رییس انجمن مامایی ایران در گفتگو با سلامانه:

خدمات بهداشت باروری در پزشک خانواده مربوط به ماما است نه پزشک عمومی

سلامانه :رییس انجمن مامایی ایران  با اشاره به این که نقش ماما در تولد و تداوم نسل بسیار مهم است، گفت: تعریف جدیدی که کنفدراسیون بین المللی ماما برای این قشر ارائه داده به این ترتیب است که ماما علاوه بر این که خدمات دوران بارداری، زایمان و مراقبت از نوزاد را ارائه می دهد، در تمامی حیطه های مرتبط با سلامت باروری انجام وظیفه می کند. 


دکتر ناهید خداکرمی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سلامانه، ادامه داد: ماما از نظر لغوی یعنی فردی که به همراه زن است. در واقع یک زن از وقتی که به دنیا می آید، تا زمان مرگ نیاز به خدمات مامایی دارد.


رییس انجمن علمی مامایی ایران اضافه کرد: کار اصلی ماما ارائه خدمت در زایشگاه ها است و آن هم برای انجام زایمان طبیعی. ولی در حال حاضر علاوه بر زایشگاه ها، ماماها در محیط های دیگری نیز مشغول فعالیت هستند از قبیل پزشک خانواده روستایی که ماما یکی از اعضای مهم تیم است. 


دکتر خداکرمی خاطرنشان کرد: در واقع خدمات سلامت باروری نباید به پزشک عمومی ربط داده شود. درست است که پزشک عمومی سرتیم پزشک خانواده است، ولی خدمات ماماها باید مستقل باشد. 


وی در ادامه افزود: در بخش خصوصی در حال حاضر علاوه بر این که ماماها در مراکز درمانی خصوصی کار می کنند، می توانند به طور مستقل دفتر کار مامایی یا مرکز مشاوره و خدمات مامایی تاسیس کنند. 


دکتر خداکرمی با بیان این که این مراکز مشاوره و خدمات مامایی تا به حال ببسیار موفق عمل کرده اند، توضیح داد: در این مراکز تمام خدمات مرتبط با نیازهای زنان طراحی و پیش بینی شده است. از جمله مشاوره دوران بلوغ، قبل از ازدواج، قبل از بارداری، مراقب های دوران بارداری، برگزاری کلاس های آمادگی برای زایمان و انجام زایمان، فاصله گذاری مناسب بین بارداری ها، تغذیه نوزاد با شیر مادر تشویق مادران به تکمیل خانواده هایشان در سنین کمتر، مشاوره های دوران یائسگی، مشاوره های مرتبط با روابط زناشویی و اختلال های جنسی.


وی در پایان گفت: انجمن علمی مامایی دوره های تکمیلی را برگزار کرده و طبق آن ماماها در مراکز مشاوره و مطب هایشان می توانند خدمات مشاوره جنسی نیز به مردم ارائه دهند. 

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.