۲۳ درصد بیماری‌های گوارشی جهان میان کودکان شایع است

سلامانه : رئیس انجمن پاتولوژی اروپا گفت: 23 درصد بیماری‌های التهابات روده‌ای و گوارشی در جهان میان کودکان شایع است.

 به گزارش فارس گابریل بیگانو ظهر امروز در حاشیه نخستین کنگره بیماری‌های التهابی روده که در بیمارستان فوق تخصصی رضوی مشهد برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه 23 درصد بیماری‌های گوارشی در جهان میان کودکان شایع است، اظهار کرد: این روند رو به افزایش بوده و علت آن تاکنون مشخص نشده است.

وی افزود: در تمام جهان علت کاهش سن مبتلایان به بیماری‌های گوارشی را مشکلات تغذیه‌ای و یا ژنتیک  احتمال می‌دهند و باید گفت که شیوع این بیماری‌ها در کشورهای توسعه یافته و قشر مرفه بیشتر است.

این پاتولوژیست که برای نخستین بار از رومانی به ایران سفر کرده است، ادامه داد: عادات بد و رژیم‌های غذایی نیز در بروز بیماری‌های گوارشی مؤثر بوده و موارد ژنتیکی نیز 15 درصد در بروز این بیماری‌ها مؤثر است.

بیگانو ادامه داد: نشانه‌های ظاهری این بیماری شاخص نیست و خوددرمانی نمی‌تواند نقشی در درمان بیماری‌های روده‌ای و گوارشی ایفا کند.

وی با اشاره به اینکه نشانه‌های این بیماری‌ها در کشورهای مختلف متفاوت است؛ گفت: برگزاری این همایش و ارائه مقالات مختلف از کشورهای متفاوت می‌تواند نقش مهمی در تبادل اطلاعات پزشکی، علمی و پژوهشی داشته باشد.

استاد دانشگاه رومانی خاطرنشان کرد: دردهای شکمی مهم‌ترین نشانه التهابات روده‌ای و گوارشی است و پس از آن اسهال، ضعف، تب، گرفتگی روده و ... را می‌توان از دیگر نشانه‌های این بیماری‌ها عنوان کرد.

بیگانو در ادامه به سطح بالای علمی این کنگره در جهان اشاره کرد و ادامه داد: افتخار می‌کنم که در این کنگره در ایران شرکت کردم.

وی در خاتمه از حضور پزشکان موفق ایرانی در دانشگاه‌های رومانی یاد کرد و گفت: بیماری‌های التهابی روده و دستگاه گوارش در رومانی از آمار بالایی برخوردار است.

 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.