بایدها و نبایدهای سیگاری نشدن فرزندان

سلامانه : این انتظار که فقط با بستن مالیات و اعمال جریمه و برخورد شدید ، مصرف دخانیات را در جامعه بدون توجه به نقش خانواده ها کنترل کنیم بسیار خوش بینانه است.

 خانواده ها باید به این باور برسند که آنان نقش اساسی را در ترویج فرهنگ دخانیات در کشور برعهده دارند.

حتی بسیاری از والدین سیگاری دوست ندارند که کودکانشان به سیگار رو آورند و آنان را از انجام این کار نهی می کنند.

اما به راستی چه عاملی موجب می شود که برخی والدین در این راه موفق اما برخی والدینی که خودشان حتی لب به سیگار نزده اند در این راه شکست خورده و فرزندانشان به سیگار رو آورند. 

به همین مناسبت دیروز ششم خرداد ماه به عنوان روز «خانواده و جامعه عاری از دخانیات با خودمراقبتی» نامگذاری شده بود و این موضوع فرصت مغتنمی برای اطلاع رسانی به والدین برای سیگاری نشدن فرزندانشان است. 

نخستین کاری که والدین در نبرد برای داشتن زندگی عاری از مواد دخانی می توانند انجام دهند، آموختن درباره انواع مواد دخانی است که نوجوانان می توانند مورد سوء مصرف قرار دهند. 

این یادگیری موجب می شود تا والدین موقعیت خوبی برای بحث صریح و رک با فرزند خود کسب کنند. 

والدین در بحث با فرزند خود باید روی این مساله تاکید کنند که آنان در حال حرکت در مسیری هستند که مواد دخانی برای آنان معمولی به نظر می رسد اما در حقیقت این مواد بسیار خطرناک و مضر بوده و مقدمه ای برای ورود به عرصه اعتیاد است. 

بنابراین والدین باید به اطلاعات مناسب، صحیح و کافی مجهز باشند تا بتوانند به فرزندان خود کمک کنند مقاومتی را که در برابر وسوسه و فشار مصرف مواد دخانی نیاز دارند ، کسب کنند. 

بسیار مهم است که والدین فرزندان خود را تشویق به انجام فعالیت هایی سرگرم کننده ای کنند که آنها را خوشحال می کند. 

فعالیت های ورزشی، مذهبی و تفریحی می تواند جایگزین مناسبی برای مواد دخانی باشد؛ همچنین صحبت درباره قوانین رفتاری و وضع صریح آنها و مشخص کردن محدودیت های قابل درک آن برای والدین و فرزندان از اهمیت زیادی برخوردار است. 

 

**پیشگیری از سیگاری شدن فرزندان 

پیشگیری از سیگاری شدن فرزندان با انجام این مراحل می تواند آغاز شود: 

مرحله اول: درک کردن و فهمیدن : «من می دانم توسط دوستان خود برای مصرف سیگار تحت فشار هستی» 

مرحله دوم: تاکید : «به عنوان پدر یا مادر نمی توانم به تو اجازه دهم درگیر فعالیت های آسیب رسان یا مضر شوی» 

مرحله سوم: حمایت کننده: «من به تو کمک می کنم روشی را برای ˈنهˈ گفتن به سیگار پیدا کنی» 

مرحله چهارم: خودارزیابی: «آیا رفتار ناشایست من روی فرزندم تاثیر منفی و بد می گذارد؟» 

 

**عوامل شکست پیشگیری از سیگاری شدن فرزندان 

پیشگیری در صورت رخ دادن موارد زیر نمی تواند موفق باشد: 

اول/ طعنه: «فکر نکن نمی فهمم داری چه کاری می کنی!» 

دوم/تهمت: «تو دروغ می گویی!» 

سوم/برچسب زدن: «تو فرد خیلی بدی هستی!» 

چهارم/همدردی طلبی: «نمی دونی چقدر منو اذیت می کنی!» 

پنجم/سرزنش خود: «همه ش تقصیر منه!» 

 

**نقش والدین در جلوگیری از استعمال دخانیات در مدارس 

خانواده ها نفوذ زیادی روی برداشت و نگرش دانش آموزان در مورد استعمال دخانیات دارند و اعضای خانواده باید تا حدامکان در برنامه های پیشگیری از دخانیات مشارکت فعال داشته باشند. 

برنامه های آموزشی که شامل تکالیف تعاملی برای والدین و دیگر اعضای خانواده است نه تنها موجب افزایش بحث های آموزشی در این موضوع مهم می شود بلکه منجر به اجرای سیاست های بهتر در مورد مصرف دخانیات در خانه نیز شده و حتی بزرگسالان سیگاری را تشویق به ترک سیگار می کند. 

 

**خانواده های سیگاری و آسیبی که به کودکانشان می زنند 

تقریبا نیمی از کودکان جهان در معرض هوای آلوده و استنشاق تحمیلی دود سیگار والدینشان قرار دارند. 

در هر مکانی که دخانیات مصرف می شود، فرد در معرض دود آن قرار می گیرد.

طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، بیش از 700 میلیون کودک در جهان در معرض استنشاق تحمیلی دود سیگار قرار دارند که این آلودگی به ویژه در خانه بیشتر است. 

مدیرکل آموزش ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره به خبرنگار اجتماعی ایرنا می گوید: مصرف قلیان و سیگار در کشور از یک ناهنجاری به یک هنجار تبدیل شده و خانواده ها در کنار هم از قلیان استفاده می کنند در حالیکه حتی مواد باقی مانده از این محصولات برای کودکان مضر است. 

دکتر «شهرام رفیعی فر» می افزاید: والدینی که سیگار می کشند 90 درصد نیکوتین و 14 نوع ماده سیمی سیگار آنها روی اثاثیه خانه باقی می ماند و سلامت کودکان را در معرض خطر قرار می دهد. 

وی تصریح می کند: زمانی مصرف سیگار در جامعه قبح داشت اما اکنون با ورود قلیان، خانواده ها در کنار یکدیگر در پارک و بوستان و اماکن تفریحی قلیان می کشند؛ چه بلایی سر ما آمده که اینگونه عمل کرده و فرزندان را به استعمال مواد دخانی تشویق می کنیم. 

به هرحال با توجه به اینکه سالانه شش میلیون نفر در جهان به علت مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند که 600 هزار نفر آنها سیگاری نبوده اند بلکه به علت تحمیل دود سیگار دیگران جان خود را از دست داده اند، والدین باید بیش از پیش به مضرات استعمال دخانیات برای کودکان توجه کنند و بر مضرات آن اشراف داشته باشند تا بتوانند فرزندان خود را برای دوری از مصرف مواد دخانی قانع کنند. 

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.