۴ عاملی که زانو‌هایتان را قفل می‌کند

سلامانه : قفل شدن زانو‌ها، اصطلاحی است که وقتی زانو‌ها بطور کامل صاف نمی‌شوند، بکار می‌رود، در حالت قفل شدگی زانو، ۱۰-۱۵ درجه مانده تا زانو کاملا صاف شود و شیوع نسبتا بالایی دارد.

دکتر علی ترکمان، متخصص ارتوپدی، فلوشیپ جراحی زانو و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: اولین و شایع‌ترین عامل قفل شدن زانو، پارگی مینیسک در زانو است که با آسیب‌های ورزشی و تصادفات پارگی مینیسک اتفاق می‌افتد و این پارگی به دو استخوان زانو اجازه باز شدن کامل را نمی‌دهد. 
دومین عامل که موجب قفل شدن زانو‌ها می‌شود، ‌جدا شدن یک تکه از غضروف یا استخوان همراه غضروف و قرار گرفتن بین دو استخوان زانو و در ‌‌نهایت قفل شدن زانو است. 

این جراح زانو ادامه داد: عامل دیگر که احساس قفل شدن در زانو را به فرد می‌دهد، دردهای زیر کشکک زانو است که احساس گیر کردن در زانو با حرکت مجدد پا برطرف می‌گردد. 
عامل چهارمی که برای قفل شدن زانو می‌توان نام برد، اسپاسم و گرفتگی در عضلات زیر زانو به علت ضربات و تروما‌ها است. این اسپاسم مانع صاف شدن کامل زانو می‌شود و احساس قفل شدن زانو را به فرد می‌دهد که با رفع شدن این اسپاسم، این حالت قفل در زانو هم از بین می‌رود. 

دکتر ترکمان در پایان اظهار داشت: درمان پارگی مینیسک با عمل جراحی غیر تهاجمی آرتروسکوپی صورت می‌گیرد. 

در مورد وجود تکه‌های غضروفی در زانو هم این نوع عمل جراحی به کمک جراحان زانو آمده است و با انجام این عمل آرتروسکوپی حالت قفل شدن زانو مرتفع می‌شود. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.