دیابت باعث ابتلا به آلزایمر می‌شود/ زنان بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند

سلامانه :یک فوق تخصص غدد و متابولیسم اظهار کرد: بیماری دیابت و عوارض ناشی از آن همچون بیماری‌های قلبی در زنان بیشتر از مردان است زیرا این افراد به لحاظ فعالیت فیزیکی کمتر، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا استقامتی، در نخستین همایش سالیانه دیابت تعداد افراد مبتلا به دیابت را در ایران حدود 10 درصد کل جمعیت کشور معادل پنج میلیون نفر اعلام کرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: هر سال حدود 400 هزار نفر در کشورمان به این بیماری مبتلا می‌شوند و عموما افراد ابتلا به این بیماری از عارضه چاقی هم رنج می‌برند.

وی افزود: دیابت بیماری پرعارضه‌ای است و معمولا افراد به مشکلات قلبی و عروقی، قطعی اندام، آلزایمر و مشکلات عصبی دچار می‌شوند.

وی ادامه داد: به تازگی مشخص شده که این بیماری نه تنها باعث مشکلات قلبی می‌شود بلکه سیستم عصبی و مغز را درگیر کرده و در مواردی باعث ابتلای بیمار به آلزایمر نیز می‌شود.

دکتر استقامتی با بیان اینکه بیماری آلزایمر بسیار پرهزینه است، گفت: بیماری دیابت کیفیت زندگی را تحت الشعاع قرار داده و عمر افراد را کاهش می‌دهد.

وی افزود: بیماری دیابت و عوارض ناشی از آن همچون بیماری‌های قلبی در خانم‌ها عموما بیشتر است زیرا این افراد به لحاظ فعالیت فیزیکی کمتر، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

فوق تخصص غدد و متابولیسم درباره هزینه‌های بیماری دیابت گفت: نه تنها هزینه‌های درمان این بیماری زیاد است، بلکه با توجه به اینکه دیابت بیماری پرعارضه‌ای است،‌ اگر بیمار به مشکلات قلبی یا مغزی مثل سکته دچار شود، وسایل و امکانات مورد نیاز آنها بیشتر می‌شود و حتما باید در بخش‌های ویژه مثل CCU و ICU‌ بستری شود و یا اگر مشکل کلیوی پیدا کند لازم است تحت دیالیز قرار گیرد که هر کدام هزینه‌های بسیار بالایی دارند.

وی درباره پیشگیری از این بیماری گفت: بیش از اینکه دولت بتواند در راستای پیشگیری از این بیماری موثر باشد، عزم ملی موثر خواهد بود. دولت با مدیریت و رسانه‌ها با آگاه سازی می‌توانند به ترویج پیشگیری از این بیماری موثر باشند اما مردم نقش اصلی را ایفا می‌کنند و با ورزش و مشارکت در پروژه‌های ملی می‌توانند این بیماری را مهار کنند و از سوی دیگر سرو غذاهای استاندارد در رستوران‌ها، کاهش اندازه و مقدار غذا، کاهش میزان نشاسته در غذاها و افزایش سبزیجات در وعده‌های غذایی در پیشگیری و درمان بیماری دیابت موثر خواهد بود.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.