حجاج با علائم سرماخوردگی به مراکزدرمانی مراجعه کنند+آخرین جزئیات کرونا

سلامانه : رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در تشریح جزئیات ویروس کرونا بر ضرورت مراجعه هر چه سریعتر زائران حج عمره به مراکز درمانی در صورت وجود علائم سرماخوردگی تاکید کرد.
 
به گزارش تسنیم، محمدمهدی گویا اظهار داشت: زائران تا 14 روز بعد از بازگشت از حج چنانچه علائمی از جمله سرماخوردگی یا بیماری اسهالی پیدا کردند، از خود درمانی اکیداً پرهیز کنند و به پزشک یا نزدیک ترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.
 وی گفت: ویروس کرونا ویروسی است که جزو ویروس‌های سرماخوردگی محسوب می‌شود و بسیار شایع است، اما ویروسی که امروز تحت عنوان MERS-CoV شناخته می‌شود، نوعی از ویروس کرونا است که با انواع قبلی متفاوت بوده و ایجاد بیماری‌های شدید تنفسی و گوارشی می‌کند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه این ویروس عوارض بیشتری نیز ممکن است داشته باشد، توضیح داد: موارد ابتلا به این ویروس جدید از حدود یک سال و نیم پیش در منطقه خاورمیانه به خصوص عربستان سعودی و به دنبال آن در کشورهای امارات، قطر، اردن، کویت و عمان مشاهده شد. البته تعداد موارد ابتلا به این عفونت در عربستان سعودی به مراتب بیشتر از سایر کشورها بود.
گویا با بیان اینکه مطالعات نشان می‌دهد ابتلا به موارد شدید این عفونت در یک سوم موارد منجر به مرگ می‌شود، خاطرنشان کرد: موارد شدید ابتلا و مرگ ناشی از این عفونت بیشتر در گروه‌های پرخطر دیده می‌شود که دارای یک بیماری زمینه ای هستند؛ از قبیل افراد مبتلا به دیابت شدید کنترل نشده، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی-ریوی شدید و مزمن، نارسایی کلیه، سرطان و سایر بیماری‌های خونی شدید، و همچنین بیماری‌ها و درمان‌هایی که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌شوند.
گویا توضیح داد: منبع این بیماری بر اساس آنچه که تاکنون معلوم شده، شتر بوده است. اما هنوز نقش سایر حیوانات معلوم نیست و راه‌های انتقال بیماری نیز به صورت قطعی مشخص نشده است. به هر حال نکته مسلم این است که تماس خیلی نزدیک با شتر، استفاده از لبنیات پاستوریزه نشده شتر به خصوص شیر و خوردن گوشت خوب پخته نشده شتر باعث ابتلا به این بیماری شده است.
وی تاکید کرد: این بیماری همچنین می‌تواند از طریق فرد مبتلا در بعضی موارد باعث انتقال به دیگران به خصوص اطرافیان نزدیک و کادر درمانی که وظیفه مراقبت از بیماران را دارند شود. این موارد به خصوص هنگامی رخ می‌دهد که هنوز ابتلا به بیماری قطعی نشده و کادر درمانی رعایت نکات حفاظت از خود را نکرده باشند.
گویا گفت: موارد خفیف این بیماری بهتر است در منزل تحت مراقبت قرار گیرند. موارد شدید و توام با اختلال تنفسی باید حتماً در بیمارستان و در شرایط ایزوله بستری شوند. ولی به هر حال تجربه نشان داده مراقبت در منزل در موارد خفیف به مراتب بهتر از بیمارستان است و احتمال انتقال بیماری را کمتر می‌کند. به شرط آنکه نکات ضروری رعایت شود در غیر این صورت بهتر است بیمار در بیمارستان بستری شود.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: وظیفه مراقبت از بیمار در منزل فقط به یک نفر سپرده شود و بقیه اطرافیان در صورت امکان از رفت و آمد به اتاق بیمار حتی الامکان خودداری کنند و یا فاصله حداقل یک متر را هنگام تماس با بیمار رعایت شود.
وی تاکید کرد: همچنین، فردی که مراقبت از بیمار را بعهده دارد، نباید جزو گروه افراد پرخطری باشد که از آنها یاد شد. شستشوی دستها بخصوص قبل از تماس با بیمار و بعد از تماس با او اجباری بوده و اهمیت بسیاری در جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران دارد.
گویا با اشاره به اینکه سطوح داخل اتاق بیمار لازم است روزانه ضدعفونی و تمیز شود، بیان کرد: مدفوع و ادرار بیمار می‌تواند برای دیگران آلوده کننده باشد. خود بیمار و فرد باید به دقت نکات بهداشتی را در این رابطه رعایت کرده و دستهای خود را مکرراً شستشو دهند.
وی توضیح داد: کسانی که از مسافرت حج یا یکی از کشورهای یادشده باز می‌گردند، به خصوص زائران حج تا 14 روز بعد از بازگشت لازم است مراقب بوده و چنانچه علائمی از یک سرماخوردگی یا بیماری اسهالی پیدا کردند، از خودد رمانی اکیدا پرهیز و به پزشک یا نزدیک ترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند. همچنین این افراد باید اعلام کنند که از سفر حج بازگشته اند.
گویا با بیان اینکه زائری که دچار چنین علائمی می‌شود، حدالامکان از دیده بوسی و تماس نزدیک با دیگران پرهیز کند، در پایان گفت: این بیماری در حال حاضر واکسن ندارد. دارویی نیز در دنیا برای درمان آن در دسترس نیست. ولی در نهایت بهترین راه، پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس و رعایت نکات بهداشتی است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، در حال حاضر موارد ابتلا به این بیماری در کشورهای ایالات متحده آمریکا، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، یونان، هلند، عربستان، امارات متحده عربی، قطر، اردن، عمان، کویت، مصر، یمن، لبنان، تونس، مالزی و فیلیپین گزارش شده است. همچنین، براساس اعلام مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در حال حاضر 672 نفر در 18 کشور جهان مبتلا به این بیماری شده اند که از این تعداد 207 نفر فوت کرده اند.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.