رابطه دهان و تندرستی شما

رابطه دهان و تندرستی شما

سلامانه :نتایج برخی تحقیقات نشان داده اند، افرادی كه با بیماری لثه دست و پنجه نرم می كنند بیشتر از اشخاصی كه چنین نیستند در معرض ابتلا به بیماری قلبی قرار دارند. بیماری لثه عامل بروز سایر بیماری ها نیست، اما حفظ بهداشت دهان را باید در اولویت قرار داد.


بیماری لثه و دیابت 
به گزارش پایگاه خبری سلامانه به نقل از وب مد، دیابت، مقاومت بدن در مقابل عفونت ها را كاهش می دهد. افزایش میزان قند خون خطر گسترش بیماری لثه را به شدت افزایش می دهد. 


خشكی دهان و زبان عامل پوسیدگی دندان
چهار میلیون آمریكایی كه از سندروم شوگرن - نوعی اختلال التهابی مزمن و وابسته به دستگاه ایمنی است که با اختلال در عملکرد غدد برون ریز و سایر تظاهرات سیستمیک مشخص می‌شود - رنج می برند، ‌بیشتر از اشخاصی كه چنین نیستند در معرض بیماری های دهان و دندان قرار دارند. سیستم ایمنی بدن مبتلایان به شوگرن، به مجاری اشک و غدد بزاق حمله می كند و سبب خشكی چشم و دهان می شود. بزاق از پوسیدگی دندان ها و التهاب لثه جلوگیری می كند. 


داروهایی كه عامل خشكی دهان می شوند
با توجه به این که خشك شدن مزمن دهان، خطر پوسیدگی دندان ها و ابتلا به بیماری لثه را افزایش می دهد، بهتر است پیش از مصرف آنتی هیستامین، ضد احتقان ها، ضد دردها و داروهای ضد افسردگی با پزشك مشورت كنید. 


فقدان دندان و بیماری كلیوی
بزرگسالانی كه فاقد دندان هستند بسیار بیشتر از افرادی كه چنین نیستند در معرض ابتلا به بیماری كلیوی مزمن قرار دارند. دانشمندان معتقدند، با رعایت بهداشت دهان و دندان و پیشگیری كردن از ایجاد التهاب می توان خطر گسترش بیماری كلیوی را كاهش داد.     


لثه سالم چگونه است
لثه های سالم باید محكم و صورتی رنگ باشند. برای داشتن لثه های سالم باید بهداشت دهان را حفظ كرد. دندان ها را دو بار در روز مسواك بزنید، بین دندان ها نخ دندان بكشید و از دود كردن سیگار بپرهیزید. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.