ترمیم عصب های تخریب شده با یک آلیاژ جدید

سلامانه :  گروهی از دانشمندان متخصص مغز و اعصاب در کشور موفق به ساخت ترکیبی از فلزات مذاب شدند که می تواند مثل پل موقتی بین مغز و عصب های تن عمل کرده و به ترمیم عصب های تخریب شده، کمک کند.

 براساس یک آمار اکنون بیش از دو و نیم میلیون نفر در جهان و بیش از ۵۰ هزار نفر در ایران به بیماری ˈام اسˈ مبتلا هستند.

به گزارش ایرنا از منابع خبری، در آستانه روز جهانی ام اس (28 ماه مه ) خبر خوشی برای مبتلایان به این بیماری از نتیجه یک تحقیق به دست آمد و برای اولین بار گروهی از دانشمندان متخصص در این رشته اعلام کردند که مایعی از چند فلز مذاب ساختند که می تواند سلول های آسیب دیده عصب های تن را ترمیم کند. 

اگر این ماده روی بدن افراد مبتلا به بیماری های سیستم عصب های مرکزی تن جواب دهد، تحولی بزرگ در نورولوژی رخ خواهد داد. 

در بسیاری از بیماری های سیستم اعصاب مرکزی تن از جمله بیماری ˈام اسˈ، فیبر محافظتی سلول ها در اثر بیماری آسیب می بیند و وقتی این فیبر محافظتی کاملا تخریب شود، بیمار با ناتوانی حرکتی مواجه خواهد شد و پیغام های مغز به عصب های ماهیچه های تن نخواهد رسید. 

اخیرا ˈنیوزویکˈ گزارش داده که گروهی از متخصصان نورولوژی در دانشگاه پکن می گویند ترکیبی از گالیوم، ایندیوم و سلنیوم ساختند که می تواند مانند پل موقتی بین مغز و عصب های تن عمل کند و عصب تخریب شده را دوباره احیا و ترمیم کند. 

در سال های گذشته تلاش های بسیاری برای ترمیم سلول های تخریب شده، صورت گرفته است که عمل پیوند سلول های بنیادین تاکنون مهم ترین دستاورد در این حوزه محسوب می شود. 

اما پیوند سلول های بنیادین عملا چندان پاسخگو نیست زیرا شرایط بسیاری باید محقق شود تا پیوند سلول های بنیادین روی تن بیمار جواب دهد و در بسیاری از موارد عمل پاسخگو نیست.

در اغلب موارد نیز سال ها زمان لازم است تا پیوند سلول بنیادین جواب دهد و در این دوره طولانی بیماری و ناتوانی جسمی بیمار به احتمال بسیار وخیم تر می شود. 

محققان پیشتر، این فرضیه را مطرح می کردند که اگر در طول دوره بهبود بعد از حمله شدید در بیماری های اعصاب تن، مغز همچنان بتواند پیغام خود را به عصب ماهیچه برساند، هم روند درمان سریع تر خواهد شد و هم عصب آسیب دیده امکان ترمیم بیشتری خواهد داشت اما تا الان چاره ای برای آن پیدا نکرده بودند. 

گروه تحقیق دانشگاه پکن به سرپرستی پرفسور جینگ لیو، می گوید تزریق این ماده ترکیبی جدید این امکان را می دهد که در دوره درمان ارتباط بین مغز و عصب های ماهیچه حفظ شود و در نتیجه عصب تخریب شده سریع تر امکان ترمیم پیدا کند. 

جینگ لیو می گوید آزمایش این مایع از فلزهای مذاب بر روی ماهیچه های ران حیوانات آزمایشگاه موفقیت آمیز بود و عملا به شکل یک پل موقتی بی مشکل بین مغز و عصب عمل کرد. 

به گفته وی این تازه ˈقدم اولˈ است و برای تایید کامل و امکان استفاده از این ماده در درمان بیماران هنوز گام های دیگری باید طی شود. 

اگر این عمل موفقیت آمیز شود، این امکان برای بسیاری از مبتلایان به بیماری ˈام اسˈ و دست کم 20 بیماری دیگر در حوزه نورولوژی فراهم می شود که بتوان عصب های آسیب دیده را ترمیم و ناتوانی های حرکتی را به حداقل رساند یا کاملا برطرف کرد. 

براساس آمارهای ˈنیوزویکˈ تنها در آمریکا 20 میلیون نفر در اثر ابتلا به انواع بیماری های نورولوژی با ناتوانی جسمی مواجه اند. 

۲۸ مه روز جهانی بیماری ام اس نام گرفته است و با وجود تحقیقات گسترده هنوز نه علت شکل گیری و نه دارویی برای درمان آن مشخص شده است. 

ˈفلج چندگانهˈ یا همان ˈام اسˈ نوعی از بیماری های التهابی و خودایمنی است که در آن غلاف های میلین سلول های عصبی تن در مغز و ستون فقرات دچار آسیب می شوند.

غلاف های میلین نقش محافظت از سلول های عصبی تن را دارند که با بروز بیماری ˈام اسˈ آسیب می بینند و سلول های سالم بدن یکدیگر را به اشتباه به عنوان عامل بیرونی تشخیص می دهند و از این رو به هم حمله می کنند.

بر اثر این حمله ها غلاف محافظتی میلین آسیب می بیند، گاهی به طور کامل از بین می رود و آسیب به سلول عصب هم وارد می آید.

بیماری ˈام اسˈ سیستم ایمنی بدن را نشانه می رود و تخریب می کند که آسیب ها گاه به طور موقت منجر به ناتوانی حرکتی یا حسی می شود و در بیشتر موارد هم در طول سال ها آسیب پیشرفته شده و منجر به ناتوانی دائم حرکتی یا حسی در برخی نقاط بدن می شود.

ارسال برای یک دوست
۱ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.