چرا سفتی عروق عامل افزایش فشارخون است؟

سلامانه :فشارخون بالا ناشی از افزایش سن و با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های جدی مرتبط است اما پزشکان نمی‌توانند علت 90 درصد از موارد ابتلا به این عارضه را توضیح دهند.

به گزارش ایسنا «کلاس پترسن» از دانشگاه علوم زیستی نروژ و متخصص ارشد این مطالعه گفت: در بررسی‌های اخیر از یک مدل کامپیوتری انسان واقعی استفاده کردیم که نشان می‌دهد فاکتور سفت شدن عروق به تنهایی می‌تواند عامل اصلی ابتلا به عارضه فشارخون بالا باشد.

به گفته پترسن، این مدل در تضاد با مدل‌های موجود است که معمولا فشارخون بالا را با نارسایی در عملکرد کلیه‌ها مرتبط می‌دانند. این متخصصان از اطلاعات آزمایشی موجود و مدل‌های آئورت فرسوده شده انسانی استفاده کردند و نشان دادند که چگونه سفت شدن آئورت با بالا رفتن سن موجب می‌شود که گروهی‌ از سلول‌ها در دیواره آئورت موسوم به «باروگیرنده‌ها» به سیستم عصب مرکزی در مورد فشارخون اطلاعات اشتباه بدهند.

به گفته پترسن با سفت شدن جداره رگ‌ها این حسگرها کمتر قادر خواهند بود تا سیگنال‌های صحیحی بفرستند که بازتاب‌دهنده فشارخون واقعی در فرد هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، متخصصان در این مطالعه اظهار داشتند: در صورتی که نتیجه این بررسی تایید شود سفت شدن رگ‌ها و سیگنال‌دهی «باروگیرنده‌ها» می‌تواند از این پس محور اصلی شیوه‌های درمانی فشارخون بالا و تولید داروهای جدید برای درمان این عارضه جدی و خطرناک باشد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.