگی می کنند در حالی که با توجه به تحریم ها با مشکل داروهای وارداتی مواجه شده ایم و از سوی دیگر هزینه داروهای وارداتی که اثربخش هستند، گران است.

دهباشی گفت: جالب است که داروی بیماران اسکیزوفرنی جزو داروهای مجاز وارداتی بوده اما پوشش بیمه ای آن دیده نشده است.

وی افزود: برخی بیماران هر 15 روز یا یک هفته نیاز به آمپولی دارند که باید یک ماه دنبال آن بگردند تا آن را پیدا کنند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.