نقش شتر در بیماری مرس موضوع روز فائو

سلامانه : متخصصان بهداشت و دامپزشکان شرکت کننده در نشست مشاوره ای فنی که توسط فائو در مسقط پایتخت عمان برگزار شد، بر افزایش تحقیقات در زمینه نقش شتر و حیوانات دیگر در ایجاد سندرم تنفسی خاورمیانه یا به اختصار مرس تاکید کردند.

 به گزارش ایرنا به نقل از فائو، متخصصان بهداشت و دامپزشکان از جمله کسانی هستند که خواستار حرکت در راستای دیده بانی، تحقیق و گزارش فوری موارد ابتلا به سندرم تنفسی خاورمیانه هستند که به طور بالقوه کشنده است.

سندرم تنفسی خاورمیانه، عفونتی است که چند مورد بیماری و مرگ انسانی را سبب شده لیکن منشا آن احتمالا حیوان است.

شرکت کنندگان در این نشست، افزایش اخیر موارد انسانی ابتلا به این سندرم در شبه جزیره عربستان و احتمال مشترک بودن این بیماری میان انسان و دام و به ویژه شتر را مورد توجه قرار دادند.

شرکت کنندگان همچنین با هدف به حداقل رساندن تاثیر این بیماری بر سلامت انسان، حیوان، کشاورزی و مشاغل مرتبط با حیوانات خانگی، فهرستی از توصیه های خاص برای افزایش دانش مربوط به انتقال ویروس این بیماری به انسان ارایه دادند.

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO)، سندرم تنفسی خاورمیانه از سال 2012 تا چهارشنبه گذشته، منجر به 630 مورد بیماری در انسان شده که ابتلای این افراد به بیماری یاد شده به لحاظ آزمایشگاهی به تایید رسیده است.

190 مورد از این موارد ابتلا، منجر به مرگ شده است.

این بیماری ابتدا در عربستان سعودی دیده شده و تعدادی را مبتلا کرده، لیکن در امارات متحده عربی، قطر، عمان و یمن نیز مواردی از ابتلا گزارش شده است.

موارد ابتلای گزارش شده در آسیا، آفریقای شمالی، اروپا و آمریکای شمالی مرتبط با سفر یا کار در منطقه خاورمیانه بوده است. این امر نشان می دهد سرعت سفر در جهان می تواند به طور بالقوه نقش مهمی در شیوع این بیماری ایفا کند.

بیشتر موارد ابتلا از طریق انسان به انسان منتقل شده است هر چند این مساله باید مورد بررسی قرار گیرد که آیا امکان ابتلای انسان از طریق تماس با محیط یا حیوان نیز وجود دارد؟

شرکت کنندگان این نشست موافقت کردند که بالا بردن اطلاعات عمومی در مورد اهمیت مراقبت های پزشکی، طبیعت بیماری و راه های پیشگیری ضروری است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.