اعتراض متخصصان زن در مقابل وزارت بهداشت

سلامانه : دکتر ضیایی با بیان اینکه داوطلبان آزمون دستیاری به صورت اختیاری از ظرفیت مناطق محروم استفاده کرده‌اند گفت: پیش شرط استفاده از این ظرفیت برای آ‍زمون دستیاری تعهد 12 سال خدمت در مناطق محروم بوده که امروز فارغ التحصیلانی که این تعهد را دادند نسبت به خدمت در مناطق محروم معترض شدند.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ صبح امروز جمعی از پزشکان متخصص زن در اعتراض به طرح خدمت در مناطق محروم به مدت 12 سال خواستار بازنگری در مصوبه این تعهد و رسیدگی وزارت بهداشت شدند. 

به دنبال این تجمع دکتر سید محسن ضیایی معاون آموزشی وزارت بهداشت  درخصوص تجمع دانش‌آموختگان دستیاری تخصصی گفت: چند سال پیش در 9 رشته برای زنان در آزمون دستیاری سهمیه‌ای با توجه به نیاز کشور به این رشته‌ها در نظر گرفته شد که این افراد به طور کاملاً اختیاری می‌توانستند از این ظرفیت که کسب 90 درصد نمره‌ی آخرین فرد قبول شده در آزمون دستیاری بوده، استفاده کنند البته با این شرط که بعد از اتمام دوره دستیاری باید 12 سال در مناطق محروم خدمت کنند. 

وی با بیان اینکه، هیچ اجباری برای استفاده از این ظریفت برای زنان نبوده، افزود: بعد از قبولی در آزمون دستیاری این افراد تعهد محضری برای 12 سال خدمت در مناطق محروم را وزارت بهداشت داده است باید توجه داشت کسانی که امروز در مقابل وزارت بهداشت تجمع کرده‌اند کسانی هستند که از این سهمیه استفاده کردند و حالا بعد از اتمام دوره تحصیلی خود باید طبق تعهد در مناطق محروم که مورد نظر وزارت بهداشت است 12 سال خدمت کنند که حالا معترض هستند که نمی‌خواهند برای خدمت به این مناطق بروند. 

وی ادامه داد: این افراد دادخواستی علیه وزارت بهداشت به دیوان عدالت اداری داده‌اند که در نهایت به هیچ نتیجه‌ای نرسیدند. 

ضیایی اظهار کرد: در حال حاضر ما در شهرهای بزرگی مثل تهران با ازدیاد متخصصین مواجه هستیم بنابراین دیگر اجازه طبابت به افراد متخصص در تهران نمی‌دهیم. 

ضیایی با تاکید بر اینکه خود ما هم قبول داریم که این افراد با توجه به اینکه زن هستند مشکلات خاص خود را دارند، خاطرنشان کرد: این افراد مستندات و اعتراضات خود را در اختیار وزارت بهداشت بگذارند تا یک بررسی حقوقی بر روی آن‌ها صورت گیرد. 

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اعلام اینکه این تجمع‌ها هیچ فایده‌ای ندارد، افزود: البته  این افراد باید توجه داشته باشند که با شروع طرح تحول سلامت میزان تسهیلات و حقوق پزشکان در مناطق محروم به مقدار قابل توجه‌ای افزایش یافته است.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.
 • حائز نمره آزاد چهارشنبه, 7 خرداد 1393 - ساعت : 21:41:54
  بسیاری از خانمها در رشته های تاپ دارای حد نصاب آزاد و حتی بالاتر و جزو نمرات برتر در رشته قبولی هستند و اصلا نیازی به سهمیه نداشتند

  وزارت بهداشت در سهمیه منطقه محروم این حق رابرای داوطلبان قایل شد که در صورت کسب نمره حدنصاب آزاد مشمول قوانین سهمیه آزاد شناخته شوند ولی برای خانمها در شرایط مشابه چنین حقی قایل نیست و عده ای از خانمها به این امر معترضند

  همچنین انتخاب سهمیه زنان توسط این پزشکان در شرایطی بود که همه ساله امتحان ورودی تخصص با حرف و حدیث ها و شایعات زیادی در رابطه با تقلب گسترده در آن همراه بود و داوطلبان همواره استرس و اضطراب وقوع تقلب را هم داشتند و لذا در این شرایط سهمیه زنان را قبل از شرکت در آزمون و قبل از دریافت کارنامه علامت میزدند. حتی این امکان فراهم نشده بود که انتخاب سهمیه زنان پس از دریافت کارنامه و مشخص شدن رتبه داوطلب باشد.

