وقتی که پا قوز می‌کند

سلامانه : قوز شصت پا حالتی است که انگشت شصت پا انحراف کمتر از 15 درجه به سمت بقیه انگشتان پا دارد. در حالت طبیعی این انحراف، بیشتر از این مقدار است.

دکتر علی ترکمان متخصص ارتوپدی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: قوز شصت پا برآمدگی بیشتر از معمول در کنار شصت پا ایجاد می‌کند.

هنگام پوشیدن کفش و فشاری که بر آن وارد می‌شود، تغییر لزوم در کفش ایجاد می‌کند و از نظر زیبایی مسئله ساز است و به علاوه  با درد شدیدی که در ناحیه شصت پا و ناحیه برآمدگی در قاعده شصت ایجاد می‌کند، نیاز به اقدامات درمانی دارد.

وی ادامه داد: قوز شصت پا اگر در سنین نوجوانی و کمتر ایجاد شود، تغییر شکل بیشتری ایجاد می‌کند. ولی معمولأ بعد از سن بلوغ ظاهر می‌شود. در موارد خفیف با استفاده از انگشت بند خاص قراردادن وسائل خاص، طبق تشخیص پزشک، بین انگشت شصت و انگشت کناری، می‌توان از پیشرفت بیشتر قوز شصت پا جلوگیری کرد ولی این وسائل، نقشی در درمان ندارند.

دکتر ترکمان افزود: در موارد شدیدتر قوز شصت پا که درد شدید و تغییر شکل زیاد است، نیاز به جراحی و برداشتن قوز شصت پا است.

در این جراحی تجربه جراح بسیار حائز اهمیت است، چرا که برداشتن کمتر از حد قوز، باعث برگشت مجدد آن مدتی پس از جراحی خواهد بود.

در صورتی‌که قوز بیش از حد برداشته شود، مشکلات آناتومیک در پای فرد ایجاد خواهد شد. بنابراین تجربه پزشک اهمیت زیادی در انجام این عمل جراحی دارد.

ارسال برای یک دوست
۰ ۰ آیا این خبر را می پسندید؟
نظر دهید
CAPTCHA Image reload
لطفا عبارتی که در تصویر بالا می بینید را وارد نمایید.