  نکته بعدی اینست که چرا وزارت بهداشت در فاصله سالهای 83 تا 88 خدمت متخصصین سهمیه مناطق محروم را از 12 سال به دو تا 4 سال کاهش داد؟ اگر وزارت بهداشت در مناطق محروم نیرو میخواهد چرا آن موقع متخصصینی که از سهمیه منطقه محروم با حد نصاب 80 درصد استفاده کرده بودند را بجای بکارگماری در مناطق محروم مرخص کرد؟

  عدالت به سخن نیست و عملکرد وزارت بهداشت ابهامات زیادی دارد
 • 12 سال بردگی چهارشنبه, 7 خرداد 1393 - ساعت : 07:27:42
  آقای دکتر ضیایی دایره حقوقی وزارتخانه مدارک ما رابررسی نمود ونظر داد وخودتان هم آنرا میدانید.اگر تمایل دارید ما حاضریم مدارکمان را در یک میزگرد با حضور اصحاب رسانه ارایه دهیم ونیاز به وکیل هم نداریم چون تخلفات وزارت بهداشت بسیار واضح است.
 • مطلع سه شنبه, 6 خرداد 1393 - ساعت : 18:20:15
  بسمه تعالی

  خبرگزاری محترم
  جهت تنویر و روشن شدن موضوع "خدمت بانوان پزشک " مطلب ذیل ارسال می شود و امید است موضوع بدون سوگیری و بی طرفانه دیده شود

  خواهشمند است بنحو مقتضی مطلب را منعکس فرمایید
  با تشکر

  طبق قوانین کشوری خدمت پس از تحصیل رایگان در همه رشته ها اعم از پزشکی و غیر پزشکی در نظر گرفته شده (مواد هفت و هشت قانون تامین وسایل و امکانات تحصیل اطفال و جوانان ایرانی )

  بر اساس این قانون فارغ التحصیلان دانشگاهها پس از تحصیل رایگان " برابر مدت تحصیل " را باید در کشور خدمت کنند . توجه کنید که قانون زمان خدمت را مشخص نموده است

  بر همین اساس در قانون خدمت پزشکان ( ماده 14 ) طول دوره خدمت پزشکان در مناطق محروم نیم تا یک برابر طول دوره تحصیل در نظر گرفته شده است. چون برخی پزشکان قبل از تخصص دو سال در دوره عمومی نیز خدمت می کنند برای آنها دوره خدمت پس از تخصص نیم برابر در نظر گرفته شده و برای سایرین یک برابر.

  اعتراض پزشکان خانم نسبت به تخطی وزارت بهداشت از قانون است که طول خدمت را بیش از حد در نظر گرفته است ( 8 تا 12 سال )

  ضمن آنکه اساسا هدف از سهمیه بانوان راه اندازی طرح انطباق و تفکیک جنسیتی در مراکز درمانی کشور طبق موازین شرعی بوده است . ( اشاره به ماده واحده سال 71 که در آن تخصیص سهمیه به خانمها بدون اشاره به طول خدمت بوده است)

  بسیاری از این خانمها نمرات برتر در شهر-رشته قبولی بوده اند و اساسا حد نصاب پذیرش آزاد را داشته اند. ولی وزارت بهداشت همه را با یک چوب رانده است و سوابق خدمت خانمها در دوره عمومی و نمرات بالای آنها را در آزمون دستیاری لحاظ نکرده است.

  همچنین در سال 75 سهمیه ای برای پوشش مناطق محروم در نظر گرفته شد که طبق آن پزشکانی که 80 درصد حدنصاب را در آزمون دستیاری کسب می کردند با استفاده از سهمیه مناطق محروم وارد دوره تخصص می شدند اما متعهد می شدند که 12 سال در مناطق محروم خدمت کنند

  اکثر این پزشکان که وارد سهمیه مناطق محروم شدند آقایان پزشکی بودند که سوابق خدمت در مراکز بهداشتی و یا ستادی دانشگاهها را داشتند . متاسفانه این آقایان از سهمیه منطقه محروم استفاده کردند ولی هیچگاه 12 سال تعهد را اجرا نکردند و با فشار روی وزارت بهداشت و گرفتن حکم از دیوان عدالت تعهد خود را از 12 سال به دو سال ! کاهش دادند و به این ترتیب از خدمت 12 ساله مناطق محروم فرار کردند

  وزارت بهداشت که در این قضیه متضرر شده بود فشار را متوجه خانمهایی کرد که اصولا سهمیه آنها سهمبه منطقه محروم نبود و تعهد 12 ساله ای را که آقایان از زیر آن شانه خالی کردند متوجه خانمها کردند!

  اکنون این خانمها خواستار برگشت وزارت بهداشت به قانون هستند که در هنگام اخذ تعهد از این پزشکان طول خدمت را برابر سنوات تحصیل دانسته است نه بیشتر.

  کاهش خدمت پزشکان زن به دو تا چهار سال منطقی و اسلامی است زیرا که این زنان بجز طبابت وظایف خانوادگی طبق شرع مقدس و حق فرزندآوری مانند سایر اقشار جامعه دارند و گماشتن زنان متاهل و مجرد در مناطق محروم بمدت 12 سال و فرار پزشکان مرد از خدمت در مناطق محروم بدور از انصاف و دین است
  حتی پزشکان خانم از برخی از آیات عظام فتاوی در این زمینه دریافت داشته اند که در صورت لزوم تقدیم می گردد.

  خبرگزاری محترم خواهشمندم موضوع را پیگیری فرمایید